Radio Opole » Interwencja Radia Opole » Posłuchaj audycji: » Kościół widmo... co się stało z zabytkiem spod…
2023-12-13, 14:20 Autor: Agnieszka Stefaniak / oprac. Agnieszka Pietrzyk

Kościół widmo... co się stało z zabytkiem spod Niemodlina, który został rozebrany w poprzednim wieku? [INTERWENCJA]

Kościół w Rogach. reprodukcja - Katalog zabytków sztuki w Polsce - powiat niemodliński - 1962 [fot. www.kosciolydrewniane.pl]
Kościół w Rogach. reprodukcja - Katalog zabytków sztuki w Polsce - powiat niemodliński - 1962 [fot. www.kosciolydrewniane.pl]
Kościół w Rogach. reprodukcja - Katalog zabytków sztuki w Polsce - powiat niemodliński - 1962 [fot. www.kosciolydrewniane.pl]
Kościół w Rogach. reprodukcja - Katalog zabytków sztuki w Polsce - powiat niemodliński - 1962 [fot. www.kosciolydrewniane.pl]
"Uprzejmie proszę o pomoc w wyjaśnieniu jakie są dalsze losy drewnianego kościoła z drugiej połowy XVII wieku z Rogowa w gminie Niemodlin. Kościół stał sobie spokojnie do 1996 roku, został rozebrany, umieszczony w skansenie na przechowanie. No i co dalej?" - pyta nasza słuchaczka, mieszkanka gminy Niemodlin, która jest historykiem z wykształcenia.

Kościół przez lata stał na górce w Rogowie, był niezwykle urokliwy. I pewnego dnia rozebrano go z powodu złego stanu technicznego i wywieziono do skansenu i od tego czasu leży zdeponowany w magazynach Muzeum Wsi Opolskiej.
- Pochodzę z wioski obok kościoła, tam całe życie chodziłam do parafii do Rogów (...) Pamiętam moment, kiedy o tym ksiądz powiedział, że będzie rozbierany i pamiętam, że na 1 listopada 1996 roku już kościoła wtedy nie było. To się stało w ciągu kilku tygodni. Ksiądz nam mówił, że ma być docelowo zrekonstruowany i postawiony w Bierkowicach. Ja wielokrotnie rozmawiałam z ówczesnym proboszczem o tej sprawie, nawet kilka lat temu rozmawiałam z obecnym proboszczem Parafii Rogi i on mówił, że on nic nie wie na ten temat - opowiada zaniepokojona mieszkanka gminy Niemodlin.
Mieszkanka gminy Niemodlin 1
Mieszkanka gminy Niemodlin jest zaniepokojona zaistniałą sytuacją, alarmuje oraz prosi o pomoc w ustaleniu co stało się z zabytkiem, który miał aż 350 lat.

- Uważam, że 350-letni kościół nie powinien być złożony. Jego miejsce nie jest na jakieś kupie desek, tylko mieć należne miejsce w naszym kulturowym i historycznym wymiarze naszego Śląska, dlatego że budowli drewnianych prawie już nie ma na Śląsku - alarmuje słuchaczka Radia Opole.
Mieszkanka gminy Niemodlin 2
- Kościół był używany jako taki magazyn różnych sprzętów, narzędzi dla grabarza. I on tylko taką funkcję pełnił - mówi przejęta kobieta.
Mieszkanka gminy Niemodlin 3
Mieszkanka gminy Niemodlin, historyczka z wykształcenia wykonała prawdziwe, obywatelskie śledztwo. Napisała do wszystkich możliwych instytucji z prośbą o informację co się stało z tym kościołem.

Od gminy Niemodlin dostała odpowiedź w formie pisemnej, że gmina nie jest i nie była właścicielem oraz dysponentem wyżej wymienionego zabytku. Podobnie również odpisało starostwo powiatowe, które poinformowało, że kościół nie jest własnością gminy i nie jest w zasobach.

Zapytaliśmy Jarosława Gałęzę, dyrektora Wsi Opolskiej gdzie znajduje się teraz kościół i dlaczego nie został zrestaurowany.

- W związku ze złym stanem technicznym tego kościoła Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał decyzję administracyjną o zastępczym wykonaniu remontu, czyli tak naprawdę rozebraniu budowy, która groziła zawaleniem. I ten proces rozbiórki kościoła został przeprowadzony. Zatem kościół w częściach był już, a nie w całości jako budowla i konserwator wystąpił z prośbą o możliwość przechowywania tych elementów w Muzeum Wsi Opolskiej, co też się wydarzyło i ten kościół w elementach jest u nas składowany (...) One zostały poddane procesowi zabezpieczenia przed szkodnikami biologicznymi i one są składowane, zadaszone, więc bezpośrednio nic im nie zagraża. Jednak czas na pewno zrobi swoje, więc wiele tych elementów na pewno, tym bardziej, że nie był w najlepszym stanie technicznym, wiele tych elementów na pewno nie będzie można ponownie wykorzystać - mówi Jarosław Gałęza.
Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej
Zapytaliśmy konserwator zabytków czy kościół w takiej sytuacji jest nadal zabytkiem czy utracił swoją zabytkowość, przez to, że jest w częściach.

- Kościół jest zabytkiem, kościół jest wpisany do zabytków - informuje Elżbieta Molak, opolska wojewódzka konserwator zabytków.
Elżbieta Molak, opolska wojewódzka konserwator zabytków 1
12

Zobacz także

2024-03-14, godz. 13:10 "Żyjemy w absurdzie administracyjnym i cierpią na tym dzieci" - mieszkańcy Czarnowąsów czekają na decyzję w sprawie… Projekt na budowę placu zabaw w Czarnowąsach zwyciężył w głosowaniu mieszkańców 2 lata temu. Na jego realizację przeznaczono pół miliona złotych z… » więcej 2024-03-13, godz. 13:07 Gdzie się podział las? Słuchacz pyta o wycinkę w Kosorowicach [INTERWENCJA] - posłuchaj audycji Z terenu byłego wysypiska śmieci w Kosorowicach, które przed laty zostało zrekultywowane, zniknęła część drzew. - To przypadek czy planowe działanie?… » więcej 2024-03-11, godz. 14:45 Fałszywi "energetycy" w powiecie brzeskim. Mieszkańcy Rogalic i Lubszy apelują do policji o pomoc [INTERWENCJA] Mieszkańcy Lubszy i Rogalic w powiecie brzeskim zmagają się z oszustami i złodziejami. Po miejscowościach kręcą się fałszywi pracownicy zakładu energetycznego… » więcej 2024-03-08, godz. 15:30 Czy jest szansa na renowację kaplicy cmentarnej? [INTERWENCJA] Tym razem w paśmie interwencyjnym podjęliśmy temat miejsca określonego na kartach jednej z powieści jako wyjątkowego, bo ludzie umierają, by... się tam… » więcej 2024-03-07, godz. 16:00 Masz pilną wizytę kontrolną u lekarza? Posłuchaj! [INTERWENCJA] Magazyn interwencyjny Radia Opole, a w nim tematy podejmowane przez reporterów, a zgłaszane nam przez naszych słuchaczy. I wczoraj (06.03) na naszą skrzynkę… » więcej 2024-03-06, godz. 16:10 Opole: Czy to jest marnotrawstwo, czy jest jakieś uzasadnienie rozświetlenia parteru budynku CUP? [INTERWENCJA] Środowe popołudnie rozpoczniemy od kolejnego magazynu interwencyjnego. Tym razem powiemy o tym, co może zastanawiać niejednego z kierowców, jadących wieczorową… » więcej 2024-03-04, godz. 14:05 "Nie umiem sobie poradzić, walczę z nimi od września i nie ma żadnych efektów". Czy po interwencji coś się zmieni?… Zwisające kable, ale też biegnące przez środek ścian korytka z okablowaniem - tak wygląda instalacja jednego z operatorów - dostawców usług przy ul. Ligonia… » więcej 2024-03-01, godz. 15:24 Obawiali się powstania zakładu recyklingu tworzyw sztucznych. W grudniu był protest w tej sprawie. Jest decyzja [IN… Temat ten poruszaliśmy w jednej z naszych audycji interwencyjnych na początku grudnia zeszłego roku, w tym wydaniu audycji powracamy, do to jedna z takich spraw… » więcej 2024-02-29, godz. 16:30 Ulica Chełmońskiego w Opolu jako drogowa antywizytówka miasta [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji "Pływający" chodnik, który jest przeglądem sztuki budowlanej i materiałów brukarskich z ostatniego półwiecza. Do tego droga z historyczną kostką, miejscami… » więcej 2024-02-29, godz. 12:10 Czy w Opolu brakuje publicznych toalet? [INTERWENCJA] - posłuchaj całej audycji O organizację na Małym Rynku w Opolu publicznej toalety wnioskują właściciele działających tam punktów gastronomicznych. Okolica jest coraz popularniejszym… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »