Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-09-25, 14:14 Autor: Radio Opole

Chcą usunięcia Pomnika Zwycięstwa

Grupa brzeskich nauczycieli złożyła w tej sprawie już stosowną petycję. Wnoszą o demontaż monumentu wzniesionego w latach 70. XX wieku przez komunistyczne władze. Pomnik symbolizuje odwagę walczących z faszyzmem żołnierzy polskich i radzieckich. Zdaniem wnioskodawców, obelisk należy rozebrać ze względu na historię a także ze względu na zmieniającą się w tej części Brzegu architekturę. Usunięcie pomnika może być jednak bardzo trudno, a to dlatego, że zgodę na to musiałby wydać Ambasada Rosji.

Pomnik Zwycięstwa w BrzeguJednym z sygnatariuszy petycji jest Janusz Jakubów, nauczyciel historii w I LO w Brzegu.

- To miejsce wymaga już zagospodarowania. Z jednej strony mamy Zamek Piastów Śląskich, obok kolejny zabytek Gimnazjum Piastowskie, w sąsiedztwie budowany jest luksusowy hotel, a pośrodku kupa żelastwa i gazobetonu. Jak to będzie wyglądało? – pyta Jakubów.

Ważną przesłanką, by usunąć pomnik, jest również historia, o której nie można zapomnieć.

- Wierzono kiedyś, że to, co sowieci do nas przynieśli, to było wyzwolenie. Jeden ciemięzca chciał wyrżnąć cały naród, drugi z kolei chciał tylko usunąć elitę tego narodu. Nie nazywajmy tego wyzwoleniem, bo dla rodzin żołnierzy wyklętych, pomordowanych w katowniach ubeckich to na pewno nie było wyzwolenie – wyjaśnia nauczyciel historii.

- Jakiekolwiek czynności związane z usunięciem tego pomnika mogą być jednak bardzo trudne – przestrzega burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński. A wszystko ze względu na podpisane w latach 90 – tych stosowne umowy ze stroną rosyjską.

- Kiedy wojska radzieckie wyprowadzały się z Polski wymieniono listę szczególnie ważnych miejsc kultu żołnierza Armii Czerwonej. I tam m.in. wpisano brzeski pomnik. W treści tego dokumentu przeczytać możemy, że wszelkie zmiany przy tym monumencie muszą być uzgadniane ze stroną rosyjską – tłumaczy burmistrz.

A to oznacza, że o planach rozbiórki monumentu należałoby powiadomić rosyjską ambasadę. To z kolei może wywołać niepotrzebne spory. Biorąc pod uwagę dzisiejszą napiętą sytuację na Ukrainie i stanowisko naszego kraju, każdy taki ruch będzie odbierany, jako niechęć do Rosji.

- Jest możliwe także podżeganie do niepotrzebnych konfliktów – dodaje Huczyński. - Nauczmy się też szanować historię, nie mowie historię takich ludzi, jak Dzierżyński, którzy popełniali zbrodnie, ale ludzi, którzy na tych terenach rzeczywiście zginęli.

A zdaniem mieszkańców pomnik jest szkaradny i należałoby go rozebrać

- Szpeci strasznie – mówiła jedna z brzeżanek.

Pewien mężczyzna zaproponował, by charakterystyczne rury rozebrać i sprzedać na złom.

Warto dodać, że dyskusja na temat rozbiórki Pomnika Zwycięstwa trwa od co najmniej 8 lat. Strona rosyjska w 2009 roku zgodziła się jedynie na odnowienie monumentu. Sprawą zajmą się teraz brzescy radni na piątkowej sesji Rady Miasta.

Posłuchaj rozmówców:

Maciej Stępień

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej 2024-07-22, godz. 13:30 Polska 2050 w regionie z komisarzem z centrali. Ma pomóc odbudować struktury Polska 2050 w województwie opolskim bez zarządu - zamiast niego jest komisarz wyznaczony przez centralę partyjną. » więcej 2024-07-22, godz. 13:15 Upałów ciąg dalszy. "Butelka wody, czapka i szukać cienia" IMGW ostrzega przed upałami oraz burzami na Opolszczyźnie i apeluje o zachowanie bezpieczeństwa. » więcej 2024-07-22, godz. 11:29 Outsourcing w OCO ma dać oszczędności? Związki mówią o "handlu ludźmi" Prawie 50 pracowników personelu pomocniczego Opolskiego Centrum Onkologii ma przejść na zatrudnienie przez zewnętrzny podmiot. Szpital szuka w ten sposób… » więcej 2024-07-22, godz. 11:00 Są nowi radni w Praszce i Wilkowie. To były wybory uzupełniające Poznaliśmy zwycięzców wyborów uzupełniających do Rady Gminy w Wilkowie i Rady Miejskiej w Praszce. Dodatkowe głosowanie wynikało z konieczności uzupełnienia… » więcej 2024-07-22, godz. 10:12 Drifterzy na celowniku nyskiej policji. Posypały się mandaty i punkty Weekendową akcję wymierzoną w drifterów, którzy urządzają sobie nocne rajdy samochodowe w przestrzeni miejskiej zorganizowali policjanci Wydziału Ruchu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »