Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-07-29, 16:00 Autor: Maja Laksy

Wynik 40,2 stopnia Celsjusza w Prószkowie nadal nie pobity. Dziś mija 101 lat od historycznego pomiaru

Pomnik i tablica upamiętniająca temperaturę w Prószkowie [fot.Maja Laksy]
Pomnik i tablica upamiętniająca temperaturę w Prószkowie [fot.Maja Laksy]
Pomnik i tablica upamiętniająca temperaturę w Prószkowie [fot.Maja Laksy]
Pomnik i tablica upamiętniająca temperaturę w Prószkowie [fot.Maja Laksy]
Dokładanie 101 lat temu o godzinie 13:48 na stacji meteorologicznej w Prószkowie koło Opola wykonano pomiar temperatury, który wykazał 40.2 stopnie Celsjusza. To rekord w skali kraju, który do dziś (29.07) nie został pobity.
W miejscowości, która może pochwalić się tym historycznym wynikiem, nie brakuje obiektów, które o tym przypominają. O upamiętnienie pomiaru zabiegali sami mieszkańcy.

- Wspólnie z Januszem Sawiczem, naszym lokalnym kowalem, doszliśmy do wniosku, że musi to być coś, co znacząco nawiązuje do Prószkowa - mówi Mariusz Staniów, dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Prószkowie. - W związku z tym, że jesteśmy gminą miejsko - wiejską, są rolnicy, a niedawno miejscowość Winów należała do naszej gminy, to pomyśleliśmy, że może być to coś związane z naszą gminą. Jest termometr, jest data i są winorośla. Nie zabrakło też podków, które znajdują się w naszym herbie.

- Możemy powiedzieć, że rekord, który padł w Prószkowie, był pewnego rodzaju incydentem meteorologicznym - mówi Tomasz Ciesielczuk, profesor z Wydziału Przyrodniczo- Technicznego Uniwersytetu Opolskiego. - W tym samym dniu zbliżone temperatury stwierdzono w innych miejscowościach, m.in w Słubicach. Te temperatury na ten czas były ekstremalnie wysokie i nadal takie są. Wydaje się, że był to jeden z takich incydentów, który w tej chwili ma szansę powtórzyć się ponownie. Ocieplenie klimatu, które obserwujemy może negatywnie wpływać nie tylko na produkcję rolniczą, ale również na statystycznego Kowalskiego.

Zdaniem opolskich naukowców, rekord, który odnotowano 101 lat temu wkrótce zostanie pobity. - To, co się dzieje obecnie, że temperatura z roku na rok jest wyższa, to będzie miało dla nas bardzo duże znaczenie i konsekwencje. Przede wszystkim to spowoduje wiele różnych konsekwencji w formie niedoborów wody i problemów zdrowotnych. Jeżeli wysoka temperatura utrzymuje się przez wiele dni, to osoby, które mają kłopoty z sercem albo osoby słabsze mogą tego nie przeżyć, a na pewno będą się czuły bardzo źle - mówi Sławomir Mitrys, profesor z Wydziału Przyrodniczo- Technicznego Uniwersytetu Opolskiego.

Dodajmy, że rekord temperatury w Prószkowie odnotowano za czasów istnienia Królewskiej Akademii. To tam znajdował się wydział meteorologiczny i budka badawcza.
Mariusz Staniów
Tomasz Ciesielczuk
Sławomir Mitrys

Wiadomości z regionu

2024-06-03, godz. 12:42 Wciąż trwa usuwanie skutków nawałnicy w kędzierzyńskim szpitalu. SOR już działa Szpitalny Oddział Ratunkowy i laboratorium szpitala powiatowego w Kędzierzynie-Koźle przez kilka godzin były wczoraj (02.06) całkowicie wyłączone z użytkowania… » więcej 2024-06-03, godz. 12:36 Jakie zmiany w szkolnictwie? Wiceminister edukacji spotkała się z dyrektorami opolskich szkół Jak będzie wyglądała przyszłość polskiej edukacji? Na ten temat rozmawiano podczas spotkania dyrektorów opolskich szkół z Katarzyną Lubnauer, wiceminister… » więcej 2024-06-03, godz. 11:34 Prowadził w stanie upojenia alkoholowego, policję przekonywał, że nie pił Jechał od lewej do prawej krawędzi jezdni. Okazało się, że miał ponad 3 promile. Mundurowi z Krapkowic zatrzymali 41-letniego kierowcę volkswagena. » więcej 2024-06-03, godz. 10:01 Czterokrotnie postrzelona kotka opiekująca się młodymi w Siołkowicach. Policja szuka sprawcy Policja w Dobrzeniu Wielkim poszukuje osoby, która postrzeliła kotkę na terenie jednej z firm w Starych Siołkowicach. Do zdarzenia doszło na początku maja… » więcej 2024-06-03, godz. 08:55 "Prezydent ma do tego prawo". Łukasz Jastrzembski o wecie ws. języka śląskiego - Nie zaskoczyła mnie ta decyzja. Już wcześniej pojawiły się głosy, że właśnie tak się stanie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole lider Śląskich… » więcej 2024-06-03, godz. 07:55 Ściganie wróciło na ulice Opola. Na festiwalowym sprincie pojawiło się 30 uczestników „Poszły konie po betonie” - kolejny raz w trakcie festiwalowego weekendu padły słowa, które zwykł wypowiadać Stanisław Kozłowski - główny organizator… » więcej 2024-06-02, godz. 23:15 To już jest koniec... do zobaczenia za rok. 61. KFPP przeszedł do historii [ZDJĘCIA] Zaczęło się od burzy, potem był rzęsisty deszcz, a na finał 'Tyle słońca w całym mieście'. Kapryśna pogoda ani na chwilę nie przeszkodziła w dobrej… » więcej 2024-06-02, godz. 21:05 Deszcz dał się we znaki. Pracowita niedziela strażaków [AKTUALIZACJA] Ponad 50 interwencji związanych z warunkami atmosferycznymi odnotowali opolscy strażacy w niedzielę do godziny 20.00. » więcej 2024-06-02, godz. 17:11 Niedziela dała możliwość "zabrania serce na spacer". Taką akcję zorganizowano przy zamku w Mosznej Konsultacje i badania z wielu dziedzin przygotował Opolski Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia na Święto Województwa Opolskiego przy zamku w Mosznej. » więcej 2024-06-02, godz. 16:45 "Unia Europejska nas zmieniła". Święto Województwa Opolskiego w Mosznej Występy sceniczne, gala wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Opolskiego dla ludzi kultury, konkurs kulinarny, warsztaty i kilka pokazów. Między innymi… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »