Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-27, 12:35 Autor: Monika Matuszkiewicz

Trwa zabezpieczanie polderu Żelazna. Wody Polskie szukają nowego wykonawcy

Budowa polderu Żelazna [fot. Wody Polskie]
Budowa polderu Żelazna [fot. Wody Polskie]
Konferencja w sprawie Polderu Żelazna [fot.M.Matuszkiewicz]
Konferencja w sprawie Polderu Żelazna [fot.M.Matuszkiewicz]
Przebudowa Polderu Żelazna, jaz we Wróblinie [fot. Witold Wośtak]
Przebudowa Polderu Żelazna, jaz we Wróblinie [fot. Witold Wośtak]
Konferencja w sprawie Polderu Żelazna [fot.M.Matuszkiewicz]
Konferencja w sprawie Polderu Żelazna [fot.M.Matuszkiewicz]
- Nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców Żelaznej ani Opola z powodu zawirowań przy budowie polderu - przekazują przedstawiciele Wód Polskich oraz wojewoda opolski. Podczas dzisiejszej (27.10) konferencji zapewnili, że trwa już procedura wyłaniania firmy zabezpieczającej. Jej zadaniem jest przypilnowanie placu budowy oraz usunięcie powstałych usterek.
Poinformowano także o opóźnieniach, które mają wynieść kilka miesięcy.

Przypomnijmy, na początku października przedstawiciele Wód Polskich poinformowali, że zerwano umowę z firmą budującą część polderu. Powodem miało być m.in. niewywiązanie się wykonawcy z terminu zakończenia inwestycji.

- Ten stan jeśli chodzi o bezpieczeństwo powodziowe, który obecnie tam jest, to jest na takim samym poziomie, jak był dotychczas - mówi Wojciech Skowyrski, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą.

- My remontując te wały i budując nowe, robiliśmy to warstwami, zagęszczając to odpowiednio, przygotowując ten właściwy korpus i nawet, jeżeli są jakieś ubytki gruntu, to nie ma to żadnego znaczenia. Następna rzecz jest taka, że mamy już w tej chwili oddziaływanie zbiornika Racibórz i w tej chwili, w każdym momencie jesteśmy w stanie kontrolować przepływ tej wody, która dostaje się do Odry na odcinku opolskim.

- Bezpieczeństwo mieszkańców jest w 100 procentach zabezpieczone - dodaje Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.

- Nie ma zagrożenia ze względu na to, że żaden odcinek obwałowania nie został rozebrany w trakcie wykonywania prac. Ponadto istniejący wał zamykający Żelazna został przebudowany i uformowany do gabarytów klasy trzeciej. Jego aktualna wysokość i szerokość przewyższa dotychczasowe parametry.

- Robimy wszystko, aby ta inwestycja została zrealizowana - podkreśla Mirosław Kurz, dyrektor RZGW Wody Polskie w Gliwicach.

- Teraz kończymy inwentaryzację i będziemy wybierać błyskawicznie firmę zabezpieczającą. Prace zabezpieczające już trwają. Wały są uciąglone, także tutaj nie ma tematu. Jeżeli chodzi o prace zabezpieczające, to najważniejsze jest zabezpieczenie tych uszkodzeń powierzchniowych, które się pojawiły na wałach w wyniku erozji i humusowanie tego, czyli zabezpieczenie przed dalszą erozją.

Projekt zabezpieczenia robót ma być złożony jeszcze dziś (27.10), a najpóźniej jutro. Nowy wykonawca ma być wybrany na początku przyszłego roku. Dodajmy, że całkowita wartość inwestycji to blisko 113 milionów złotych, ponad 25 milionów to dofinansowanie z miasta Opola.
Wojciech Skowyrski
Sławomir Kłosowski
Mirosław Kurz

Wiadomości z regionu

2024-11-22, godz. 19:58 Tragedia w Opolu. Policja i prokuratura wyjaśniają sprawę śmierci dziecka Prawdopodobnie do rodzinnej tragedii doszło w kamienicy przy ul. Armii Krajowej w pobliżu skrzyżowania z Dubois w Opolu. Jak przekazuje policja, nie żyje dziecko… » więcej 2024-11-22, godz. 19:39 Pożar domu w Dańcu. Mieszkańcy opuścili budynek przed przyjazdem straży Pięć zastępów straży pożarnej gasiło pożar domu jednorodzinnego w Dańcu. Troje mieszkańców samodzielnie oddaliło się z miejsca zagrożenia. Trwa ustalanie… » więcej 2024-11-22, godz. 19:00 Namysłowski magistrat chce poprawić dostępność dla niepełnosprawnych. W planach budowa windy Namysłowski magistrat ma się stać bardziej przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. Niedawno udało się poprawić jakość obsługi niesłyszących… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Mieszkańcy Ligoty Dolnej nie zgadzają się na budowę otaczarni. Inwestor kupił już działkę Protest przeciwko budowie wytwórni mas bitumicznych zorganizowali przed południem mieszkańcy Ligoty Dolnej obok Kluczborka. Inwestor kupił działkę w strefie… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Termomodernizacja ZOL w Głogówku. „Nie ma porównania z tym, co było” Poprawa efektywności energetycznej obiektu i większy komfort dla pacjentów - to główne korzyści z termomodernizacji Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w… » więcej 2024-11-22, godz. 18:00 Opole: cały miesiąc z jarmarkiem bożonarodzeniowym. Oscypki z Białego Dunajca i chałwa z Turcji Jarmark Bożonarodzeniowy wystartował! Opolski rynek wypełnił się atrakcjami dla dzieci, domkami wystawców i zielonymi drzewkami. » więcej 2024-11-22, godz. 17:30 Budują i remontują od 25 lat. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Opolu z jubileuszem 2 mld złotych i 400 km dróg przebudowanych - taki jest bilans 25-letniej działalności Zarządu Dróg Wojewódzkich w Opolu. » więcej 2024-11-22, godz. 16:56 Można już przejechać "krajówką" przez Skorogoszcz. Ale są ograniczenia Drogowcy udostępnili kierowcom jeden pas ruchu w Skorogoszczy na DK94. Odcinek był nieprzejezdny od wrześniowej powodzi. Wystąpienie Nysy Kłodzkiej z koryta… » więcej 2024-11-22, godz. 16:14 Pluszowe misie z misją terapeutyczną będą rozweselać małych pacjentów Małe i większe maskotki trafiły do pacjentów oddziału pediatrii i chirurgii dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Okazją był obchodzony… » więcej 2024-11-22, godz. 15:30 Dramatyczne warunki życia mieszkanki powiatu nyskiego. Działamy, by to zmienić [INTERWENCJA] 92-letnia mieszkanka Burgrabic mieszka w warunkach urągających ludzkiej godności. Taka sytuacja trwa od dłuższego czasu. Po interwencji Radia Opole ma się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »