Opolscy nauczyciele uczyli się o wspólnych elementach w czeskiej i polskiej edukacji
Za nami pierwsze w historii Opolszczyzny seminarium poświęcone różnicom oraz podobieństwom między edukacją czeską a polską. W Miejskim Centrum Wspomagania Edukacji w Opolu kilkudziesięciu nauczycieli historii, geografii oraz języka polskiego wysłuchało wskazówek ze strony naukowców, jak uczyć młodzież o ważnych rzeczach u naszych sąsiadów.
- Jesteśmy pewni, że znajdziemy takie momenty, w których znajdziemy takie uniwersalistyczne elementy, które przyświecają cywilizowanym narodom. Wydaje mi się, że nam się to udaje. Wczoraj pierwszy dzień konferencji, wydarzenie naukowe, świetni specjaliści. A dzisiaj ta część bardziej edukacyjna, część praktyczna, warsztaty, a także prezentacja naszej strony internetowej pamietamy.instytutslaski.pl
- Ja się skupiłem dzisiaj na podobieństwach i różnicach krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Dotyczy to nie tylko Polski i Czech, ale jeszcze 11 innych państw - dodaje dr hab. Roman Matykowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Natomiast bieżąca sytuacja skłoniła mnie, że przygotowałem jeszcze takie podejście geograficzno-polityczne, żeby pokazać, jak ci nasi wielcy sąsiedzi tej Europy, czyli jak kiedyś Niemcy szukali wpływów na tę strefę, a jak też to widzą Rosjanie, którzy też są bardzo ekspansywni, co odczuliśmy i to trochę przeformowałem.
Dodajmy, że współorganizatorem seminarium było Polsko-Czeskie Towarzystwo Naukowe.