Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-31, 18:32 Autor: Katarzyna Zawadzka

Budżet Obywatelski Opola podzielony. Rowerzyści triumfują

Ogłoszenie wyników BO - Dorota Piechowicz-Witoń i Arkadiusz Wiśniewski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Ogłoszenie wyników BO - Dorota Piechowicz-Witoń i Arkadiusz Wiśniewski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Ogłoszenie wyników BO - Dorota Piechowicz-Witoń i Arkadiusz Wiśniewski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Ogłoszenie wyników BO - Dorota Piechowicz-Witoń i Arkadiusz Wiśniewski [fot. Katarzyna Zawadzka]
Znamy wyniki głosowania na projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego Opola. W ramach dużych zadań, do pół miliona złotych, najwięcej głosów oddano na projekt rozwoju infrastruktury rowerowej w Opolu. Zdobył on ponad 1828 głosów.
W ramach dużych zadań zrealizowana zostanie także budowa szatni przy boisku piłkarskim klubu UKS Rodło Opole (1180 głosów), bezpieczne trasy rowerowe w centrum (1083 głosów) oraz miejskie toalety samoobsługowe (832 głosy).

- W tym roku w głosowaniu udział wzięło blisko 9 tysięcy mieszkańców - mówi Dorota Piechowicz-Witoń, naczelnik Centrum Dialogu Obywatelskiego. - Mamy też kilka dzielnic, które wiodą prym w liczbie oddanych głosów. Najwięcej oddanych głosów było w dzielnicach Stare Miasto, Armii Krajowej i Czarnowąsy - dodaje.

Klub UKS Rodło znalazł się na podium nie tylko w kategorii dużych zadań. W ramach małych projektów zorganizuje turnieje piłkarskie dla dzieci i dorosłych, a w ramach zadania mikro zakupi środki do pielęgnacji murawy boiska.

- Po prostu trzeba umieć ludzi zmobilizować do tego, aby chcieli zagłosować - mówi trener UKS Rodło Grzegorz Bryłka. - Naszą siłą było głosowanie internetowe, nie papierowe. Cieszę się, że ludzie, którzy mówili, że zagłosują - faktycznie zagłosowali, bo często jest tak, że ktoś mówi, że zagłosuje, a w domu jest mu ciężko zebrać się do komputera. Z tego miejsca bardzo dziękuję wszystkim, którzy oddali na nas głos - dodaje.

W ramach małych zadań najwięcej 995 głosów zdobył projekt "Zielone ogródki z ławeczkami" . Oprócz turniej piłkarskiego (989 głosów) zrealizowane zostaną też ogólnodostępne zajęcia sportowe "Wiking" (950 głosów) oraz ławeczki solarne z WiFi i ładowarkami do telefonów (700 głosów).

Wśród zadań mikro, do 10 tysięcy złotych, najwięcej głosów oddano na projekt "Neony w Opolu" (1541 głosów), którego pomysłodawczynią jest Marta Wolna.

- "Neony w Opolu", czyli tak skrycie nazwaliśmy nasz projekt. Bardzo chcielibyśmy postawić neon przy Kinie Meduza przed wejściem, aby rozświetlić widzom wejście - mówi Wolna. - To było enigmatycznie może nazwane przez co tych głosów dostaliśmy więcej, ale prowadziliśmy taką kampanię w internecie, na facebooku. Tłumaczyliśmy też naszym widzom, zachęcaliśmy ich do głosowania, żeby przed wejściem, na bloku, który z własnych funduszy pomalowaliśmy, zrobiliśmy tam taką wyklejkę, by było jeszcze bardziej atrakcyjnie.

W ramach zadań mikro zrealizowany zostanie w sumie dziesięć projektów.

Oprócz projektu "Neony w Opolu" i zakupów środków do pielęgnacji boiska będą to także: interaktywna mapa Opola - miasta wielu kultur, Punkt Wymiany Książek, opaski medyczne dla opolan gwarancją ich bezpieczeństwa, darmowe zajęcia sportowe dla rodzica z dzieckiem, fitness medyczny seniorów - poprawa jakości życia, Piknik Piastowski, alternatywne koncerty w Miejscu X oraz joga w amfiteatrze.
Dorota Piechowicz-Witoń
Grzegorz Bryłka
Marta Wolna

Wiadomości z regionu

2024-09-28, godz. 08:00 "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27 Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała… » więcej 2024-09-27, godz. 20:00 Trzecie Branżowe Centrum Umiejętności powstaje w Opolu. Tym razem przy "elektryczniaku" To już trzecie Branżowe Centrum Umiejętności, jakie powstanie w Opolu. Tym razem przy Zespole Szkół Elektrycznych. » więcej 2024-09-27, godz. 18:00 Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta… » więcej 2024-09-27, godz. 17:44 „To zajmuje dużo czasu”. Biurokracja utrudnieniem w przyznawaniu zasiłków powodzianom? W Prudniku trwa wypłata zasiłków dla powodzian, ale są też zastrzeżenia do zajmującego się tym Ośrodka Pomocy Społecznej. O interwencję zwrócił się… » więcej 2024-09-27, godz. 17:37 Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody… » więcej 2024-09-27, godz. 15:55 Uczniowie m.in. z terenów powodziowych mogą starać się o stypendia Do 7 października przedłużono termin składania wniosków o stypendia w ramach Marszałkowskiego Programu Stypendialnego. » więcej 2024-09-27, godz. 15:54 Społeczność ukraińska ruszyła na pomoc powodzianom Opolscy Ukraińcy pomagają powodzianom. W ubiegłym tygodniu zorganizowali zbiórkę darów, która pojechała do Głuchołaz. Dary były zbierane w Szkole Podstawowej… » więcej 2024-09-27, godz. 15:48 Z firmy zniknęły sprzęty za ponad 20 tys. zł Mieszkaniec Kędzierzyna-Koźla podejrzany o kradzież elektronarzędzi i sprzętu budowlanego o wartości ponad 22 tys zł. » więcej 2024-09-27, godz. 15:46 "Woda zabrała nam wszystko". Rolnicy z gminy Głogówek liczą straty Wielka woda wyrządziła też wiele szkód w gospodarstwach rolnych. Przykładem jest miejscowość Kierpień w gminie Głogówek, gdzie zalana była cała wioska… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »