Radio Opole » Studio Reportażu - oblicza historii » Reportaże z naszego archiwum » 'O dziadku, który buty łagodził' Barbara Tyslik…
2021-05-08, 15:41 Autor: Marian Staszyński

"O dziadku, który buty łagodził" Barbara Tyslik, "Pogmatwany życiorys" Teresa Zielińska

Tym razem zapraszamy do wysłuchania premiery, a później wspomnień z naszego archiwum.

Jakże wielu nie odważyło się wrócić na Kresy, by zobaczyć, by przypomnieć sobie rodzinne gniazda. Jakże wielu przełamało najgorsze obawy i "dotknęło wczoraj", by zmierzyć się z obrazem przez lata w sercu malowanym, ale czy prawdziwym? W poszukiwaniu śladów przodków, którzy w 1946 roku zostali zmuszeni do opuszczenia okolic Czerniowiec na Bukowinie, Jan Lewosz wraz z żoną Marią, postanowili wyruszyć w podróż po rodzinne wzruszenia. Zabrali ze sobą zdjęcia i dokumenty, które miały być dla nich swoistym paszportem, miały uwiarygodnić ich wizytę w tym zakątku Ukrainy. Bali się rozczarowania i przyznają, że liczyli jedynie na milczące chwile przy grobach krewnych. Tymczasem życie napisało swój scenariusz - spotkali ludzi pamiętających o Polakach i ich dziadku, który "łagodził buty". Posłuchajmy zatem nowego reportażu Barbary Tyslik: "O dziadku, który buty łagodził". Do historii tej wielkiej i tej rodzinnej warto wracać, by odczytać znaki przez nią pozostawione. Czasem także i po to, by ją "łagodzić", jak buty.

Do archiwum sięgniemy po: "Pogmatwany życiorys", reportaż Teresy Zielińskiej z roku 2003. Józef Grzesik, bohater tej opowieści, autor "Listów stamtąd", to człowiek, który mieszkał w Polsce i w Niemczech. Uważał się za Niemca, chociaż to Polsce zawdzięczał dużo więcej. Rozważania o "podwójnej ojczyźnie", ozdobione cytatami z twórczości, wędrówka śladami ważnych wydarzeń, dopełniają obrazu całości. Skomplikowanej, pogmatwanej, jak wiele życiorysów tej ziemi.

...

Reportaże zostały wspomniane w audycji "Studio Reportażu" w dn. 07.05.2021
Posłuchaj: "Studio Reportażu" 07.05.2021 M. Staszyński

Zobacz także

2021-07-16, godz. 22:22 "Światowe życie" Marian Staszyński Najpierw krzesła i garnki poczuły jego zamiłowanie do rytmu, do muzyki. Meble i naczynia wszelakie odetchnęły z ulgą, gdy już zaczął na poważnie bębnić… » więcej 2021-07-15, godz. 22:17 "Ludzie z Wyspy - trzy lata później" Marian Staszyński Przywołajmy wydarzenia z czasów wielkiej powodzi. A dlaczego teraz? Bo trudne czasy wyzwalają piękne postawy i... te zdecydowanie okropne. Powódź minęła… » więcej 2021-07-15, godz. 13:14 "Polacy na Bukowinie" Jan Poniatyszyn Rumuńska Bukowina jest znana z gór, dzikiej przyrody oraz prawosławnych monastyrów. Natomiast mało kto wie, że są tam zwarte skupiska Polaków, którzy… » więcej 2021-07-10, godz. 13:19 "Trzosem wyróżnieni" Andrzej Russak "Trzosem wyróżnieni", reportaż Andrzeja Russaka, historii dotyczy i to takiej, która do dziś poszukuje wielu odpowiedzi. Otóż ta audycja (premiera w roku… » więcej 2021-07-07, godz. 22:08 "Ballady o Waldku z ajentem w tle" Marian Staszyński Wędrówki po reporterskich ścieżkach rozpoczniemy od: "Ballady o Waldku z ajentem w tle". To był reportaż, który nagrałem w roku 1989, w maju, a zatem "wiatr… » więcej 2021-07-06, godz. 12:15 "Jak Hefajstos" Barbara Tyslik Mitom greckim zawdzięczamy pracowitego Hefajstosa, boga ognia, kowali i złotników, opiekuna rzemiosł, niosącego ludziom artystyczne natchnienie. Zatem tytuł… » więcej 2021-07-05, godz. 22:00 "Nikos" Ewelina Rusin - Różycka Grecja od zawsze była nam bliska z wielu powodów, a do tej bliskości, zwłaszcza teraz, bardzo tęsknimy. Tych pierwszych powodów, nie tylko filozoficznych… » więcej 2021-07-01, godz. 22:00 "Uciszone serce" Danuta Starzec "Uciszone serce", to ciąg dalszy tej historii, to opowieść o poszukiwaniu własnej drogi, mimo okrucieństwa losu. Warto posłuchać, jaki scenariusz życie… » więcej 2021-07-01, godz. 22:00 "Boję się bać" Danuta Starzec Przypomnimy sobie losy Teresy Stępień, bohaterki reportażu Danuty Starzec, "Boję się bać" (premiera w roku 2002) która była dzieckiem przeznaczonym do… » więcej 2021-06-30, godz. 22:00 "Listy znad Srebrnej Rzeki" Jerzy Bałłaban i Stanisław Racławicki Zdejmijmy pajęczynę z reportażu Jerzego Bałłabana i Stanisława Racławickiego: "Listy znad Srebrnej Rzeki". Audycja powstała w roku (uwaga!) 1966 i była… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »