Radio Opole » Wiadomości z regionu
2023-03-30, 16:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Dbają o energię, wodę i czyste powietrze. Rozstrzygnięto ranking "Eko Gmina" [ZDJĘCIA]

Gala podsumowująca ranking Eko Gmina [fot. Adam Dubiński]
Gala podsumowująca ranking Eko Gmina [fot. Adam Dubiński]
Gala podsumowująca ranking Eko Gmina [fot. Adam Dubiński]
Gala podsumowująca ranking Eko Gmina [fot. Adam Dubiński]
Gala podsumowująca ranking Eko Gmina [fot. Adam Dubiński]
Gala podsumowująca ranking Eko Gmina [fot. Adam Dubiński]
Stosują odnawialne źródła energii, dbają o czystość wody czy zielone płuca regionu. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu wspólnie z Nową Trybuną Opolską nagrodzili samorządy, które prowadzą najlepszą politykę proekologiczną w regionie. Podsumowanie rankingu "Eko Gmina" zorganizowano w Łączniku Politechniki Opolskiej.
- Ranking jest zrobiony na podstawie wniosków złożonych do nas przez ostatnie pięć lat - mówi Aleksandra Drescher, prezes WFOŚiGW w Opolu. - Postanowiliśmy wskazać gminy w kilku kategoriach. Wydawałoby się przez nas, takich uznawanych za takie naprawdę kluczowe. To zielona gmina, gmina czystego powietrza, bo też trzeba sobie powiedzieć, że bardzo dużo dotacji biorą osoby fizyczna na czyste powietrze.

- Te najbardziej proekologiczne inicjatywy zawsze staramy się promować. Bardzo dużo się zmieniło, wiele gmin odchodzi już od węgla - dodaje Tomasz Kapica, redaktor naczelny Nowej Trybuny Opolskiej.

Nagrody przyznawano w pięciu kategoriach.

Tytuł "Eko-Gmina" za działania w zakresie edukacji ekologicznej czy usuwanie azbestu trafił do włodarzy Prudnika, Strzelec Opolskich i Skarbimierza.

- Za niedługo będziemy jedną z nielicznych gmin w Polsce, która będzie skanalizowana w blisko stu procentach - mówi Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika. - Bierzemy udział we wszystkich programach, które są dedykowane dla gmin, to także wymiana eternitu i oczywiście edukacja dotycząca polityki śmieciowej. Dzisiaj śmieci w Prudniku są na najniższym poziomie, jeżeli chodzi o wywóz na Opolszczyźnie.

Wśród samorządów, które dążą do samowystarczalności energetycznej poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, laureatami kategorii "Gmina OZE" zostały Biała, Walce i Popielów.

- Przede wszystkim postawiliśmy na termomodernizację - mówi Edward Plicko, burmistrz Białej. - Dalszym krokiem termomodernizacji była fotowoltaika. Tutaj udało nam się na tych głównych obiektach gminnych założyć. Instalację taką pełną mamy na urzędzie gminy, gdzie właśnie założyliśmy fotowoltaikę wraz z magazynami energii i dodatkowo urządzeniami, które przełączają z prądu stałego na zmienny.

W kategorii "Błękitna Gmina", czyli taka, która dba o czystość wody poprzez rozbudowę infrastruktury sanitarnej wyróżniono gminy: Turawa, Prudnik i Namysłów. Z kolei za zieloną gminę, która dba o płuca województwa uznano Łubniany, Pokój i Bierawę.

Przygotowując ranking w kategorii "Gmina Czystego Powietrza" wzięto pod uwagę liczbę złożonych wniosków na dofinansowanie z Funduszu oraz liczbę zawartych umów na dofinansowanie. Prym wiodło tutaj Opole oraz gmina Nysa i Strzelce Opolskie.

- Ważne jest to, że te wszystkie przedsięwzięcia dzieją się w naszym regionie i warto je nagradzać - podkreśla Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski. - To będzie stanowiło zachętę dla innych, ale też materiał edukacyjny dla młodzieży, że ekologia jest ważna również dla rządzących gminami również w województwie opolskim.

Radio Opole było patronem medialnym tego przedsięwzięcia.
Aleksandra Drescher, Tomasz Kapica
Grzegorz Zawiślak
Edward Plicko
Sławomir Kłosowski

Wiadomości z regionu

2024-11-21, godz. 21:30 Strażacy z Nysy będą mieli nową siedzibę. Ruszyła procedura Strażacy zawodowi z Nysy będą mieli nową siedzibę. W nowym budynku komendy ma pojawić się też centrum zarządzania kryzysowego, magazyn i schron. Władze… » więcej 2024-11-21, godz. 20:00 Dlaczego kierowcy zwlekają z wymianą opon zimowych? Eksperci wyjaśniają Punkty wymiany opon przeżywają prawdziwe oblężenie. Umówienie się na wizytę z dnia na dzień jest praktycznie niemożliwe. Pojawia się jednak pytanie… » więcej 2024-11-21, godz. 19:30 Przebudowa DK45 między Jełową a Bierdzanami. Inwestycja już na półmetku Zaawansowanie prac na 11-kilometrowym odcinku krajowej 45 między Jełową a Bierdzanami wynosi 50 procent. » więcej 2024-11-21, godz. 18:00 Bezdomni pod opieką służb. W nocy temperatura spada poniżej zera Od kilku dni temperatura w nocy spada poniżej zera. Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla osób w kryzysie bezdomności, może zagrażać… » więcej 2024-11-21, godz. 16:34 "Trzeba oddać serce i poświęcić prywatny czas". Pracownicy socjalni świętują Na co dzień oddają serce i angażują się w pracę na rzecz lokalnej społeczności, dziś (21.11) są za to doceniani. Pracownicy socjalni z powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego… » więcej 2024-11-21, godz. 16:30 Pierwszy motocyklista już egzaminowany na ulicach Nysy W Nysie można już zdawać egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. A, czyli na motocykl. W siedzibie oddziału terenowego WORD przy ul. Piłsudskiego utworzono… » więcej 2024-11-21, godz. 16:00 Uśmiechy, dobre słowa i medale. Dzień Życzliwości w PSP 24 w Opolu Wiedzą, co to znaczy być miłym i uprzejmym na co dzień. Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 24 w Opolu obchodzili dziś (21.11) Dzień Życzliwości… » więcej 2024-11-21, godz. 15:00 Zabójstwo kobiety w Ozimku. Pierwsza rozprawa przed sądem w Opolu Przed Sądem Okręgowym w Opolu odbyła się pierwsza rozprawa w sprawie zabójstwa 42-letniej Małgorzaty S., do którego doszło 20 marca w Ozimku. Na ławie… » więcej 2024-11-21, godz. 15:00 Grodkowski DPS przejdzie remont. Prace nie powinny być uciążliwe dla pensjonariuszy Prawie 850 tysięcy złotych wyda brzeskie starostwo na remont Domu Pomocy Społecznej w Grodkowie. To placówka, która zapewnia opiekę około 50 pensjonari… » więcej 2024-11-21, godz. 14:00 Intensywne opady śniegu w regionie. Ostrzeżenie IMGW Intensywne opady śniegu zapowiada IMGW we Wrocławiu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »