Radio Opole » Wiadomości z regionu
2021-08-10, 16:45 Autor: Agnieszka Pospiszyl

Strażacy pomogli naukowcom sprawdzić, jakie ostrzeżenia pogodowe traktujemy najpoważniej. Wystarczy sms czy jednak wizualizacja zagrożenia?

Wizualizacja wysokości fali powodziowej [fot. archiwum prywatne]
Wizualizacja wysokości fali powodziowej [fot. archiwum prywatne]
Co nas mocniej zmotywuje do zabezpieczenia doniczek na balkonie czy tarasie – SMS ostrzegający o silnym wietrze, czy wizualizacja 3D skutków wichury? Naukowcy z Laboratorium Interaktywnych Technologii Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie doszli do wniosku, że silniej działa przekaz wizualny, a w badaniach nad tym zagadnieniem pomagali im strażacy z OSP Dziergowice w gminie Bierawa.
- Naszym zadaniem było tłumaczenie formuł urzędowych na język zrozumiały dla zwykłych ludzi – mówi Sebastian Kwoczała, prezes OSP Dziergowice. - Dodatkowo określaliśmy graficznie, czy dany motyw jest realny w rzeczywistości, czy nie. Czy pokrywa studzienki wyskakuje jak procy przez ciśnienie, czy ona podnosi się wraz z wzrostem wody. Jak rozchodzi się fala powodziowa na ulicy, jak wygląda przyrost wody. Co ta woda zabiera ze sobą, czy jest w stanie porwać samochód, czy jest w stanie przewrócić ścianę?

Strażacy z OSP Dziergowice mają doświadczenie w działaniach związanych z powodzią – ich miejscowość leży tuż przy Odrze, sporo jest terenów zalewowych i nieraz byli doświadczeni wielką wodą.

- Zainspirowaliśmy się działaniem jednej z amerykańskich stacji telewizyjnych, która dzięki technologii 3D ostrzegała ludzi, że nawet daleko od brzegu morza, gdy uderzy huragan, mogą być odczuwalne jego skutki – mówi dr Grzegorz Banerski, jeden z twórców projektu badawczego. - Taka technologia 3D może wspomóc większość skuteczność komunikatu. Chodzi o to, żeby ludzie widząc taki komunikat, byli bardziej skłonni do podejmowania działań ochronnych i w ekstremalnej sytuacji ewakuowali się.

Metodą modelowania zagrożeń w formie 3D i jego skutecznością w ostrzeganiu zajmowali się Grzegorz Banerski, Katarzyna Abramczuk i Cezary Biele z Państwowego Instytutu Badawczego. Wyniki ich badań zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Safety Science”.
Sebastian Kowaczała
Grzegorz Banerski

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej 2024-07-22, godz. 13:30 Polska 2050 w regionie z komisarzem z centrali. Ma pomóc odbudować struktury Polska 2050 w województwie opolskim bez zarządu - zamiast niego jest komisarz wyznaczony przez centralę partyjną. » więcej 2024-07-22, godz. 13:15 Upałów ciąg dalszy. "Butelka wody, czapka i szukać cienia" IMGW ostrzega przed upałami oraz burzami na Opolszczyźnie i apeluje o zachowanie bezpieczeństwa. » więcej 2024-07-22, godz. 11:29 Outsourcing w OCO ma dać oszczędności? Związki mówią o "handlu ludźmi" Prawie 50 pracowników personelu pomocniczego Opolskiego Centrum Onkologii ma przejść na zatrudnienie przez zewnętrzny podmiot. Szpital szuka w ten sposób… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »