Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-09-01, 14:49 Autor: PAP/IAR

Reparacje wojenne od Niemiec. Polska oszacowała straty na 6 bilionów 200 miliardów złotych [ZDJĘCIA]

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas prezentacji raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej [fot. PAP/Radek Pietruszka]
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podczas prezentacji raportu o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej [fot. PAP/Radek Pietruszka]
Straty Polski w wyniku rozpętanej przez Niemców wojny to 6 bilionów 220 mld 609 mln złotych – czytamy w opublikowanym dzisiaj (1.09) raporcie o stratach podczas II wojny światowej. Roszczenia odszkodowawcze Polski wobec Niemiec nie wygasły i nie uległy przedawnieniu - zaznaczają autorzy raportu.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że Niemcy nigdy nie rozliczyli się ze swoich zbrodni wobec Polski. Na Zamku Królewskim w Warszawie zaprezentowano raport o polskich stratach wojennych. Prezes PiS mówił, że przedstawienie raportu jest nie tylko aktem ukazania pewnej pracy, dokumentacji, ale także jest decyzją podjęcia tej sprawy na forum międzynarodowym. Jak zaznaczył, chodzi o to, by uzyskać odszkodowania za to, co Niemcy zrobili. Jak podkreślał, Niemcy napadli na Polskę i poczynili nam ogromne szkody.

Jarosław Kaczyński przypomniał, że wiele państw uzyskało odszkodowania od Niemiec, ale nie Polska. Jak podkreślił, brak inicjatywy w tej sprawie był luką w działalności państwa, a suma, jaką powinna uzyskać Polska, to 6 bilionów 200 miliardów złotych.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że II wojna światowa nie została właściwie osądzona. Szef rządu podkreślił, że sprawcy powinni zostać ukarani. Powiedział, że w wyniku II wojny światowej Polska doznała nie tylko strat materialnych i ludzkich, ale odebrano jej również szanse rozwojowe. Powołując się na badania brytyjskiego ekonomisty Angusa Maddisona, premier powiedział, że w 1951 roku w zniszczonej wojną Polsce średni dochód mieszkańca wynosił 113 procent dochodu mieszkańca Hiszpanii. Po 40 latach, było to już zaledwie 38 procent.

- Nie może być tak, że przebaczenie równa się zapomnieniu o obowiązku zadośćuczynienia za szkody i straty, jakie Niemcy uczynili Polakom - powiedziała marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Marszałek podziękowała jego autorom. Dodała, że Polska się miała nigdy nie ponieść, ale tak się nie stało.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk powiedział, że Polska podczas II wojny światowej poniosła największe straty osobowe i materialne spośród wszystkich okupowanych państw europejskich. Szef Parlamentarnego Zespołu do spraw Oszacowania Wysokości Odszkodowań Należnych Polsce od Niemiec za Szkody Wyrządzone w trakcie II wojny światowej uczestniczył w prezentacji raportu o polskich stratach w czasie wojny. Uroczystość zorganizowano na Zamku Królewskim w Warszawie. Podkreślił, że niemiecka eksterminacja polskiej ludności nie polegała wyłącznie na masowych mordach i biologicznym wyniszczeniu narodu, lecz również na zmianach granic państwowych. Jak dodał, straty, które poniósł nasz kraj podczas wojny, wynikały nie tylko z działań wojennych, ale również z niemieckiej polityki okupacyjnej motywowanej przekonaniem o niższości rasowej Polaków.
Jarosław Kaczyński
Mateusz Morawiecki
Elżbieta Witek
Arkadiusz Mularczyk

Wiadomości z regionu

2022-11-26, godz. 13:30 Opolskie: coraz więcej śmiertelnych wypadków. Apel policji i WORD do kierowców Kierowcy, noga z gazu - mocny apel policji i Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Opolu. W listopadzie doszło już do kilku wypadków śmiertelnych, gdzie… » więcej 2022-11-26, godz. 13:15 14 osób w szpitalach, większość to dzieci. Masowe zatrucie w ośrodku, gdzie przebywają uchodźcy z Ukrainy Do masowego zatrucia doszło w ośrodku Banderoza w Głuchołazach - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2022-11-26, godz. 12:15 Tym razem "Kataru" nie będzie! Narkotyki ukryte w dekoderze telewizyjnym [FILM] Dekoder telewizyjny z narkotykowym wkładem chciano przemycić na teren Zakładu Karnego w Brzegu. Służący tam pies tropiący nie dał się jednak oszukać… » więcej 2022-11-26, godz. 11:54 Zatrzymana za kradzież i handel "złotem głupców" Kradzież i oszustwo - za te dwa przestępstwa odpowie przed sądem 40-letnia kobieta. Jest podejrzana o kradzież złotych kolczyków oraz handel tzw. złotem… » więcej 2022-11-26, godz. 11:45 Kilka sal z eksponatami. Małe Centrum Nauki SOWA w Nysie otwarte W Bastionie św. Jadwigi w Nysie działalność rozpoczęła Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, czyli SOWA. To kilka sal wypełnionych eksponatami, m.in… » więcej 2022-11-26, godz. 10:26 Kolizja busa z samochodem ciężarowym w Pisarzowicach Jedna osoba została niegroźnie poszkodowana po zderzeniu samochodu ciężarowego z busem w Pisarzowicach. Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej… » więcej 2022-11-26, godz. 09:15 Najważniejszymi partnerami są nauczycie WF. Minister Kamil Bortniczuk o "Sportowych Talentach' - W tym programie wzorujemy się trochę na rozwiązaniach słoweńskich - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk… » więcej 2022-11-26, godz. 08:13 "Uczciwa Polska" to nowy pomysł PSL. Rusza zbiórka podpisów Praca, która się opłaca, dziedziczenie emerytury oraz program własny kąt - to główne założenia obywatelskiego projektu ustawy PSL. Opolscy działacze… » więcej 2022-11-25, godz. 20:30 Opolscy diabetycy spotkali się w ramach obchodów Światowego Dnia Cukrzycy Na co dzień wspierają się w walce z cukrzycą i przekonują, że z tą chorobą można żyć. Członkowie oddziału wojewódzkiego Polskiego Stowarzyszenia… » więcej 2022-11-25, godz. 20:15 Opolskie czworaczki opuściły szpital. Antoś, Janek, Oluś i Stasiu jadą do domu Po blisko dwóch miesiącach pobytu na oddziale neonatologii szpitala ginekologicznego w Opolu czworaczki zostały wypisane do domu. Przypomnijmy, Antoś, Janek… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »