Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-19, 07:15 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opolskie organizacje społeczne borykają się z problemem rosnących kosztów utrzymania

Rehabilitacja w fundacji Dom [fot. Fundacja Dom/Fb]
Rehabilitacja w fundacji Dom [fot. Fundacja Dom/Fb]
Hospicjum Betania w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Hospicjum Betania w Opolu [fot. Maciej Marciński]
Na co dzień pomagają innym, teraz sami będą potrzebować wsparcia. Wiele instytucji i organizacji pomocowych w regionie przygotowuje się do nadchodzącej zimy i rosnących cen energii. Na wielkie oszczędności nie będzie mogła sobie pozwolić m.in. fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem mózgowym.
- Dzieci rehabilitowane są bez ubrań. Jest to cel terapeutyczny, bo terapeuta musi widzieć dokładnie co się dzieje, w którym miejscu ciała i organizmu tego dziecka. W związku z czym nie widzę możliwości, żebyśmy mogli oszczędzać np. na ogrzewaniu. Jeżeli chodzi o energię elektryczną, to podjęliśmy pewne kroki, np. wyciągnęliśmy co drugą jarzeniówkę z lamp. Po prostu te miejsca, które nie muszą być dokładnie doświetlone, będą po prostu trochę ciemniejsze. Co będzie, to dopiero czas pokaże, bo koszty rosnąć tak jak wszędzie indziej - mówi Małgorzata Jagieluk, prezes fundacji Dom.

Jak podkreśla prezes Jagieluk, niemal pewnym będzie, że dochód z kampanii 1,5% w przyszłym roku zostanie przeznaczony na opłacenie rachunków za ogrzewanie i prąd. - Najprawdopodobniej będziemy musieli zablokować pewne środki na to, żeby się utrzymać do czasu, kiedy te koszty spadną. Bo wiadomo, że latem są niższe. Darowizny już w czasie covidu bardzo mocno się zmniejszyły i obserwujemy dalszy ich spadek.

Przygotowania do trudnego sezonu grzewczego trwają także w hospicjum Betania w Opolu. - W ostatnim czasie założyliśmy fotowoltaikę - mówi Jarosław Wach, dyrektor Centrum Opieki Paliatywnej Betania w Opolu. - Gdyby ten gaz np. był bardzo drogi, to jesteśmy w stanie trochę prądu wyprodukować i podgrzać pokoje naszych pacjentów, natomiast wiadomo, że to jest niewystarczające i te rosnące koszty są dla nas trudne. Tak jak dla wszystkich tego typu podmiotów działających na Opolszczyźnie.

Hospicjum Betania utrzymuje się z kontraktu z NFZ oraz wpływów z 1% oraz darowizn osób prywatnych, firm i instytucji. - Tych darowizn w porównaniu do roku 2021 i 2020 jest znacznie mniej - mówi Barbara Chyła z hospicjum Betania. - Chociaż rok 2020 był rokiem bardzo specyficznym, to odnotowaliśmy bardzo duży wzrost darowizn, które były wpłacane prywatnie na konto naszego stowarzyszenia. Właściwie od lutego w tym roku tych darowizn jest zdecydowanie mniej. Następny rok to będzie taka walka o przetrwanie, z uwagi na bardzo duży wzrost cen związanych z mediami, czyli wodą, prądem i gazem.

- Organizujemy wiele spotkań z organizacjami i społecznikami, i oczywiście zastanawiamy się, jak obecna sytuacja wpłynie na ich budżet - mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego w Opolu. - Jest rzeczywiście pewna mobilizacja, żeby nie obniżać jakości swojego działania i odpowiadać dalej na potrzeby. Każdego dnia chociażby w budynku CDO przewija się kilkadziesiąt osób głównie ze strony pozarządowej czy z jednostek pomocniczych, ale dzięki temu mamy stały kontakt.

Organizacje, które działają w lokalach wynajmowanych przez miasto w przypadku trudności finansowych mogą zwrócić się do prezydenta Opola o podział płatności na raty czy wydłużenie terminu płatności.

Dodajmy, że według danych CDO w stolicy regionu zarejestrowanych jest 900 organizacji pozarządowych, z czego aktywnie działa blisko 200.
Małgorzata Jagieluk cz.1
Małgorzata Jagieluk cz.2
Jarosław Wach
Barbara Chyłka
Dorota Piechowicz-Witoń

Wiadomości z regionu

2024-10-02, godz. 14:15 2000 nowych studentów rozpoczęło rok akademicki na PO. Przyciągnęły ciekawe kierunki Ślubowanie, wystąpienia władz uczelni i wykład dotyczący sztucznej inteligencji. 2 tysiące nowych studentów uroczyście zainaugurowało rok akademicki na… » więcej 2024-10-02, godz. 13:30 Policjant w drodze do pracy zatrzymał pijanego kierowcę Ponad 2 promile alkoholu w organizmie miał 45-letni kierujący volkswagenem zatrzymany w Namysłowie. - Jego podejrzaną jazdę, zagrażającą innym uczestnikom… » więcej 2024-10-02, godz. 13:28 Jakość wody na terenach powodziowych. Poprawia się sytuacja w Głuchołazach Poprawia się zaopatrzenie w wodę pitną na terenach dotkniętych powodzią. Jednak w kilku miejscach na Opolszczyźnie wciąż są problemy z jakością wody… » więcej 2024-10-02, godz. 12:55 Branice liczą na pomoc po powodzi. "Skala zniszczeń jest ogromna" Gmina Branice to jedno z miejsc na mapie Opolszczyzny, które najmocniej ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi. W sumie około 70 posesji w takich miejscowościach… » więcej 2024-10-02, godz. 12:53 Gaz wraca do mieszkańców lewobrzeżnej części Głuchołaz. Ale jeszcze nie do wszystkich Pracownicy Polskiej Spółki Gazownictwa odbudowali 220 metrów gazociągu w lewobrzeżnej części miasta. Dzięki temu dostawy gazu zostaną przywrócone do… » więcej 2024-10-02, godz. 12:30 Kara 3 lat więzienia grozi dwóm mężczyznom za posiadanie narkotyków Opolscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy mieli przy sobie narkotyki. 27 września w gminie Ozimek funkcjonariusze skontrolowali kierującego v… » więcej 2024-10-02, godz. 12:29 Uwaga kierowcy! Są utrudnienia na drogach w regionie Zablokowana obwodnica Czarnowąsów na wysokości ronda na Wróblin. Jak informuje asp. Marek Zagórski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w… » więcej 2024-10-02, godz. 11:49 Pijany, z sądowym zakazem prowadzenia pojazdów i z narkotykami. Zatrzymanie kierowcy w Głubczycach Był pijany, miał sądowy zakazu prowadzenia pojazdów, a mino to wsiadł za kierownicę samochodu. Głubczyccy policjanci zatrzymali 29-latka podczas kontro… » więcej 2024-10-02, godz. 11:48 Wstępne szacunki strat na drogach krajowych w województwie opolskim. Kwota przekroczyła już 200 mln zł - Kwota ta z pewnością jeszcze wzrośnie - informuje Agata Andruszewska, rzecznik oddziału opolskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wciąż… » więcej 2024-10-02, godz. 10:14 W październiku powinno udać się przywrócić ogrzewanie głuchołaskich szkół i domu seniora Prawdopodobnie do końca października uda się uruchomić centralne ogrzewanie w budynkach użyteczności publicznej gminy Głuchołazy. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »