Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Інтерв'ю - wywiady » «Temat migracyjny jest wart opracowania literackiego»…
2024-04-09, 10:51 Autor: Oleksandra Piasta

«Temat migracyjny jest wart opracowania literackiego», - Ryszard Kupidura o książkach «Mój 1 i 101 dzień w Polsce»

«Temat migracyjny jest wart opracowania literackiego», - Ryszard Kupidura o książkach «Mój 1 i 101 dzień w Polsce»
W najbliższy weekend w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyła się prezentacja książek w ramach konkursu literackiego „Mój 1 i 101 dzień w Polsce”. Organizatorami wydarzenia były stowarzyszenia „Skrzydła Pomocy” z Opola i „Polska-Ukraina” z Poznania oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Większość prac została napisana przez migrantów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w latach 2014–2021, jeszcze przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę na Ukrainie. Historie Ukraińców o doświadczeniach adaptacyjnych w Polsce zostały przetłumaczone na język polski, dlatego każdy chętny może zapoznać się z tymi dziełami literackimi. Książki są dostępne w MBP w Opolu. Gościem programu „Ukraiński akcent” był organizator konkursu pan Ryszard Kupidura, który opowiedział szczegółowo o projekcie literackim i jego uczestnikach.

Цими вихідними в Міській публічній бібліотеці Ополя відбулася презентація книг написаних українцями у рамках літературного конкурсу «Мій 1 і 101 день в Польщі». Захід організовано асоціаціями «Крила допомоги» з Ополя та «Польща-Україна» з міста Познань, а також Познанським університетом ім. Адама Міцкевича. Більшість творів написані мігрантами з України, які приїхали до Польщі у період з 2014 до 2021 року, ще до початку повномасштабної війни в Україні. Оповідання українців про досвід адаптації в Польщі були перекладені польською мовою. Відтак, усі бажаючі можуть почитати ці твори, книги доступні в МПБ Ополя. Гостем програми «Український акцент» був організатор конкурсу пан Ришард Купідура, який розповів подробиці про літературний проєкт та його учасників.

Zobacz także

2023-10-10, godz. 11:13 Adam Ossowski o wyjazdach na walczącą Ukrainę / Адам Оссовський розповів о поїздках до… Od początku wojny przekazuje on pomoc Ukrainie dla wojska i szkół. Prawie co miesiąc jeździ tam własnym samochodem. Dostarcza siatki maskujące i kikimory… » więcej 2023-10-05, godz. 09:27 Poprzez bajki i rysunki pomaga dzieciom odnaleźć się w nowej rzeczywistości – historia Oleny Kuznietcowej / Через… Kiedy na Ukrainie wybuchła wojna, Olena wraz z dziećmi i siostrą opuściła rodzinny Dniepr i szukała schronienia w bezpiecznych krajach. Najpierw pojechali… » więcej 2023-10-03, godz. 11:03 Wiktoria Feshchuk-Bieniewska o nowej przestrzeni „Przejście” dla edukacji i rozwoju nastolatków / Вікторія… Fundacja HumanDoc otworzyła w Opolu kolejną placówkę, która pomoże nastolatkom, uchodźcom i nie tylko, uczyć się i rozwijać się. Część zajęć dla… » więcej 2023-09-28, godz. 13:14 Wraz z początkiem wojny bez zastanowienia zamienił kamerę wideo na sprzęt wojskowy / Нероздумуючи змінив… Przed inwazją Rosji na Ukrainę na pełną skalę Andrij pracował jako reżyser filmowy i telewizyjny w Kijowie. Jednak wraz z początkiem wojny bez zastanowienia… » więcej 2023-09-21, godz. 15:07 Spędził dwa lata w tybetańskim klasztorze, a teraz pomaga armii ukraińskiej–historia Wasyla Heletko / Мешкав… Artysta z obwodu czerkaskiego, Wasyl Heletko, wraz z małżonką i wnukiem przyjechał do Polski kiedy na Ukrainie rozpoczęła się wojna. Od 2014 roku pomaga… » więcej 2023-09-20, godz. 11:50 «Z takim się mierzymy wrogiem, który te zniszczenia, kłamstwa i kradzieże ma we krwi» - Ola Czarnecka o potrzebę… Od początku wojny na Ukrainie pani Ola wspiera armię ukraińską. Razem z innymi wolontariuszami tka siatki maskujące, wyrabia świece okopowe i wysyła pomoc… » więcej 2023-09-14, godz. 14:25 Historia Lidii Kharchenko / Історія Лідії Харченко Pani Lidia od dzieciństwa ma talent do tworzenia rzeczy niezwykłych. Jednak mistrzyni rękodzieła była w stanie zrealizować swoje umiejętności, dopiero… » więcej 2023-09-08, godz. 14:22 Uciekała przed wojną na Ukrainie i udało się jej kontynuować pracę jako lekarka w Polsce - historia Anastazji Zieiniievej… Anastazja Zieiniieva - wykwalifikowana młoda ginekolożka z Ukrainy. Przed wojną pracowała w wielkim ośrodku położniczym w Charkowie a potem, kiedy Rosjanie… » więcej 2023-09-06, godz. 14:39 Historia Julii Karpinskiej / Історія Юлії Карпінської Julia wraz z dziećmi przyjechała do Kluczborka, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. W małym miasteczku dziewczyna wspólnie z ludźmi myślącym podobnie założyła… » więcej 2023-09-04, godz. 16:17 Dariusz Mazurczak i Michał Wojczyszyn o finansowaniu kursów podwyższających kwalifikacje dla mieszkańców województwa… 9500 złotych na naukę może otrzymać każdy mieszkaniec Polski. Dotyczy to nie tylko Polaków ale także obywateli innych państw, którzy legalnie tu mieszkają… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »