Radio Opole » Wiadomości z regionu
2022-05-28, 07:10 Autor: Mariusz Chałupnik

"Dzięki mediacjom możemy zmienić na lepsze nasze społeczeństwo". W prószkowskiej Pomologii uruchomiono Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej

Otwarcie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej w Prószkowie [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej w Prószkowie [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej w Prószkowie [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej w Prószkowie [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej w Prószkowie [fot. Mariusz Chałupnik]
Otwarcie Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej w Prószkowie [fot. Mariusz Chałupnik]
Kluczem do porozumienia jest znalezienie "złotego środka". Spory, różnice, konflikty warto rozwiązywać na drodze rozmów i mediacji. Właśnie w takim celu w Pomologii Prószków zostało utworzone Centrum Mediacji i Edukacji Prawnej.
- Liczymy, że przysłuży się ono naszym uczniom - mówi Dariusz Sobków, dyrektor szkoły w Prószkowie. - Jesteśmy szkołą z internatem. Jest zupełnie inaczej, gdy pojawiają się konflikty w szkołach, które znikają, ponieważ dzieci wracają do domów. Tam są w innej atmosferze. Natomiast w przypadku internatu tak się nie dzieje. Dziecko ma w internacie opiekę, ale również jest w jednej przestrzeni z osobą, z którą się pokłóciło. Chcemy wspólnie takie problemy z naszą młodzieżą rozwiązywać.

- Jeżeli nauczymy młodzież, jak się komunikować, mediować, to będziemy żyli inaczej - przekonuje Ewa Kosowska-Korniak, mediatorka. - Zmieni się nasze społeczeństwo. Sądzę, że największym naszym problemem w dzisiejszych konfliktach, które na co dzień rozwiązuję, jest to, że osoby dorosłe, które przychodzą na mediacje nie potrafią rozmawiać. Nie potrafią rozmawiać w firmie, związkach, z sąsiadami, w życiu. Nikt nas tego nie nauczył. Nauczono nas pisać, czytać, ale nie rozmawiać.

Uczniowie prószkowskiej Pomologii przyznają, że sztuka mediacji nie jest im obca i często w życiu się przydaje.

- Gdyby nie było mediacji, to ciężko byłoby się ze sobą porozumieć - mówi Julia. - Byłyby konflikty. Nie byłoby też dobrych interesów, dlatego mediacja jest ważna w każdym aspekcie życia.

- Wydaje mi się, że każdy korzysta z mediacji - dodaje Anna. - Nawet jak sobie z tego nie zdajemy sprawy, to i tak z nich korzystamy.

Jest to pierwsze takie centrum na Opolszczyźnie, które będzie funkcjonowało przy szkole. Współpracę z nim zadeklarowały sądy, adwokaci czy radcy prawni.
Dariusz Sobków
Ewa Kosowska-Korniak
uczennice Pomologii Prószków

Wiadomości z regionu

2022-06-29, godz. 20:45 Aktywni seniorzy, bractwo strzeleckie i Beethoven, czyli gościliśmy w Głogówku. Akcja Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA… Kolejnym przystankiem na trasie naszej wakacyjnej podróży po miejscowościach całej Opolszczyzny był Głogówek. To właśnie tam zawitało dziś (29.06) plenerowe… » więcej 2022-06-29, godz. 20:00 Billboardy "zalewają" historyczne centrum Namysłowa Mimo funkcjonowania w Namysłowie uchwały krajobrazowej, która miała na celu wzmocnienie ładu przestrzennego na obszarze miasta, w ścisłym, zabytkowym centrum… » więcej 2022-06-29, godz. 18:00 Punkt informacyjny dla uchodźców zmienia adres Od dzisiaj (29.06) Opolski Urząd Wojewódzki przenosi punkt informacyjny dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. » więcej 2022-06-29, godz. 17:15 Poseł Janusz Kowalski chce sprawdzić, czy na UO jest propagowana ideologia LGBT Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski chce dowiedzieć się, czy Uniwersytet Opolski finansuje ideologię LGBT. W tej sprawie wysłał pismo do rektora uczelni… » więcej 2022-06-29, godz. 16:35 Uwaga kierowcy! Utrudnienia na autostradzie w kierunku Katowic Na 273 km autostrady A4 samochód osobowy wypadł z jezdni i dachował. Jedna osoba została ranna. » więcej 2022-06-29, godz. 16:15 "Niektórzy są bardzo zdziwieni, że coś obok nich przejechało". W Opolu testowana jest śmieciarka na prąd Firma Elkom testuje w Opolu śmieciarkę na prąd. To jeden z sześciu takich pojazdów zarejestrowanych obecnie w Polsce. Dzisiaj (29.06) w dzielnicy Czarnowąsy… » więcej 2022-06-29, godz. 15:15 Bariery oraz... przydrożne klony. "Drogowi" złodzieje niczym nie pogardzą Na jednym z wiaduktów nad obwodnicą Nysy ukradziono 160 metrów barier. Do dzisiaj stali nie odnaleziono, ale GDDKiA w Opolu zapewnia, że nowe zabezpieczenia… » więcej 2022-06-29, godz. 15:15 Archeolodzy odkrywają tajemnice brzeskiego placu Bramy Wrocławskiej Dawne przedmieścia Brzegu kryją w sobie wiele tajemnic. Podczas trwającej przebudowy nawierzchni placu Bramy Wrocławskiej archeolodzy odnaleźli tam relikty… » więcej 2022-06-29, godz. 14:06 Pierwsze kupione od USA pojazdy opancerzone Cougar trafiły do 55. Batalionu Remontowego Ministerstwo Obrony Narodowej kupiło 300 pojazdów opancerzonych Cougar 4x4 od Stanów Zjednoczonych. Część pierwszej transzy tych samochodów trafiła już… » więcej 2022-06-29, godz. 14:05 Zorganizowali zawody w piciu alkoholu, "zawodniczka" zmarła. Policja zatrzymała uczestników patoimprezy Kluczborska policja zatrzymała 6 mężczyzn, którzy mieli przyczynić się do śmierci 37-letniej kobiety. W domu ofiary zorganizowali - jak określiła to policja… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »