Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Інтерв'ю - wywiady » «Temat migracyjny jest wart opracowania literackiego»…
2024-04-09, 10:51 Autor: Oleksandra Piasta

«Temat migracyjny jest wart opracowania literackiego», - Ryszard Kupidura o książkach «Mój 1 i 101 dzień w Polsce»

«Temat migracyjny jest wart opracowania literackiego», - Ryszard Kupidura o książkach «Mój 1 i 101 dzień w Polsce»
W najbliższy weekend w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyła się prezentacja książek w ramach konkursu literackiego „Mój 1 i 101 dzień w Polsce”. Organizatorami wydarzenia były stowarzyszenia „Skrzydła Pomocy” z Opola i „Polska-Ukraina” z Poznania oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Większość prac została napisana przez migrantów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w latach 2014–2021, jeszcze przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę na Ukrainie. Historie Ukraińców o doświadczeniach adaptacyjnych w Polsce zostały przetłumaczone na język polski, dlatego każdy chętny może zapoznać się z tymi dziełami literackimi. Książki są dostępne w MBP w Opolu. Gościem programu „Ukraiński akcent” był organizator konkursu pan Ryszard Kupidura, który opowiedział szczegółowo o projekcie literackim i jego uczestnikach.

Цими вихідними в Міській публічній бібліотеці Ополя відбулася презентація книг написаних українцями у рамках літературного конкурсу «Мій 1 і 101 день в Польщі». Захід організовано асоціаціями «Крила допомоги» з Ополя та «Польща-Україна» з міста Познань, а також Познанським університетом ім. Адама Міцкевича. Більшість творів написані мігрантами з України, які приїхали до Польщі у період з 2014 до 2021 року, ще до початку повномасштабної війни в Україні. Оповідання українців про досвід адаптації в Польщі були перекладені польською мовою. Відтак, усі бажаючі можуть почитати ці твори, книги доступні в МПБ Ополя. Гостем програми «Український акцент» був організатор конкурсу пан Ришард Купідура, який розповів подробиці про літературний проєкт та його учасників.

Zobacz także

2024-10-23, godz. 09:30 «W Polsce czuję się chroniona», - historia Oleny Kudrash Kiedy na Ukrainie wybuchła wojna, Olena wraz z dwiema córkami przyjechała z Winnicy do Opola. Dobrze pamięta pierwsze wybuchy, które wysadziły okna w jej… » więcej 2024-10-17, godz. 15:59 Dr Łukasz Denys o szkolnictwie zawodowym w Opolu Gościem „Ukraińskiego Akcentu” i rozmówcą dziennikarki Swietlany Mech jest dyrektor Akademii Rzemiosła i Przedsiębiorczości Politechniki Opolskiej dr… » więcej 2024-10-16, godz. 14:48 „Kombajny koszą słoneczniki, a nad głowami latają wojskowe helikoptery”,– Andrzej Latussek o wojnie na Ukrai… Od wielu lat pan Andrzej pomaga w tworzeniu jednostek ochotniczej straży pożarnej na Ukrainie, a ostatnio z jego udziałem otwarto kolejną z nich w obwodzie… » więcej 2024-10-11, godz. 10:14 «Podczas ataku zginęło wiele osób, wiele z nich znałam osobiście», - Historia Ani Khandurinej Ania i jej dwie córki przyjechały do Polski po wybuchu wojny na pełną skalę w Ukrainie. Musiała porzucić obiecującą pracę w Krzemieńczuku i zacząć… » więcej 2024-10-03, godz. 10:36 Wicewojewoda opolski o działalności Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Gościem Ukraińskiego Akcentu Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech. Wicewojewoda odpowiadał na pytania związane z legalizacją pobytu cudzoziemców… » więcej 2024-09-30, godz. 12:28 „W Polsce zaczęłam wszystko od zera”, – historia Lidii Vlasovej Lida, wraz z córką Oleną, przyjechała do Polski w kwietniu 2022 r., kiedy stało się jasne, że wojna na Ukrainie nie zakończy się szybko, a pobyt tam… » więcej 2024-09-19, godz. 11:22 Larysa Kovalenko: W Kijowie zrobiło się niebezpiecznie, gdy Rosja rozpoczęła masowe ataki dronami Pani Larysa ma 73 lata i jest profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Wojna zastała ją w Kijowie. Pozostała w Ukrainie… » więcej 2024-09-13, godz. 16:12 „Dokumentujemy zbrodnie wojenne”-Tatiana Kolesnychenko i Maciej Stanik o reportażach z Ukrainy Gośćmi „Ukraińskiego akcentu” są laureaci nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyżej próby, dziennikarka Tatiana Kolesnychenko oraz fotoreporter… » więcej 2024-09-09, godz. 09:37 Yulia Makarenko: "W naszym mieście byliśmy pierwszymi, którzy całkowicie zrezygnowali z rosyjskojęzycznych treści… Yulia i Oleksii Makarenko z zespołu Jedna rodzina przeprowadzili się do Polski w 2020 roku. Na Ukrainie muzycy byli jednymi z pierwszych w Zaporożu, którzy… » więcej 2024-09-04, godz. 10:54 Hanna Bohachuk o warunkach przetrzymywania ukraińskich jeńców w rosyjskiej niewoli Hanna od ponad dwóch lat czeka na uwolnienie swojego wujka z rosyjskiej niewoli. Z pierwszej ręki wie, jak Rosjanie traktują ukraińskich więźniów i w jakich… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »