Zespół lekarzy z USK w Opolu przeprowadził skomplikowany zabieg usunięcia nowotworu. Pomogli naukowcy z Politechniki Opolskiej
Dzięki współpracy lekarzy z Uniwersyteckiego Szpital Klinicznego w Opolu, medyków z Wrocławia oraz inżynierów z Politechniki Opolskiej u 49-letniej pacjentki udało się przeprowadzić skomplikowany zabieg usunięcia nowotworu. Guz rozrastał się wewnątrz dużej żyły i sięgał od narządów rodnych aż do serca. Dotąd opisano zaledwie kilka takich przypadków na świecie. W sukcesie pomógł model żyły wydrukowany na drukarce 3D.
Zaplanowanie i przeprowadzenie operacji z dużą precyzją było możliwe dzięki współpracy z Politechniką Opolską. Tam zespół naukowców na drukarce 3D wykonał rzeczywisty model żyły o długości około 50 cm. - Do opracowania modelu konieczna była analiza m.in. 1500 obrazów tomografii komputerowej - mówi dr hab. Mirosław Szmajda, kierownik Katedry Automatyki na Politechnice Opolskiej. - Wynikiem naszych prac było wydrukowanie modelu 3D żyły głównej dolnej. Ona jest po pierwsze długa, po drugie ma sporo różnych rozgałęzień. W żyle znajdowała się spora część tego guza i tak ten model trzeba było tak zrobić, żeby było to widoczne, czyli struktura ścianki żyły oraz samego nowotworu. Na podstawie takiego modelu łatwiej jest zobaczyć, gdzie są strategiczne i charakterystyczne części nowotworu.
49-letnia pacjentka wróciła już do domu, gdzie bez powikłań dochodzi do siebie.
Medycy podkreślają, że współpraca profesjonalistów z różnych dziedzin to nieodłączny element współczesnej medycyny. Dodajmy, że w porozumieniu z Politechniką Opolską powstają już nowe modele 3D, które pomogą medykom z USK w leczeniu chorób aorty.