Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji » O książce 'Poczet islamskich ideologów i ekstremistów'…
2023-07-31, 12:55 Autor: Ireneusz Prochera

O książce "Poczet islamskich ideologów i ekstremistów" Sławosza Grześkowiaka

Sławosz Grzeskowiak [fot. Archiwum prywatne autora]
Sławosz Grzeskowiak [fot. Archiwum prywatne autora]
Książka Sławosza Grześkowiaka to wyjątkowa pozycja na polskim rynku. Zawiera nie tylko historie dżihadystów z pierwszych stron gazet, ale także tych mniej znanych masowemu odbiorcy, co nie znaczy, że mniej istotnych dla szeroko rozumianego ruchu islamistycznego terroryzmu. Autor pokazuje niejednorodność tego ruchu oraz jego ewolucję w czasie i pojawianie się w różnych przestrzeniach geograficznych oraz w odmiennych kontekstach historycznych. Z autorem rozmawiał Ireneusz Prochera.
"Po pokonaniu ISIS w Syrii i ograniczeniu roli Al-Kaidy wydawać się mogło, że islamistyczny terroryzm swoje dni chwały ma już za sobą. Nie należy ulegać jednak myśleniu życzeniowemu. Po wycofaniu się USA z Afganistanu odradza się tam i Al-Kaida i odłamy Państwa Islamskiego, gorącym regionem staje się Afryka Subsaharyjska. Zarówno na Sahelu jak i niżej w kierunku równika działania terrorystów przybierają na sile. Pracownicy wywiadu, dowódcy wojskowi przewidują, że w ciągu dwóch lat problem zamachów może nasilić się także na Zachodzie. Dlatego warto przyjrzeć się ponownie ewolucji tego międzynarodowego ruchu, jego bojownikom i ideologom.

Biorąc pod uwagę, że terroryści nawzajem siebie inspirują, przekazują sobie opowieści o minionych polach walk kiedyś w Afganistanie, Bośni, Czeczenii, teraz już w Syrii i Iraku, warto jest poznać co ich motywuje, jakie są ich osobiste historie, by móc myśleć o przyszłości tego zjawiska. Bo jedno jest pewne, to nie jest jeszcze zakończona historia. Jan Wójcik, redaktor Układu Sił, założyciel Euroislam.pl"

Zobacz także

2024-04-05, godz. 15:25 "Alicja w krainie potencjału" Wydawać by się mogło, że do krainy potencjału, która znajduje się w tytule książki Alicji Stelmaszczyk, trudniej dostać się osobom z niepełnosprawnościami… » więcej 2024-04-03, godz. 16:57 Historia pewnego festiwalu okiem Jacka Świdzińskiego Najnowszy komiks Jacka Świdzińskiego, to nie tylko historyczna podróż do roku 1955 i słynnego Festiwalu Młodzieży. Autor nie tworzy tu kalendarium, ale… » więcej 2024-04-03, godz. 09:17 Kilka książek o kobietach dużych i małych Chociaż bohaterkami książek, które w audycji zaprezentowała Karolina Kowal z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu są kobiety, dziewczyny i dziewczynki… » więcej 2024-03-27, godz. 15:40 "W lesie, w drewnianym domku" Gościem audycji było dwóch poetów: Michael Krüger, który przyjechał na zaproszenie Uniwersytetu Opolskiego w ramach XXI Opolskiego Festiwalu Nauki oraz… » więcej 2024-03-26, godz. 12:07 Zakazane kontakty Gościem audycji był Miklos Mitrovits, historyk, który w swojej książce "Zakazane kontakty", wydanej przez IPN, opisał kontakty opozycji polskiej i węgierskiej… » więcej 2024-03-25, godz. 16:01 Na tropie motywów literackich Literacka Agencja Detektywistyczna nie tylko tropi nieszczęśników opętanych motywami literackimi, ale skrywa jeszcze jedną tajemnicę, misji specjalnego agenta… » więcej 2024-03-19, godz. 15:44 Nowości Biblioteki Muzycznej w Opolu W rozmowie z Krzysztofem Kosem, kierownikiem biblioteki muzycznej, będącej oddziałem WBP w Opolu, omówiliśmy kilka nowych pozycji z jej zbiorów. Są tu zarówno… » więcej 2024-03-18, godz. 15:16 Walser - budowanie zaufania do świata Gościem audycji był prof. Łukasz Musiał z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który przygotowuje właśnie nową książkę z przekładami krótkich… » więcej 2024-03-11, godz. 15:18 Wyprawa do "Martwej strefy". Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Stephena Kinga już 21 marca Gość audycji Kuba Branicki zaprasza do lektury kolejnej i znów nieco innej w charakterze, książki Stephena Kinga. W "Martwej strefie" odnajdziemy zarówno… » więcej 2024-03-04, godz. 16:01 Śmiech to dobre antidotum, ale w świecie amerykańskich seriali komediowych, również coś więcej Autorka i gościni audycji, Magda Kosińska-Król - w książce „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych” - poddała analizie nie tylko najbardziej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »