Radio Opole » Studio Reportażu - oblicza historii » Reportaże z naszego archiwum

Reportaże z naszego archiwum

2021-08-20, 22:00

"Czech, który granice przekracza" Marian Staszyński

Są tacy, którzy uważają, że Pan Bóg Czechów stworzył, by Polaków rozśmieszali. To dlaczego stworzył Tomasza? On jest przecież typowym, a jednak nietypowym Czechem. Lubi się śmiać... i myśleć o sprawach najważniejszych. Nie wierzy, ale wierzy. No i ma jeszcze dwie i pół tony... książek do przeczytania. A miał tych ton dziewięć. Polskiego nauczył się ze zbiorów dowcipów oraz "Szatańskich wersetów" Salmana Rushdiego. Prosi też Polaków, by za 1968 rok nie przepraszali. Tomasza i jego czeską duszę mogą Państwo bliżej poznać w moim reportażu z roku 2018: "Czech, który granice przekracza".


...


Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 20.08.2021
2021-08-20, 22:00

"Lech, Czech i... Rus - Czechosłowacja `68" Magdalena Szybińska i Adrian Chimiak

Magdalena Szybińska i Adrian Chimiak przystąpili do tej radiowej pracy z myślą, że: "Aby móc się w pełni pojednać, trzeba najpierw usłyszeć, co naprawdę się wydarzyło." Powstał znakomity reportaż, wielokrotnie nagradzany - między innymi - Grand Press 2012. Ów dokument został zrealizowany dzięki uprzejmości i pomocy Milana Švaba z Radia Ołomuniec. Oryginalne nagrania, zdobyte przez czeskich reporterów w jakże tragicznych chwilach i dziś są przejmujące, i dziś sprawiają, że docieramy do emocji, których żaden podręcznik historii nie zawiera, nawet się do nich nie zbliża. "Lech, Czech i... Rus - Czechosłowacja `68", to reportaż wart wysłuchania w ogromnym skupieniu, bo jeśli: (jak mawiali starożytni mędrcy) "Historia jest nauczycielką życia", to powinniśmy być dobrymi uczniami, nie tylko dlatego, że to historia sąsiadów i nasza. W nocy z 20 na 21 sierpnia roku 1968 wojska Układu Warszawskiego (ZSRR, Polska, Węgry, NRD i Bułgaria) dokonały inwazji na Czechosłowację. Przypomnijmy sobie czas, gdy nasi sąsiedzi o wolności marzyli i gdy tym marzeniom, czołgi, także nasze, "sojusznicze", naprzeciw wyjechały.


...


Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 20.08.2021
2021-08-18, 08:29

"Ostatni łodziorz" Andrzej Russak

"Ostatni łodziorz", to reportaż Andrzeja Russaka z roku 1998. To barwna, rodzinna opowieść o "łodziorzach" właśnie, o żegludze na Odrze do roku 1945 i później, a przekazana autorowi przez Antoniego Kokota i jego córkę, Helenę. Warto wiedzieć, że główny bohater tego nagrania liczył sobie 95 lat, a pamięć mu pięknie dopisywała. We wspomnieniach znajdziemy ślady doświadczeń tragicznych, ale i też zawierających bogactwo informacji - o rzece i ludziach, dla których nie tylko ze względów zawodowych, stała się najważniejsza w życiu. Na moją wyobraźnię podziałała informacja, że swego czasu pływało po Odrze około trzech tysięcy barek.


...


Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 17.08.2021
2021-08-17, 12:42

"Życie jak z bajki" Marian Staszyński

Gdy po raz pierwszy usłyszałem o tej historii, byłem bardzo zaskoczony. Lakonicznie rzecz ujmując - ponoć pierwszy zaginął w gruzach Reichstagu. Drugi na dno morza zabrał Titanic. Trzeci i ostatni, i jedyny taki na świecie, jest w Tułowicach. A co to takiego? Proszę posłuchać tej audycji. A o … duchach też będzie, ale wcześniej przypomnimy sobie, jak się zostaje właścicielem kilku fabryk i co może wynikać z zakupu pałacyku, w którym żyją legendy. Reportaż "Życie jak z bajki" nagrałem w roku 2008.

...


Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 16.08.2021
2021-08-17, 12:25

"Życie w kufrze" Barabara Tyslik

Jerzy Beski, wybitny malarz, grafik i scenograf, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w książce: "Moje Podole 1930-1945", wyznaje: "Być może wśród nie całkiem jasnych powodów, dla których spisałem wspomnienia jest i ten, żeby cząstka mojego świata zachowała się choćby w skromnej formie". Reportaż Barbary Tyslik z roku 2012: "Życie w kufrze", jest dźwiękowym posłowiem do zapisanych wspomnień, wydobytych z rodzinnego kufra, znajdującego się w pracowni artysty na opolskiej starówce. Warto posłuchać uwag o trudnej historii - może wzbogacimy swój ogląd dramatycznych dziejów?
...


Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 16.08.2021
2021-08-13, 22:39

"Druga Matka" Barbara Tyslik

"Druga Matka", reportaż Barbary Tyslik, powstał przed laty w Wójcicach. To właśnie tam - w sanktuarium - 15 sierpnia - gromadzą się pątnicy, by przed cudownym obrazem Matki Bożej Łopatyńskiej, dziękować za doznane łaski. Przypomnijmy sobie audycję pełną ważnych informacji nie tylko dla tych, którzy z Kresów przybyli. Posłuchajmy, bo to piękna opowieść o wierze, o ludzkich emocjach i doświadczeniach. Wielka historia jest także pisana dziejami zwykłych ludzi - ich relacje mogą Państwu na długo pozostać w pamięci.

...


Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 13.08.2021
2021-08-13, 22:34

"Ułańska fantazja" Marian Staszyński

A skoro niedziela będzie tak bogata w świętowanie, to w naszym teatrze wyobraźni sięgniemy po prace, które stosowny klimat już teraz dźwiękiem mogą namalować.
Mottem do audycji pierwszej na to spotkanie z Państwem wybranej, mogą być słowa Bolesława Wieniawy - Długoszowskiego:

"Bo w sercu ułana
gdy je położysz na dłoń
na pierwszym miejscu panna
przed nią tylko koń"


Nie mogło być inaczej, jeśli wśród przodków miało się tylu ułanów, jeśli w rodzinnych przekazach pamięta się o tatarskich korzeniach. Adam Wojtuś z Brzeźnicy wraz z żoną Katarzyną i trzema córkami, stworzył niezwykły zakątek dla koni i dla wszystkich, którzy je kochają. Uważa, że świat oglądany z siodła jest ciekawszy, więc organizuje rajdy konne do urokliwych miejsc Śląska Opolskiego. Konie, traktowane z ułańską tradycją, odpłacają pięknymi rezultatami na różnych arenach, na przykład podczas Kawaleryjskich Mistrzostw Świata. Usłyszymy też o wzruszających spotkaniach z historią i z ludźmi, którzy ją jako ułani tworzyli. Dodatkowo przypomnimy sobie "żurawiejki", czyli piosenki ułanom z wielu powodów bliskie. Reportażowi w roku 2014 nadałem tytuł: "Ułańska fantazja".


...


Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 13.08.2021
2021-08-11, 22:32

"Wypłakana tęsknota" Andrzej Russak

"Wypłakana tęsknota", reportaż Andrzeja Russaka z roku 2005. I w tym przypadku zasłuchamy się w historii, też bardzo ważnej dla wielu mieszkańców Śląska Opolskiego. W sześćdziesiąt lat po przyjeździe do Grodzica byli mieszkańcy Biłki Szlacheckiej na Kresach, dali się namówić na jakże trudne wspomnienia o rodzinnym gnieździe, o Lwowie, o dramatycznych chwilach, gdy "dobrowolnie" Biłkę opuszczali. Niezwykła to lekcja historii przez jej uczestników i świadków opowiedziana.

...


Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 11.08.2021
2021-08-06, 22:00

"O pieronie, w którym kochała się ciotka Klara" Agnieszka Pospiszyl

Ani nie był przystojny, ani dobrze urodzony, ale coś kobiety do niego ciągnęło. Może legenda bohatera? A może to była fantazja, którą marynarze ponoć mieli większą niż ułani. Co chłopaka z Zabrza połączyło z morzem i dlaczego z marynarki zdezerterował, aby wrócić na Czarny Śląsk? Minął wiek od czasu, gdy Robert Oszek, marynarz ze Śląska, zebrał takich jak on i stanął do walki w powstaniu. Ze szczątków informacji próbujemy zrekonstruować jego życie, choć trudno ująć w jakichkolwiek ramach życiorys, którym można by obdzielić kilku ludzi, a jeszcze zostanie sporo na dobry hollywoodzki film akcji. Tym bardziej zapraszamy do wysłuchania nowego reportażu Agnieszki Pospiszyl: "O pieronie, w którym kochała się ciotka Klara".

W nagraniach udział wzięli:
- Zbigniew Gołasz, historyk i autor publikacji oraz wystawy o Robercie Oszku
- Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
- Komandor podporucznik Dariusz Dembski, oficer Centrum Operacji Morskich Dowództwa Komponentu Morskiego z Gdyni
- Podporucznik rezerwy Grzegorz Wołoszczak, prezes Morskiego Koła Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej w Gdyni
- Joanna Ojdana, zastępczyni dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu
- dr Katarzyna Szawan, kierowniczka Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny

W reportażu głosów użyczyli również nasi radiowi koledzy:
-Daniel Klimczak,
-Paweł Konieczny
-Ireneusz Prochera.


...


Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 06.08.2021
2021-08-06, 12:39

"Takie jest moje życie" Ewelina Rusin-Różycka

"Takie jest moje życie" - usłyszymy od Zbigniewa Golucha, bohatera pracy Eweliny Rusin-Różyckiej o takim właśnie tytule. Audycja miała premierę w roku 2018 i opowiada o jego dwóch pasjach, związanych z wodą i lasem. Jak się okaże, to jednak tylko pretekst do przedstawienia niezwykłej historii rodzinnej i odwiedzenia Polesia z początku dwudziestego wieku. Wybierzmy się wspólnie w tę podróż do świata, który żyje już tylko w pamięci seniorów.

...


Reportaż został wspomniany w audycji "Studio Reportażu" w dn. 05.08.2021
1234567

Zobacz także

2021-08-20, godz. 22:00 "Czech, który granice przekracza" Marian Staszyński Są tacy, którzy uważają, że Pan Bóg Czechów stworzył, by Polaków rozśmieszali. To dlaczego stworzył Tomasza? On jest przecież typowym, a jednak nietypowym… » więcej 2021-08-20, godz. 22:00 "Lech, Czech i... Rus - Czechosłowacja `68" Magdalena Szybińska i Adrian Chimiak Magdalena Szybińska i Adrian Chimiak przystąpili do tej radiowej pracy z myślą, że: "Aby móc się w pełni pojednać, trzeba najpierw usłyszeć, co naprawdę… » więcej 2021-08-18, godz. 08:29 "Ostatni łodziorz" Andrzej Russak "Ostatni łodziorz", to reportaż Andrzeja Russaka z roku 1998. To barwna, rodzinna opowieść o "łodziorzach" właśnie, o żegludze na Odrze do roku 1945 i… » więcej 2021-08-17, godz. 12:42 "Życie jak z bajki" Marian Staszyński Gdy po raz pierwszy usłyszałem o tej historii, byłem bardzo zaskoczony. Lakonicznie rzecz ujmując - ponoć pierwszy zaginął w gruzach Reichstagu. Drugi na… » więcej 2021-08-17, godz. 12:25 "Życie w kufrze" Barabara Tyslik Jerzy Beski, wybitny malarz, grafik i scenograf, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w książce: "Moje Podole 1930-1945", wyznaje: "Być może wśród… » więcej 2021-08-13, godz. 22:39 "Druga Matka" Barbara Tyslik "Druga Matka", reportaż Barbary Tyslik, powstał przed laty w Wójcicach. To właśnie tam - w sanktuarium - 15 sierpnia - gromadzą się pątnicy, by przed cudownym… » więcej 2021-08-13, godz. 22:34 "Ułańska fantazja" Marian Staszyński A skoro niedziela będzie tak bogata w świętowanie, to w naszym teatrze wyobraźni sięgniemy po prace, które stosowny klimat już teraz dźwiękiem mogą namalować… » więcej 2021-08-11, godz. 22:32 "Wypłakana tęsknota" Andrzej Russak "Wypłakana tęsknota", reportaż Andrzeja Russaka z roku 2005. I w tym przypadku zasłuchamy się w historii, też bardzo ważnej dla wielu mieszkańców Śląska… » więcej 2021-08-06, godz. 22:00 "O pieronie, w którym kochała się ciotka Klara" Agnieszka Pospiszyl Ani nie był przystojny, ani dobrze urodzony, ale coś kobiety do niego ciągnęło. Może legenda bohatera? A może to była fantazja, którą marynarze ponoć… » więcej 2021-08-06, godz. 12:39 "Takie jest moje życie" Ewelina Rusin-Różycka "Takie jest moje życie" - usłyszymy od Zbigniewa Golucha, bohatera pracy Eweliny Rusin-Różyckiej o takim właśnie tytule. Audycja miała premierę w roku… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »