Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

2024-09-23, 08:33

Berenika, Lisek i Dzik

Berenika Kołomycka [fot. archiwum prywatne]
Berenika Kołomycka [fot. archiwum prywatne]
Okładki książek o serio przygód Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika [fot. archiwum autorki]
Okładki książek o serio przygód Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika [fot. archiwum autorki]
Berenika Kołomycka, autorka komiksów, rysowniczka, rzeźbiarka i graficzka gościnią audycji "Wszystko o literaturze"[fot. archiwum prywatne]
Berenika Kołomycka, autorka komiksów, rysowniczka, rzeźbiarka i graficzka gościnią audycji "Wszystko o literaturze"[fot. archiwum prywatne]
Chociaż Berenika Kołomycka, dała się poznać jako ilustratorka również z innych komiksów, to najważniejsza (także jeżeli chodzi o popularność i rozpoznawalność) i najbardziej osobista, jak usłyszymy w rozmowie, historia - to seria przygód Malutkiego Liska i Wielkiego Dzika.
Udało się w niej zawrzeć treści uniwersalne, tak, że czytelnik w każdym wieku będzie wyczytywał (i będzie mógł dojrzeć, bo ilustracja w tym przypadku mówi również wiele poza słowami) z nich coraz więcej znaczeń i sensów. Tak bowiem dzieje się wtedy, kiedy już najmniejszego czytelnika traktuje się bardzo poważnie.
2024-09-13, 13:20

Kim naprawdę jest Wieloryb?

Kinga Markowska ze swoją książką "Wieloryb na targu" [fot. archiwum prywatne]
Kinga Markowska ze swoją książką "Wieloryb na targu" [fot. archiwum prywatne]
"Wieloryb na targu" Kingi Markowskiej, to książka, którą można czytać na różne sposoby i odkrywać jej znaczenia na różnych poziomach. Z jednej strony jest to opowieść "po prostu" o pewnym wielorybie i grupie jego przyjaciół, która jest doskonałą "przygodówką" dla młodych czytelników. Z drugiej strony, jest to opowieść inspirowana życiem Rafała Urbana i tu warto sięgnąć również do jego twórczości, do tematów które poruszał i bliskich mu wartości.
2024-09-09, 08:08

"Wielki Bóg Pan" w wersji komiksowej

Magda Najbar [fot. archiwum prywatne]
Magda Najbar [fot. archiwum prywatne]
Twórczość Arthura Machena to absolutna klasyka powieści grozy, jednak w graficznej interpretacji Adama Fydy zyskuje nowy wymiar. Umiejętne operowanie światłem, ciekawe kadrowanie i nastrój, jaki tworzą rysunki Fydy, zarazem zachowują dawny klimat, jak i wnoszą coś nowoczesnego, a opowiedziana historia okazuje się ponadczasowa.
Szczegółowo opowiada o tym w audycji Magda Najbar z Mediateki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.
2024-08-29, 10:30

Rozmowa z Jackiem Dehnelem

Jacek Dehnel [fot. archiwum prywatne, źródło: https://www.facebook.com/JacekDehnelProfilPisarski]
Jacek Dehnel [fot. archiwum prywatne, źródło: https://www.facebook.com/JacekDehnelProfilPisarski]
Nasze spotkanie z Jackiem Dehnelem nie skupiło się, jak to zazwyczaj bywa w takich przypadkach, wyłącznie na najnowszej książce, czy wyłącznie na twórczości literackiej. Porozmawialiśmy wprawdzie i o tym, zwłaszcza o "Łabędziach", jak również o przekładach Faulknera (także tych dokonanych przez Piotra Tarczyńskiego) oraz Maryli Szymiczkowej.

Znaczną jednak część przeznaczyliśmy na rozmowę o działalności, a nade wszystko potrzebie istnienia Unii Literackiej, jako instytucji dbającej o podstawowe prawa autorek i autorów.
2024-08-27, 12:15

Brucki, Fryckowski, Jarosz

Witold Sułek, Jerzy Fryckowski, Ada Jarosz, Mateusz, Brucki [fot. Radio Opole]
Witold Sułek, Jerzy Fryckowski, Ada Jarosz, Mateusz, Brucki [fot. Radio Opole]
Trzy pokolenia poetyckie i troje autorów (dwóch poetów i jedna poetka), z którymi rozmawiamy o tematach, doświadczeniach i wartościach w poezji przez nich tworzonej. Postanowiliśmy przyjąć formułę spotkania-rozmowy i wspólnego czytania wierszy, co pokazuje, jak ważne jest nie tylko tworzenie i wydawanie dla innych, nieznanych czytelników, ale i czytanie siebie nawzajem.
2024-08-22, 12:40

Muzyczna podróż z kamiennego lasu do ogrodu

Maja Laura Jaryczewska [fot. prywatne archiwum artystki]
Maja Laura Jaryczewska [fot. prywatne archiwum artystki]
Gościnią audycji jest Maja Laura Jaryczewska. Porozmawiamy i posłuchamy nowych autorskich piosenek, zarówno solo, jak i w duecie z Figgerem. Trudno jednak w przypadku twórczości artystki skupiać się wyłącznie na jednym aspekcie jej pracy, bowiem doświadczenie i kompetencje, które zdobyła zarówno w klasycznym, jak i jazzowym repertuarze, mocno rzutują na to, co robi w ramach szeroko pojętej muzyki popularnej.
2024-08-23, 13:33

Poltergeist

Urszula Honek [fot. Witold Sułek]
Urszula Honek [fot. Witold Sułek]
W rozmowie z Urszulą Honek o jej najnowszej książce poetyckiej, nie tylko posłuchamy intymnej, osobistej opowieści o przyjaźni, miłości i stracie, ale też o ciągłej obecności. Kiedy bowiem wsłuchamy się w dźwięki, ich barwy, tony, kiedy pójdziemy śladem zapachów i poddamy wibracjom ziemi pod stopami - wtedy okaże się, że świat duchów i żywych jest być może jednym i tym samym światem.
2024-08-19, 17:51

Historia psa imieniem Cujo

Kuba Branicki [fot. archiwum prywatne]
Kuba Branicki [fot. archiwum prywatne]
Tym razem miłośnicy twórczości Stephena Kinga gromadzący się w ramach Dyskusyjnego Klubu Stephena Kinga w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu sięgną do powieści "Cujo". Jedna z najbardziej realistycznych i drastycznych opowieści obyła się całkowicie bez elementów nadprzyrodzonych. Jak opowiada nasz gość, Kuba Branicki, przejmująca groza zbudowana jest tu głównie właśnie na tym, że może się to wszystko wydarzyć każdemu w każdym miejscu i o każdym czasie.
2024-08-16, 12:11

Małgorzata Bobak-Końcowa o Nyskiej Nocy Poetów

Małgorzata Bobak-Końcowa [fot. archiwum prywatne, źródło: https://www.facebook.com/malgorzata.bobak]
Małgorzata Bobak-Końcowa [fot. archiwum prywatne, źródło: https://www.facebook.com/malgorzata.bobak]
Nyska Noc Poetów
Nyska Noc Poetów
W rozmowie z organizatorką trzeciej edycji Nyskiej Nocy Poetów, nie tylko omówiliśmy program i zaprezentowaliśmy sylwetki zaproszonych poetów i poetek, ale porozmawialiśmy także szerzej o tej formie spotkań i jej znaczeniu dla propagowania poezji, łączeniu jej z muzyką i sztukami plastycznymi. Poetka przeczytała również premierowo jeden ze swoich nowych wierszy.
2024-08-13, 14:25

Słownik, który udowadnia, jak fascynujący i bogaty jest język erotyki

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Jacek Lewinson przez blisko dwie dekady pracował nad angielsko-polskim słownikiem seksualizmów. Sięgając głęboko do literatury, zarówno współczesnej, jak i klasyki, stworzył nie tylko narzędzie przydatne pisarzom, czy tłumaczom, ale książkę, która sama w sobie jest wciągającą lekturą. Jak napisał w przedmowie Krzysztof Varga: Ten słownik jest prawdziwym zwycięstwem galaktyki Gutenberga nad uniwersum algorytmów!
1234567

Zobacz także

2023-06-06, godz. 11:11 Czy Michał Rusinek wyjaśni w rozmowie, o jaki chodzi szalik w najnowszej swojej książce pt. "Szalik. O Wisławie Szymborskiej… Chociaż właściwie nie pisała dla dzieci, warto o niej dzieciom opowiadać - tak uznał Michał Rusinek i dlatego (chociaż powodów było więcej, co wyjaśnia… » więcej 2023-06-02, godz. 09:14 Historia pierwszej kobiety, która samotnie opłynęła świat Chociaż książka "Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo" w dużym stopniu skupia się… » więcej 2023-05-30, godz. 14:31 "Kameralna opowieść o świetle i mroku", czyli "Wrony" Petry Dvorakowej w opowieści Anety Włodarz z Miejskiej Biblioteki… Na pozór typowa czeska rodzina, jednak w tej bestsellerowej czeskiej powieści poznamy, oczami dwunastolatki, jak łatwo dać się zwieść i nie zauważyć… » więcej 2023-05-24, godz. 14:27 Czy coś może być otwarte na klucz? Nowy tom wierszy Wojciecha Kassa przekonuje, że tak Subtelna i pełna liryzmu gra słowem, która rzeczywiście otwiera na klucz, wpuszcza światło i zaprasza do wejścia - nie tylko w poetycki świat Autora, ale… » więcej 2023-05-22, godz. 09:21 "Klątwa Caipirinhi" w opowieści kapitana Ryszarda Sobieszczańskiego. Tylko pozornie może się wydawać, że obecnie, przy wysokim zaawansowaniu technicznym, żeglowanie pozbawione jest niebezpieczeństw, a wszystkie plany realizować… » więcej 2023-05-22, godz. 10:34 Z Grahamem Mastertonem nie tylko o horrorach Chociaż Graham Masterton najbardziej kojarzony jest z horrorem, zaczynał od poradników ars amandi, które cieszyły się i u nas po latach, kiedy można już… » więcej 2023-05-19, godz. 16:40 Zapiski spod gruzów. O dziennikach Franza Kafki z prof. Łukaszem Musiałem Chociaż tekst dzienników Kafki jest już znany czytelnikom w Polsce, prof. Łukasz Musiał podjął się nowego ich przekładu, a powody wyjaśnia w rozmowie… » więcej 2023-05-19, godz. 15:10 W czym tkwi wieloletni już sukces Wilq-a Superbohatera? O tym w rozmowie z Magdą Najbar Wilq Superbohater, a jak mówi rozmówczyni, swoisty anty-superbohater, na pewno jest fenomenem w świecie nie tylko komiksu, ale szeroko rozumianej literatury… » więcej 2023-05-17, godz. 12:43 O tajemnicach zamku w Mosznej, szukaniu bursztynu i o tym, że miłość daje siłę w najtrudniejszych chwilach Sylwia Winnik zaczynała od książek historycznych (tu rozmawiamy, m.in. o książce "Bezmiłość. O czułych wyznaniach w listach, grypsach i wspomnieniach… » więcej 2023-05-10, godz. 10:40 Prof. Adrian Gleń i światło wiersza w twórczości Wojciecha Kassa O swojej najnowszej pozycji, poświęconej twórczości poetyckiej Wojciecha Kassa opowiada jej autor prof. Adrian Gleń z Instytutu Nauk o Literaturze Uniwersytetu… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »