Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji

2024-06-20, 14:16

Wiersze prosto z serca

Justyna Leja i Witold Sułek [fot. Daria Pakuła]
Justyna Leja i Witold Sułek [fot. Daria Pakuła]
Justyna Leja [fot. Daria Pakuła]
Justyna Leja [fot. Daria Pakuła]
Poezja, którą pisze Justyna Leja, to nieustanne powroty do podstawowych i najważniejszych (zapewne nie tylko) dla poetki tematów, jak przyjaźń, nadzieją, miłość. Daleka od nurtów, czy mód, osobistym, bezpośrednim językiem opisuje swoją codzienność, ściśle złączoną z otaczającym ją światem emocjonalność. W rozmowie pójdziemy tymi tropami oraz równie ważnymi dla autorki fotografiami, które wypełniają cztery dotychczas wydane tomy wierszy.
2024-06-18, 13:54

Kiedy wszystko idzie nie tak, zaczyna się prawdziwa przygoda

Katarzyny Wasilkowskiej i autor audycji "Wszystko o literaturze" - Witold Sułek [fot. archiwum prywatne]
Katarzyny Wasilkowskiej i autor audycji "Wszystko o literaturze" - Witold Sułek [fot. archiwum prywatne]
Wakacje bohaterki najnowszej książki Katarzyny Wasilkowskiej miały wyglądać inaczej niż wyszło, ale gdyby tak zostało, pewnie mało kto chciałby o nich czytać. Na szczęście autorka przyzwyczaiła już swoich czytelników, do tego, że na brak emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji nie będą narzekać. Do tego, bardzo dużą wagę przykłada do psychologicznego aspektu i bardzo poważnie podchodzi do problemów młodych ludzi.
2024-06-12, 13:44

"Słowiańskie mity i opowieści w komiksie"

Wiktoria Korzeniewska i Bartosz Renans w audycji Witolda Sułka [fot. archiwum prywatne]
Wiktoria Korzeniewska i Bartosz Renans w audycji Witolda Sułka [fot. archiwum prywatne]
Wiktoria Korzeniewska i Bartosz Renans w audycji Witolda Sułka [fot. archiwum prywatne]Jak zaznacza w rozmowie autorka komiksu o słowiańskich mitach, Wiktoria Korzeniewska, powstał on zarówno z przekonania o potrzebie przybliżenia ich młodszym czytelnikom i to w formie niezwykle przez nich lubianej, czyli opowieści graficznej.

Wspólnie z ilustratorką, Natalią Noszczyńską stworzyły więc nie tylko zbiór podań i legend, ale nadały mu formę powieściową, w której ważną rolę odgrywają współcześni bohaterowie.

Książkę wydało Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
2024-06-06, 14:36

Anna Kamińska o pracy nad opowieściami biograficznymi

Witold Sułek i Anna Kamińska [fot. Adam Dubiński]
Witold Sułek i Anna Kamińska [fot. Adam Dubiński]
Anna Kamińska [fot. Adam Dubiński]
Anna Kamińska [fot. Adam Dubiński]
Najważniejszy jest portret człowieka jako całości, ale poprzez opowieść, w której daje się głos wszystkim. To bez wątpienia charakteryzuje wszystkie dotychczasowe książki Anny Kamińskiej, która w audycji opowiada o swoim warsztacie, pasjach, wyszukiwaniu kolejnych bohaterek i bohaterów. Połączenie reportażu, dokumentu i twardej historii wyszperanej w archiwach z wartkim, literackim językiem doceniają też czytelnicy, a książki trafiają do czołówki sprzedaży. Do tego, jak przyznaje, lubi wyzwania i wchodzenie wciąż w nowe obszary wiedzy, a poznawanie ludzi i ich historii to wielka satysfakcja.
2024-06-04, 12:48

Czy możliwa jest synteza współczesnej polskiej poezji?

Czy możliwa jest synteza współczesnej polskiej poezji? [fot. pixabay.pl]
Czy możliwa jest synteza współczesnej polskiej poezji? [fot. pixabay.pl]
O poezji można mówić i pisać na różne sposoby i z różnych perspektyw. Gość naszego spotkania prof. Piotr Śliwiński od wielu lat łączy dyskurs akademicki i profesjonalny warsztat krytycznoliteracki z czytelniczą pasją i osobistą refleksją i emocjonalnością. Podczas wizyty w Opolu w ramach XXI Festiwalu Nauki odwiedził, razem z prof. Pawłem Marcinkiewiczem studio Radia Opole, by nie tylko zaprezentować książkę "Niepozorność znaczeń. Szkice i preteksty", ale po prostu porozmawiać o polskiej poezji ostatnich lat.
2024-06-03, 16:02

Pierwszy polski komiks o kobiecie w spektrum autyzmu

Witold Sułek i Katarzyna Mazur [fot. Rafał Mielnik, materiały MBP w Opolu]
Witold Sułek i Katarzyna Mazur [fot. Rafał Mielnik, materiały MBP w Opolu]
Witold Sułek i Katarzyna Mazur [fot. Rafał Mielnik, materiały MBP w Opolu]
Witold Sułek i Katarzyna Mazur [fot. Rafał Mielnik, materiały MBP w Opolu]
Komiks "Zamaskowana. Z pamiętnika autystki", którego autorką jest Kasia Mazur, to, jak zauważyło również wielu krytyków literackich i specjalistów psychologów, nie tylko historia kobiety będącej w spektrum autyzmu, ale osobista, intymna historia od okresu dorastania do dorosłości. Nie pozbawiona humoru, w krótkich, tematycznych epizodach, pozwala nam również wejrzeć w głąb samych siebie. Znajdujemy tu bowiem nie tylko autyzm, ale również depresję, hejt związany z ciałem, czy brakiem zrozumienia inności.
2024-05-31, 15:48

Książki, które pomogą wprowadzić dzieci w świat muzyki

Karolina Kowal [fot. archiwum prywatne]
Karolina Kowal [fot. archiwum prywatne]
Nasza gościni, Karolina Kowal z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, nie tylko wybrała i poleciła kilka książek, które wprowadzają najmłodszych w świat muzyki, ale prezentują one temat w dużo szerszym kontekście, od tego czym jest dźwięk, jak go doświadczamy i przeżywamy, jak powstawały różne instrumenty, aż po życie sławnych kompozytorów i piosenkarek. Wiele z tych pozycji, to jednak nie popularnonaukowe opracowania, ale najczęściej ciekawe dla młodego czytelnika, żywe i fabularne historie, w których poznaje to wszystko wraz z bohaterami.
2024-05-29, 15:27

"Contrition" - kontrowersyjny, ale ważny i potrzebny komiks

Magda Najbar [fot. archiwum prywatne]
Magda Najbar [fot. archiwum prywatne]
Z Magdą Najbar z Mediateki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu rozmawiamy o jednym z najgłośniejszych komiksów roku 2023, czyli "Contrition" Carlosa Porteli i Keko. Ze względu na podjęty w nim temat pedofili, a zwłaszcza tego, jak postępować z jej sprawcami, wzbudził zainteresowanie nie tylko wielbicieli wciągającej fabuły (którą również posiada, co jest jego niewątpliwym atutem, bo zamiast częstej w ttakich przypadkach publicystyki, dostajemy żywą historię, prawdziwych ludzi ), czy komiksu jako takiego, ale również środowiska psychologów, terapeutów, prawników, czy etyków.
2024-05-29, 15:20

Co nowego w bibliotece Eichendorffa?

Ks. Marek Dziony [fot. Radio Opole]
Ks. Marek Dziony [fot. Radio Opole]
Gościem audycji był ks. Marek Dziony, dyrektor Centralnej Biblioteki Polsko-Niemieckiej im. J. von Eichendorffa w Opolu, który zaprezentował kilka nowości, a jak podkreślił w rozmowie, biblioteka znacznie poszerzyła swoją ofertę, m.in. o książki dla młodszych czytelników.

Oczywiście tematyka śląska pozostaje nadal w centrum pracy, więc wiele miejsca poświęciliśmy kolejnemu tomowi legend i podań, które zebrał Richard Kuhnau, a którego współwydawcą jest właśnie biblioteka.
2024-05-28, 15:05

"El roi" - podróż między epokami

Beata Skrzypczak [fot. materiały prasowe Wydawnictwa Lira]
Beata Skrzypczak [fot. materiały prasowe Wydawnictwa Lira]
Debiutancka powieść Beaty Skrzypczak łączy w sobie elementy fantastyczne, czy bardziej mitologiczne, nawiązując do dawnych legend, jak i do tekstów starotestamentowych, a zarazem jest opowieścią o żydowskiej społeczności Nowego Sącza. Dla autorki, jak sama podkreśla w rozmowie, jest zarazem podróżą do własnych korzeni, jednak pisaną z myślą o rzeczach uniwersalnych i zapewne bliskich dla większości czytelników.
1234567

Zobacz także

2024-06-20, godz. 14:16 Wiersze prosto z serca Poezja, którą pisze Justyna Leja, to nieustanne powroty do podstawowych i najważniejszych (zapewne nie tylko) dla poetki tematów, jak przyjaźń, nadzieją… » więcej 2024-06-18, godz. 13:54 Kiedy wszystko idzie nie tak, zaczyna się prawdziwa przygoda Wakacje bohaterki najnowszej książki Katarzyny Wasilkowskiej miały wyglądać inaczej niż wyszło, ale gdyby tak zostało, pewnie mało kto chciałby o nich… » więcej 2024-06-12, godz. 13:44 "Słowiańskie mity i opowieści w komiksie" Jak zaznacza w rozmowie autorka komiksu o słowiańskich mitach, Wiktoria Korzeniewska, powstał on zarówno z przekonania o potrzebie przybliżenia ich młodszym… » więcej 2024-06-06, godz. 14:36 Anna Kamińska o pracy nad opowieściami biograficznymi Najważniejszy jest portret człowieka jako całości, ale poprzez opowieść, w której daje się głos wszystkim. To bez wątpienia charakteryzuje wszystkie… » więcej 2024-06-04, godz. 12:48 Czy możliwa jest synteza współczesnej polskiej poezji? O poezji można mówić i pisać na różne sposoby i z różnych perspektyw. Gość naszego spotkania prof. Piotr Śliwiński od wielu lat łączy dyskurs akademicki… » więcej 2024-06-03, godz. 16:02 Pierwszy polski komiks o kobiecie w spektrum autyzmu Komiks "Zamaskowana. Z pamiętnika autystki", którego autorką jest Kasia Mazur, to, jak zauważyło również wielu krytyków literackich i specjalistów psychologów… » więcej 2024-05-31, godz. 15:48 Książki, które pomogą wprowadzić dzieci w świat muzyki Nasza gościni, Karolina Kowal z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, nie tylko wybrała i poleciła kilka książek, które wprowadzają najmłodszych w świat… » więcej 2024-05-29, godz. 15:27 "Contrition" - kontrowersyjny, ale ważny i potrzebny komiks Z Magdą Najbar z Mediateki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu rozmawiamy o jednym z najgłośniejszych komiksów roku 2023, czyli "Contrition" Carlosa Porteli… » więcej 2024-05-29, godz. 15:20 Co nowego w bibliotece Eichendorffa? Gościem audycji był ks. Marek Dziony, dyrektor Centralnej Biblioteki Polsko-Niemieckiej im. J. von Eichendorffa w Opolu, który zaprezentował kilka nowości… » więcej 2024-05-28, godz. 15:05 "El roi" - podróż między epokami Debiutancka powieść Beaty Skrzypczak łączy w sobie elementy fantastyczne, czy bardziej mitologiczne, nawiązując do dawnych legend, jak i do tekstów starotestamentowych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »