Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-10-12, 13:20 Autor: Joanna Matlak

"Ta praca wymaga powołania". Dzieci odwiedziły ratowników medycznych w Opolu

Dzieci poznawały pracę ratowników medycznych w przeddzień ich święta [fot. Joanna Matlak]
Dzieci poznawały pracę ratowników medycznych w przeddzień ich święta [fot. Joanna Matlak]
Dzieci poznawały pracę ratowników medycznych w przeddzień ich święta [fot. Joanna Matlak]
Dzieci poznawały pracę ratowników medycznych w przeddzień ich święta [fot. Joanna Matlak]
16Dzieci poznawały pracę ratowników medycznych w przeddzień ich święta [fot. Joanna Matlak]
16Dzieci poznawały pracę ratowników medycznych w przeddzień ich święta [fot. Joanna Matlak]
Dzieci poznawały pracę ratowników medycznych w przeddzień ich święta [fot. Joanna Matlak]
Dzieci poznawały pracę ratowników medycznych w przeddzień ich święta [fot. Joanna Matlak]
W regionie jest ich około czterystu, powinno być dwa razy więcej – w przeddzień Światowego Dnia Ratownika Medycznego najmłodsi opolanie poznawali pracę ratowników medycznych i zaglądali do wnętrza karetek. Spotkanie miało miejsce w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu.
Dlaczego brakuje ratowników medycznych? - Z powodu braku chętnych, bo do tej pory pewne zawody były bardzo zaniedbane w ochronie zdrowia. Ale to też brak miejsc, w których możemy szkolić nową kadrę. To wszystko się rozwija, staramy się naprawiać, natomiast potrzeba czasu, by ten system doprowadzić do ładu i składu. Praca w ratownictwie wymaga też powołania, bez tego nie da się tej pracy wykonywać – mówi Jarosław Kostyła, dyrektor Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu, a jednocześnie konsultant wojewódzki ds. medycyny ratunkowej.

- Pogotowie w Opolu zarządza flotą 44 karetek dla całego województwa – mówi dyspozytor medyczny Hubert Wojciuk. - Jeśli brakuje karetki w województwie opolskim, istnieje możliwość wypożyczenia od sąsiedniego województwa. Jeśli jest potrzeba, a karetki nie ma na miejscu, to fajnie współpracuje nam się ze strażą, za co im dziękujemy. Wielokrotnie później do straży dosyłany jest śmigłowiec albo wolny ambulans, ale one cały czas, niestety, jeżdżą, więc jest ich dużo, a jednocześnie mało - mówi Wojciuk.

Wicewojewoda opolski Tomasz Witkowski podkreślał, że edukacja w zakresie ratownictwa jest ważna od najmłodszych lat. - Po dzisiejszym spotkaniu dzieciaki mają świadomość tego, co po kolei odbywa się, gdy wykręcą numer telefonu - mówił na konferencji.

- Nasz system ratownictwa w województwie jest w czołówce. Jesteśmy na podium w kraju, jeśli chodzi o sprawność systemu, efektywność i czas dojazdu - dodaje Mieczysław Wojtaszek z Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Opolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Jednocześnie zaapelował, by rozważnie korzystać z numeru 999 lub 112 i nie blokować linii.

Spotkanie było okazją do podziękowań wszystkim ratownikom medycznym w regionie.
Jarosław Kostyła
Hubert Wojciuk
Tomasz Witkowski i Mieczysław Wojtaszek

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »