Radio Opole » Wszystko o literaturze » Posłuchaj rozmów z gośćmi audycji » O książce 'Poczet islamskich ideologów i ekstremistów'…
2023-07-31, 12:55 Autor: Ireneusz Prochera

O książce "Poczet islamskich ideologów i ekstremistów" Sławosza Grześkowiaka

Sławosz Grzeskowiak [fot. Archiwum prywatne autora]
Sławosz Grzeskowiak [fot. Archiwum prywatne autora]
Książka Sławosza Grześkowiaka to wyjątkowa pozycja na polskim rynku. Zawiera nie tylko historie dżihadystów z pierwszych stron gazet, ale także tych mniej znanych masowemu odbiorcy, co nie znaczy, że mniej istotnych dla szeroko rozumianego ruchu islamistycznego terroryzmu. Autor pokazuje niejednorodność tego ruchu oraz jego ewolucję w czasie i pojawianie się w różnych przestrzeniach geograficznych oraz w odmiennych kontekstach historycznych. Z autorem rozmawiał Ireneusz Prochera.
"Po pokonaniu ISIS w Syrii i ograniczeniu roli Al-Kaidy wydawać się mogło, że islamistyczny terroryzm swoje dni chwały ma już za sobą. Nie należy ulegać jednak myśleniu życzeniowemu. Po wycofaniu się USA z Afganistanu odradza się tam i Al-Kaida i odłamy Państwa Islamskiego, gorącym regionem staje się Afryka Subsaharyjska. Zarówno na Sahelu jak i niżej w kierunku równika działania terrorystów przybierają na sile. Pracownicy wywiadu, dowódcy wojskowi przewidują, że w ciągu dwóch lat problem zamachów może nasilić się także na Zachodzie. Dlatego warto przyjrzeć się ponownie ewolucji tego międzynarodowego ruchu, jego bojownikom i ideologom.

Biorąc pod uwagę, że terroryści nawzajem siebie inspirują, przekazują sobie opowieści o minionych polach walk kiedyś w Afganistanie, Bośni, Czeczenii, teraz już w Syrii i Iraku, warto jest poznać co ich motywuje, jakie są ich osobiste historie, by móc myśleć o przyszłości tego zjawiska. Bo jedno jest pewne, to nie jest jeszcze zakończona historia. Jan Wójcik, redaktor Układu Sił, założyciel Euroislam.pl"

Zobacz także

2024-08-23, godz. 13:33 Poltergeist W rozmowie z Urszulą Honek, o jej najnowszej książce poetyckiej nie tylko posłuchamy intymnej, osobistej opowieści o przyjaźni, miłości i stracie, ale… » więcej 2024-08-19, godz. 17:51 Historia psa imieniem Cujo Tym razem miłośnicy twórczości Stephena Kinga gromadzący się w ramach Dyskusyjnego Klubu Stephena Kinga w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu sięgną… » więcej 2024-08-16, godz. 12:11 Małgorzata Bobak-Końcowa o Nyskiej Nocy Poetów W rozmowie z organizatorką trzeciej edycji Nyskiej Nocy Poetów, nie tylko omówiliśmy program i zaprezentowaliśmy sylwetki zaproszonych poetów i poetek, ale… » więcej 2024-08-13, godz. 14:25 Słownik, który udowadnia, jak fascynujący i bogaty jest język erotyki Jacek Lewinson przez blisko dwie dekady pracował nad angielsko-polskim słownikiem seksualizmów. Sięgając głęboko do literatury, zarówno współczesnej… » więcej 2024-06-28, godz. 14:02 Nieprzewidywalna twórczości Agnieszki Lis Chociaż początki twórczości Agnieszki Lis to głównie powieści obyczajowe, czy romantyczna seria świątecznych opowieści, coraz chętniej i jak podkreśla… » więcej 2024-07-08, godz. 12:41 Ziemianie okiem kosmicznych turystów Nie zawsze kosmici przybywają do nas (czy na inne planety), aby podbijać. Tak jest w przypadku bohaterów komiksu "Bepa i Ziemianin. Tom 1 Misja profesora" Nikoli… » więcej 2024-07-18, godz. 16:00 Siedem grzechów głównych Anny Krystaszek Po raz szósty spotykamy bohaterów serii powieści kryminalnych Anny Krystaszek. Tym razem motywem głównym zostało lenistwo, ale jak dowiecie się z rozmowy… » więcej 2024-07-12, godz. 15:17 Czy literaturą można wykrywać kłamstwa? Tytuł debiutanckiego zbioru opowiadań Tomasza Krakowiaka to "Wariograf. Opowiadania". Czy zebrane w nim prozy to próba dojścia do jakiejś obiektywnej, czy… » więcej 2024-07-09, godz. 14:50 "Wilki. Historie prawdziwe" Gościem audycji był Michał Figura, przyrodnik od kilkudziesięciu lat badający polskie drapieżniki, a szczególnie wilki, którym poświęcił swoją książkę… » więcej 2024-07-11, godz. 08:15 Rozmowa z "mamą" Felusia i Gucia Od siedmiu lat Feluś i Gucio pomagają przedszkolakom rozumieć świat wokół nich, a także siebie samych, no i tych często "dziwnych" dorosłych. Obok klasycznych… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »