Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-04, 15:00 Autor: Witold Wośtak

Tornistry na plecy, czyli uczniowie ruszyli do szkoły. Wojewódzką inaugurację roku szkolnego zorganizowano w Namysłowie

Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Wojewódzka Inauguracja Roku Szkolnego w Namysłowie [fot. Witold Wośtak]
Około 102 tys. opolskich uczniów rozpoczęło dziś rok szkolny. Jednocześnie weszła w życie reforma oświaty, która zakłada między innymi stopniowe wygaszenie gimnazjów.
Wojewoda opolski Adrian Czubak zapewnia, że zmiany wprowadzono dla dobra uczniów.

- Od samego początku współpraca z samorządami wyglądała bardzo dobrze - mówił Czubak przed wojewódzką inauguracją roku szkolnego w Zespole Szkół Rolniczych im. Tadeusza Kościuszki w Namysłowie. - Liczba spotkań w gminach i powiatach z mieszkańcami czy samorządowcami świadczy o przyłożeniu się samorządów do tej reformy. Niepotrzebne były początkowe obawy, bo wszystko zostało wdrożone, wszyscy nauczyciele mają prace i nie zlikwidowano tak naprawdę nawet jednej szkoły. Mam nadzieję, że uczniowie, rodzice i nauczyciele będą zadowoleni z tych zmian.

Michał Siek, opolski kurator oświaty, dodaje, że - według danych przekazanych przez samorządy - nie ma zwolnień nauczycieli. Część kadry dydaktycznej przeszła na emeryturę lub pracowała wcześniej na zastępstwach.

- Wybraliśmy tę szkołę ze względu na jej 70-lecie i patrona - wyjaśnia Siek. - Poza tym mówimy o szkole zawodowej, a jednym z priorytetów polityki oświatowej rządu jest nacisk na kształcenie zawodowe i jej większe dopasowanie do rynku pracy. W Namysłowie widać, że pracodawcy angażują się w proces dydaktyczny. Szkoła jest znana z dobrego wyposażenia i bardzo dobrego wykorzystania pieniędzy unijnych

Z kolei według Jacka Pietroszka, dyrektora szkoły, na razie nie widać niżu demograficznego, między innymi dlatego, że od 11 lat funkcjonuje tam program Erasmus Plus.

- Każdemu uczniowi dajemy szansę wyjazdu na praktykę zagraniczną. Wszystko zależy od ucznia, czy mówi w języku obcym i czy dobrze się zachowuje. Wówczas ma szansę wyjechać na miesięczną praktykę do różnych krajów. Techników informatyków wysyłamy na przykład do Anglii, technicy architektury krajobrazu jeździli do Włoch, a ostatnio pierwszy raz byli w Hiszpanii. Z kolei technicy hotelarstwa i technicy obsługi turystycznej zostali wysłani do Włoch. Technik agrobiznesu i technik żywienia ma w tym roku szansę wyjazdu do Niemiec - mówi dyrektor Pietroszka.

Wśród opolskich uczniów jest 8 tysięcy dzieci rozpoczynających edukację i podobna liczba uczniów klas siódmych w szkołach podstawowych.
Adrian Czubak
Michał Siek
Jacek Pietroszek

Wiadomości z regionu

2024-11-28, godz. 19:00 Radni gminy Praszka nie zgodzili się na likwidację trzech szkół podstawowych Nie będzie likwidacji szkół podstawowych w Kowalach, Przedmościu i szkoły numer 4 w Praszce. Podczas dzisiejszej (28.11) sesji uchwały w tej sprawie nie… » więcej 2024-11-28, godz. 19:00 30 hektarów strefy inwestycyjnej w Dobrodzieniu zyska uzbrojenie. Jest umowa z wykonawcą Ponad 12,5 miliona złotych będzie kosztować uzbrojenie dobrodzieńskiej strefy inwestycyjnej. Burmistrz Agnieszka Hurnik podpisała umowę z wykonawcą, który… » więcej 2024-11-28, godz. 18:04 Namysłowscy radni wygasili mandat swojego kolegi. Władysław Siejka zapowiada odwołanie Radny gminy Namysłów Władysław Siejka może stracić mandat. Na dzisiejszej (28.11) sesji zdecydowano o jego wygaszeniu, jednak to, przynajmniej na razie… » więcej 2024-11-28, godz. 16:45 Natalia Bajor spotkała się z uczniami swojej dawnej szkoły. "Chciałabym ich zachęcić do aktywności" Tenisistka stołowa, dwukrotna olimpijka, a od niedawna także żołnierz Wojska Polskiego Natalia Bajor spotkała się dziś (28.11) z uczniami swojej dawnej… » więcej 2024-11-28, godz. 15:38 Ukraińcy deklarują odblokowanie ekshumacji zamordowanych Polaków. Oczekują tego mieszkańcy Prudnika - Wysłaliśmy do Kijowa kilka zapytań w sprawie ekshumacji i godnego pochówku osób znalezionych w masowym grobie w miejscowości Puźniki. Wciąż jednak czekamy… » więcej 2024-11-28, godz. 15:33 20 lat wsparcia i rozwoju: Środowiskowy Dom Samopomocy w Opolu świętuje jubileusz 20-lecie istnienia Środowiskowego Domu Samopomocy w Opolu obchodzi Fundacja DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym. Placówka od dwóch dekad… » więcej 2024-11-28, godz. 15:21 (Nie)Widoczni na rynku pracy – Opolskie Forum Zawodowe dotyczące osób z niepełnosprawnościami Szósta edycja Opolskiego Forum Zawodowego odbyła się pod hasłem '(Nie)Widoczni, (Nie)Obecni'. Tegoroczne wydarzenie, zorganizowane przez Wojewódzki Urząd… » więcej 2024-11-28, godz. 15:00 Coraz bliżej do otwarcia nowego stadionu. Dziś nastąpiło przekazanie obiektu Zakładowi Komunalnemu Stadion Opolski został oficjalnie przekazany Zakładowi Komunalnemu. Od dziś (28.11) spółka miejska będzie odpowiedzialna za jego utrzymanie zarówno pod… » więcej 2024-11-28, godz. 14:36 Pierwszy prezes klubu OKS Odra Opole i nestor opolskiego pożarnictwa będą mieli swoje ulice W stolicy regionu pojawią się dwie nowe ulice. Pierwsza z nich będzie nosiła nazwę pułkownika pożarnictwa Zdzisława Filingiera i będzie zlokalizowana… » więcej 2024-11-28, godz. 14:30 Rozmowy o bonie senioralnym. Minister Okła-Drewnowicz z wizytą w Opolu Ma pomóc w zapewnieniu opieki nad osobami starszymi - mowa o bonie senioralnym, o którym rozmawiano dziś (28.11) w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim przy udziale… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »