Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-03-18, 15:45 Autor: Witold Wośtak

Nastolatkowie z Opola chcą poszerzać współpracę między szkołami, więc zorganizowali pierwszy kongres

Kongres Samorządów Uczniowskich w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Kongres Samorządów Uczniowskich w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Kongres Samorządów Uczniowskich w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Kongres Samorządów Uczniowskich w Opolu [fot. Witold Wośtak]
Przedstawiciele kilkunastu szkół ponadpodstawowych z Opola spotkali się dzisiaj (18.03) podczas pierwszego Kongresu Samorządów Uczniowskich.
Wśród poruszanych tematów była mediacja szkolna i rówieśnicza, pilotażowa wersja Szkolnego Budżetu Uczniowskiego oraz praworządność w szkołach. Celem tego spotkania jest między innymi nawiązanie lepszej współpracy między nastolatkami z różnych szkół.

- To dłuższy proces - mówi Michał Branicki, wiceprzewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Opola. - Niemożność skontaktowania się ze sobą wynikała z tego, że ciągle są powoływane nowe samorządy – na bieżący rok szkolny. Jestem przekonany, że po takim kongresie nasze kontakty będą bardziej zaawansowane.

- Na pewno będziemy mogli poszerzać nasze sieci kontaktów, aby lepiej współpracować. Poznamy się znacznie lepiej i zobaczymy charakter swojej pracy, co ułatwi nam sposoby współpracy - dodaje Natasza Błaszczyszyn z piątego liceum ogólnokształcącego.

Z kolei Martyna Stachowska z liceum numer 3 uważa, że mediacje są bardzo ważnym elementem życia codziennego. - Umiejętności wykorzystywane w mediacji – poprawna komunikacja, słuchanie siebie nawzajem i niedziałanie pod wpływem emocji – to kwestie, nad którymi trzeba pracować. Nie kładzie się na to odpowiedniego nacisku.

- Mediacje, porozumienia i dialog mają pełnić coraz większą rolę, czyli zająć miejsce konfliktów, sporów czy tworzenia niepotrzebnych oraz skomplikowanych procedur do rozwiązywania błahych problemów - komentuje Łukasz Kołodziej z Zespołu Szkół Elektrycznych.
M. Branicki i N. Błaszczyszyn
M. Stachowska i Ł. Kołodziej
Posłuchaj materiału z programu "Reporterskie tu i teraz"

Wiadomości z regionu

2024-10-01, godz. 20:30 Pod koniec października samochody pojadą mostem tymczasowym w Głuchołazach Zgodnie z harmonogramem przebiegają prace związane z budową mostu tymczasowego w Głuchołazach na drodze krajowej 40. » więcej 2024-10-01, godz. 20:00 "Bardzo fajna inicjatywa". Studenci UO zyskali nowe miejsce do spotkań Nowy rok akademicki i nowe udogodnienia na Uniwersytecie Opolskim. Uczelnia przygotowała dla studentów drewniane leżaki i ławki ogrodowe, które stanęły… » więcej 2024-10-01, godz. 19:00 PANS w Nysie rozpoczyna nowy rok akademicki bez opóźnień Dzisiaj (01.01) odbyły się już pierwsze zajęcia, a 11 października zaplanowano uroczystą inaugurację. » więcej 2024-10-01, godz. 17:15 Tysiące pierogów i leczo dla ratowników i mieszkańców Głuchołaz. To wsparcie z Mazowsza Z ziemniakami, soczewicą, kaszą gryczaną, mięsem, kapustą, skwarkami i ruskie. 20 tysięcy pierogów przywiozło do Głuchołaz 'Pierogowe wsparcie z Maz… » więcej 2024-10-01, godz. 17:00 W Głuchołazach nadal widać kataklizm. "Bez wojska nie dalibyśmy sobie rady" 'Wielkie podziękowania dla żołnierzy za pomoc'. Te słowa powtarzają mieszkańcy Głuchołaz, którzy wciąż zmagają się z porządkowaniem mieszkań, piwnic… » więcej 2024-10-01, godz. 16:30 Wymiana elementów sygnalizacji w Dąbrowie. Będą utrudnienia na DK46 W środę (2.10) ruszy wymiana uszkodzonych pętli indykcyjnych sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK46 z ulicą Ciepielowicką i Sztonyka w Dąbrowie. Pierwszy… » więcej 2024-10-01, godz. 16:07 Za dwa tygodnie reaktywacja szpitala powiatowego w Nysie 15 października szpital powiatowy w Nysie wróci do pracy - poinformował dyrektor ZOZ w Nysie Artur Kamiński. Placówka została zamknięta, a pacjenci ewakuowani… » więcej 2024-10-01, godz. 16:00 Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej… » więcej 2024-10-01, godz. 15:00 "Będzie węgiel i kuchenki gazowe". Sołtys Wronowa o pilnych potrzebach powodzian - Zabezpieczamy wszystko, co jest potrzebne, a przynajmniej staramy się - mówi Radiu Opole Leszek Witoń, sołtys Wronowa koło Lewina Brzeskiego. Obecnie mieszkańcom… » więcej 2024-10-01, godz. 14:18 Trzy świadczenia dla rodziców małych dzieci. Ruszył rządowy program Ruszył rządowy program Aktywny Rodzic. To trzy świadczenia - aktywny rodzic w pracy, tzw. babciowe, aktywnie w żłobku oraz aktywnie w domu. Wnioski należy… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »