Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-02, 08:00 Autor: Kasia Nowak

83. rocznica wybuchu II wojny światowej. W tle wojna na Ukrainie i reparacje wojenne od Niemiec [FILM, ZDJĘCIA]

83 rocznica wybuchu II wojny światowej w Opolu [Film: Kasia Nowak]
Uroczystości według ceremoniału wojskowego zakończyły obchody 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej w stolicy regionu. Przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, kombatanci i zaproszeni goście złożyli kwiaty przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego na pl. Wolności w Opolu. Odczytano Apel Pamięci, a żołnierze 10. Opolskiej Brygady Logistycznej oddali salwę honorową.
- Przede wszystkim jest wojna na Ukrainie, agresywna wojna prowadzona przez Rosję, a druga kwestia to ogłoszenie dziś raportu w sprawie należnych Polsce reparacji wojennych od Niemiec. To są szczególne okoliczności. Chociaż nie jest to okrągła rocznica, tym bardziej należy pochylić się nad tym, co działo się w naszej historii - mówi senator PiS Jerzy Czerwiński,

- Te wszystkie wydarzenia są po to, by ofiarom oddać hołd, ale także ku pamięci potomnych - mówi wicewojewoda Tomasz Witkowski. - Abyśmy poprzez swoje zachowanie i codzienne podejście do tego, jak wspominamy tamten czas, nie zaprzepaścili tego, o co walczyli nasi ojcowie. Umiejmy przygotować się na to, co najgorsze. Bądźmy silnym narodem, który ma silną armię po to, żeby ewentualnie wszystkich potencjalnych najeźdźców odstraszać od tego, żeby nas chcieli zaatakować. To jest chyba na dzisiaj najważniejsza myśl przewodnia patrząc na to, co się stało na Ukrainie.

- 1 września to symboliczna i jednocześnie tragiczna rocznica. Patrzę na to, co dzieje się na Ukrainie i czuję się jakbym ja była na tej wojnie - mówi Helena Kamerska, kombatantka, która w momencie wybuchu II wojny światowej miała 14 lat. - Nie spodziewaliśmy się wojny i napaści. W domu ojciec powiedział, że wybuchła wojna, więc była panika, bo dzieci się boją wojny. Potem bombardowali nas ciągle. W 1939 roku miałam 14 lat, a w 1940 roku zmarła moja mama, więc jako dzieci zostaliśmy sami w czasie wojny w okupacji. Okupacja dla nas była okropna.

- Wobec toczącej się obecnie wojny w Ukrainie wiemy, że wypowiadając hasło "Nigdy więcej wojny" nie wystarczy nadzieja. Temu hasłu trzeba nadać praktyczny wymiar - mówił w swoim przemówieniu wicemarszałek województwa opolskiego Antoni Konopka. - Poprzez mądrą i skuteczną politykę, wzmacnianie naszych sojuszy, budowanie prawdziwej solidarności europejskiej. Potrzebna jest jedność i zgoda nas Polaków. Ważna jest też nasza czujność i zdecydowana reakcja na wyrządzoną nieprawość.

Podczas uroczystości wojewoda opolski odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego, w którym szef rządu zwrócił uwagę, że nie wszystkie zbrodnie wojenne zostały rozliczone, a data 1 września 1939 roku musi pozostać wiecznym memento.
Jerzy Czerwiński
Tomasz Witkowski
Helena Kamerska
Antoni Konopka

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »