Radio Opole » Wiadomości z regionu
2024-05-08, 20:15 Autor: Jan Poniatyszyn

"To pokazanie ich osiągnięć i problemów". Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku [fot. Jan Poniatyszyn]
Przekazaniem symbolicznego klucza do miasta i przemarszem przez rynek rozpoczął się Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku. Wzięły w nim udział placówki z Opolszczyzny, które mają podopiecznych z różnymi niepełnosprawnościami.
- Naszym celem jest pokazanie ich osiągnięć oraz problemów – mówi Marek Muszyński, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku, który zorganizował to wydarzenie. – Chcemy wszystkim wokół nas pokazać, że osoby z niepełnosprawnościami są bardzo ważną częścią tego świata. Dużo mamy osiągnięć w konkursach recytatorskich, matematycznych. Mamy tutaj reprezentantów kraju, którzy biorą udział w światowych igrzyskach. Organizujemy dużo imprez integracyjnych, aby osoby z niepełnosprawnościami spotykały się z osobami w normie intelektualnej.

- W ostatnich latach nasza sytuacja trochę się poprawiła – uważa mama niepełnosprawnej dziewczynki z gminy Głogówek. - Te wszystkie świadczenia poszły troszkę do góry. Na potrzeby dzieci niepełnosprawnych to jednak jest kropla w morzu. Są różne dotacje, dofinansowania do sprzętu rehabilitacyjnego, pomocy dydaktycznych czy turnusów rehabilitacyjnych. Jednak codzienna rehabilitacja i bieżące wydatki niejednokrotnie przekraczają te wszystkie świadczenia, które rodzice czy osoby niepełnosprawne otrzymują.

- Nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej umożliwi też wsparcie osób niepełnosprawnym – twierdzi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego. - Ważne jest, abyśmy jako społeczeństwo pamiętali, że osoby z niepełnosprawnościami potrzebują naszego wsparcia. Na tym polega wspólnota regionalna, że jesteśmy odpowiedzialni i pomagamy tym, którzy sobie sami nie potrafią pomóc, ale także rodzinom, które opiekują się osobami z niepełnosprawnościami.

Z okazji Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku odbył się festyn. Na placu zamkowym przygotowano dla uczestników wiele atrakcji. Wydarzenie to patronatem medialnym objęło Radio Opole.
Marek Muszyński
Mama niepełnosprawnego dziecka
Zuzanna Donath-Kasiura

Wiadomości z regionu

2024-11-24, godz. 14:45 Sejmik młodzieżowych drużyn pożarniczych. "To daje odwagę" Debata, wymiana doświadczeń i integracja - w Opolu trwa historyczny, bo pierwszy Sejmik Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych Województwa Opolskiego. » więcej 2024-11-24, godz. 13:30 W Gogolinie powstanie nowy park miejski. Samorząd zdobył unijne dofinansowanie Park miejski o powierzchni 1 hektara powstanie przy ul. Dębowej w Gogolinie. Burmistrz miasta Krzysztof Reinert informuje, że planowane jest nasadzenie 13 tys… » więcej 2024-11-24, godz. 13:00 Małe, duże i nie tylko z naszego regionu. Komprachcice organizują konkurs szopek bożonarodzeniowych Rodziny, uczniowie, znajomi i osoby indywidualne mogą wziąć udział w konkursie szopek bożonarodzeniowych organizowanym przez Samorządowy Ośrodek Kultury… » więcej 2024-11-24, godz. 12:30 TIR gubił olej. Kontrola ITD na opolskim odcinku autostrady A4 Ten samochód nie pojechał już dalej. Inspektorzy ITD zatrzymali na opolskim odcinku autostrady A4 chorwackiego przewoźnika, w którego pojeździe ciężarowym… » więcej 2024-11-24, godz. 11:00 Znane są szczegóły Kluczborskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego Dwa dni potrwa Kluczborski Jarmark Bożonarodzeniowy. Imprezę zaplanowano na weekend 7-8 grudnia w sercu miasta, czyli na rynku, od 12:00 do 20:00. » więcej 2024-11-24, godz. 10:30 Wody Polskie: trwa udrażnianie cieków i naprawa wałów opolskich rzek 31 koniecznych inwestycji i napraw po wrześniowej powodzi przeprowadziły Wody Polskie w województwie opolskim. » więcej 2024-11-24, godz. 10:00 Coraz więcej osób odwiedza wołczyńską tężnię. Zakończył się trzeci sezon inhalacji To był udany sezon tężni solankowej w Wołczynie. Obiekt do inhalacji funkcjonuje obok Koziego Parku od października 2021 roku. » więcej 2024-11-24, godz. 08:20 30 osób na jedną Szlachetną Paczkę. Są jeszcze rodziny, którym można pomóc Baza rodzin Szlachetnej Paczki w tym roku powiększyła się przede wszystkim o osoby poszkodowane przez powódź. Potrzebujących jest naprawdę sporo, dlatego… » więcej 2024-11-23, godz. 20:13 "Opolskie Niezapominajki" trafiły do zasłużonych społeczników i organizacji pozarządowych [ZDJĘCIA] Działają bezinteresownie, pomagają innym i nie brakuje im motywacji. Społecznicy, organizacje pozarządowe oraz samorządy zostały uhonorowane za swoją pracę… » więcej 2024-11-23, godz. 18:30 Mają pomysły na ochronę Nysy i Głuchołaz przed powodzią. Konferencja w Jarnołtówku Ochrona przeciwpowodziowa Głuchołaz, Nysy i miejscowości tych gmin była tematem konferencji zorganizowanej w Jarnołtówku. Organizatorzy podkreślają, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »