Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-04-19, 14:21 Autor: Mariusz Chałupnik

80 lat temu wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Opolanie upamiętnili jego ofiary

Upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim [fot. Julia Pietkiewicz]
Upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim [fot. Julia Pietkiewicz]
Upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim [fot. Julia Pietkiewicz]
Upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim [fot. Julia Pietkiewicz]
Upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim [fot. Julia Pietkiewicz]
Upamiętnienie 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim [fot. Julia Pietkiewicz]
Opole upamiętniło 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Władze miasta złożyły kwiaty przed obeliskiem upamiętniającym miejsce, w którym stała Nowa Synagoga przy obecnej ulicy Barlickiego.
Świątynia została spalona 9 listopada 1938 roku podczas nocy kryształowej.

- Te tragiczne wydarzenia również bezpośrednio dotyczą mieszkańców naszego miasta - mówi Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola. - Około 600 Żydów mieszkało przed wojną w Opolu. Synagoga jest śladem po ich obecności. Noc kryształowa to był wstęp, preludium do tragedii, która rozegrała się w kolejnych latach dla całego narodu. Jakiś bandyta, dzikus, zbrodniarz uznał, że wielomilionową społeczność można wymazać z kart historii, a wszystkich członków tej społeczności wymordować. Dzisiaj oddając hołd tym bohaterom, myślę że sami jednocześnie dajemy dowód naszej ludzkości, wrażliwości.

Opolski aktor Andrzej Jakubczyk przytoczył fragment pamiętnika jednej z żydówek, która była świadkiem wydarzeń w getcie.

- 19 kwietnia trwa rewolta pozostałych Żydów w getcie, które Niemcy postanowili ostatecznie zlikwidować. Nie spodziewali się zbrojnego oporu. Garstka skazańców, która ma straszliwą pogardę dla śmierci, postanowiła, szkoda że tak późno, oddać życie za życie. Każdy młodzieniec, każda dziewczyna ginie dziś jak bohater - cytował Jakubczyk.

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i było pierwszym zbrojnym wystąpieniem organizacji podziemnych w okupowanej przez Niemców Europie. Powstanie było odpowiedzią na decyzję hitlerowskich władz o całkowitej likwidacji getta. Nie ma oficjalnych danych, ile osób zginęło w jego trakcie.

Powstańcy walczyli do 16 maja 1943 roku.
Arkadiusz Wiśniewski
Andrzej Jakubczyk

Wiadomości z regionu

2024-11-28, godz. 19:00 Radni gminy Praszka nie zgodzili się na likwidację trzech szkół podstawowych Nie będzie likwidacji szkół podstawowych w Kowalach, Przedmościu i szkoły numer 4 w Praszce. Podczas dzisiejszej (28.11) sesji uchwały w tej sprawie nie… » więcej 2024-11-28, godz. 19:00 30 hektarów strefy inwestycyjnej w Dobrodzieniu zyska uzbrojenie. Jest umowa z wykonawcą Ponad 12,5 miliona złotych będzie kosztować uzbrojenie dobrodzieńskiej strefy inwestycyjnej. Burmistrz Agnieszka Hurnik podpisała umowę z wykonawcą, który… » więcej 2024-11-28, godz. 18:04 Namysłowscy radni wygasili mandat swojego kolegi. Władysław Siejka zapowiada odwołanie Radny gminy Namysłów Władysław Siejka może stracić mandat. Na dzisiejszej (28.11) sesji zdecydowano o jego wygaszeniu, jednak to, przynajmniej na razie… » więcej 2024-11-28, godz. 16:45 Natalia Bajor spotkała się z uczniami swojej dawnej szkoły. "Chciałabym ich zachęcić do aktywności" Tenisistka stołowa, dwukrotna olimpijka, a od niedawna także żołnierz Wojska Polskiego Natalia Bajor spotkała się dziś (28.11) z uczniami swojej dawnej… » więcej 2024-11-28, godz. 15:38 Ukraińcy deklarują odblokowanie ekshumacji zamordowanych Polaków. Oczekują tego mieszkańcy Prudnika - Wysłaliśmy do Kijowa kilka zapytań w sprawie ekshumacji i godnego pochówku osób znalezionych w masowym grobie w miejscowości Puźniki. Wciąż jednak czekamy… » więcej 2024-11-28, godz. 15:33 20 lat wsparcia i rozwoju: Środowiskowy Dom Samopomocy w Opolu świętuje jubileusz 20-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy w Opolu obchodzi Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Placówka od dwóch dekad… » więcej 2024-11-28, godz. 15:21 (Nie)Widoczni na rynku pracy – Opolskie Forum Zawodowe dotyczące osób z niepełnosprawnościami Szósta edycja Opolskiego Forum Zawodowego odbyła się pod hasłem '(Nie)Widoczni, (Nie)Obecni'. Tegoroczne wydarzenie, zorganizowane przez Wojewódzki Urząd… » więcej 2024-11-28, godz. 15:00 Coraz bliżej do otwarcia nowego stadionu. Dziś nastąpiło przekazanie obiektu Zakładowi Komunalnemu Stadion Opolski został oficjalnie przekazany Zakładowi Komunalnemu. Od dziś (28.11) spółka miejska będzie odpowiedzialna za jego utrzymanie zarówno pod… » więcej 2024-11-28, godz. 14:36 Pierwszy prezes klubu OKS Odra Opole i nestor opolskiego pożarnictwa będą mieli swoje ulice W stolicy regionu pojawią się dwie nowe ulice. Pierwsza z nich będzie nosiła nazwę pułkownika pożarnictwa Zdzisława Filingiera i będzie zlokalizowana… » więcej 2024-11-28, godz. 14:30 Rozmowy o bonie senioralnym. Minister Okła-Drewnowicz z wizytą w Opolu Ma pomóc w zapewnieniu opieki nad osobami starszymi - mowa o bonie senioralnym, o którym rozmawiano dziś (28.11) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim przy udziale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »