Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » O 'zdrowej żywności', która okazała się szkodliwa…
2022-12-18, 13:45 Autor: Beata Granatowska, oprac. AL

O "zdrowej żywności", która okazała się szkodliwa oraz o przepisach na oszczędną Wigilię

Tomasz Fronckiewicz [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Fronckiewicz [fot. archiwum prywatne]
Ostatnio z kilku znanych sieci handlowych wycofano całe partie produktów tzw. zdrowej żywności. Okazało się, że zawierają szkodliwe substancje albo nie informują o alergenach. Jak mogło do tego dojść, skoro producenci zapewniają o swoich certyfikatach, a ceny ich towarów są zwykle dużo droższe? Z Tomaszem Fronckiewiczem zaproponujemy też Państwu tańszą wersję kolacji wigilijnej i kilka rozwiązań, jak nie zadłużyć się na Święta.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (16.12.2022)
Bieda sernik - cztery składniki
Składniki:
  • 1000 g sera z wiaderka (Piątnica)
  • 8 jajek
  • puszka mleka zagęszczonego słodzonego 530 g
  • budyń śmietankowy 64 g + łyżka proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy na sztywno. Ser, mleko, żółtka, budyń + proszek do pieczenia mieszamy przy pomocy miksera na wolnych obrotach. Dodajemy ubite białka i delikatnie łączymy szpatułkami. Foremkę (23×33) wykładamy papierem do pieczenia. Masę przekładamy do foremki. Wstawiamy do nagrzanego do 170 stopni piekarnika. Pieczemy 1,5 godziny. Studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Wyjmujemy sernik z foremki (ciepły) unosząc delikatnie za końce wystającego papieru. Kroimy. Sernik można oprószyć cukrem pudrem, albo polać sosem malinowym lub innym w zależności od inwencji.

Przepis na tani barszcz wigilijny
Składniki:
  • 2 litry bulionu warzywnego,
  • pół kilograma buraków,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1 łyżka octu (ew. soku z cytryny),
  • 3 kawałki suszonych grzybów, majeranek,
  • 5 większych ziaren czarnego pieprzu, sól i pieprz
Przygotowanie:
  • Trzeba przygotować wywar z warzyw czyli bulion. W międzyczasie, obieramy buraki ze skórki (warto użyć rękawic - bo buraki bardzo brudzą). Kroimy je w cienkie plastry. Czosnek obieramy, kroimy na mniejsze kawałki.
  • Gdy bulion będzie się gotował, wrzucamy buraki, dodajemy łyżkę octu. Dodajemy suszone grzyby i rozdrobniony czosnek. Wsypujemy ziarenka pieprzu. Następnie gotujemy pod niepełnym przykryciem, na małym ogniu, przez ok. godzinę, aż buraki zmiękną.
  • Gdy buraki będą miękkie, przecedzamy zupę przez sito do oddzielnego naczynia. doprawiamy majerankiem, solą i pieprzem. Jeśli barszcz jest za kwaśny, dodaj trochę cukru. Jeśli za słodki - odrobinę octu.
Świąteczne ciasto bez pieczenia
Składniki
  • 400 g słomki ptysiowej 500 g mascarpone 1 l śmietany kremówki
  • cukier puder do smaku
  • 1 dżem z czarnej porzeczki ( 300 ml )
Formę o wymiarach 24x24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Przygotowujemy 4 tekturki o długości boku tortownicy i obkładamy każdy kartonik papierem do pieczenia. Kartoniki układamy wewnątrz formy tworząc podwyższenie boków. Dla względów estetycznych słomkę ptysiową układamy w jednym kierunki. Śmietanę ubijamy z mascarpone i cukrem pudrem (do smaku). Na dnie formy układamy warstwę słomki, na słomce rozkładamy porcję śmietany i za pomocą rękawa cukierniczego w fantazyjny sposób rozkładamy połowę dżemu. Następnie rozkładamy słomkę (kolejną warstwę), śmietanę i znów słomkę, śmietanę i resztę dżemu. Na koniec resztę słomki rozdrabniamy i posypujemy nią wierzch ciasta (możemy lekko docisnąć). Ciasto wstawiamy do lodówki lub na balkon na kilka godzin.

Smacznego!

Zobacz także

2023-04-04, godz. 10:24 Artur Jarmoliński i Kacper Adutis o grach komputerowych Odwołano najsłynniejsze targi gier komputerowych - E3 w Los Angeles, a jako jeden z powodów podano zbyt małe zainteresowanie wystawców. Nie oznacza to jednak… » więcej 2023-04-03, godz. 13:42 Tomasz Fronckiewicz o alternatywach dla białka pochodzenia zwierzęcego Coraz częściej i głośniej mówi się o pozyskiwaniu białka i innych produktów pochodzenia zwierzęcego z innych źródeł np. z owadów, co u wielu budzi… » więcej 2023-03-30, godz. 10:16 O historii państwa ukraińskiego z Grzegorzem Balawajderem Często mamy problem z oceną tego, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Wynika on m.in. z tego, że Ukraina to młode państwo, które przez wieki podzielone… » więcej 2023-03-29, godz. 12:14 O współpracy opolskich aktywistek z ukraińskimi uchodźcami Siatki maskujące, ciepłe skarpety i wszystko, co może się przydać ukraińskim żołnierzom - przygotowują opolskie aktywistki wspólnie z ukraińskimi uchodźcami… » więcej 2023-03-28, godz. 12:49 Łukasz Berlik o opolskich rezerwatach przyrody Rezerwaty przyrody w Polsce to zaledwie 0,5% powierzchni i mimo deklaracji o potrzebie kultywowania bioróżnorodności od lat niewiele się pod tym względem… » więcej 2023-03-27, godz. 10:10 Tomasz Grzyb o tym, czy można nauczyć się szczęścia? Na naszym rynku wydawniczym roi się od poradników i choć Polacy nie należą do najbardziej oczytanych, chętnie je kupują. Ostatnio np. ukazała się książka… » więcej 2023-03-24, godz. 09:58 Marek Białokur o ambiwalentnym stosunku społeczeństwa do historii Połowa Polaków ma ambiwalentny stosunek do historii - wynika z badań zleconych przez IPN a to oznacza, że historia jest im obojętna. Większość poznaje… » więcej 2023-03-23, godz. 11:05 Artur Gębka o problemie alkoholizmu z punktu widzenia dziecka Alkoholizm często bywa tematem literackim, często powstają dzieła wybitne wystarczy wspomnieć "Pod wulkanem" Lowry' ego , czy Pętlę Hłaski. Rzadko natomiast… » więcej 2023-03-22, godz. 13:45 Spowiedź Hana Solo. Byłem przemytnikiem w Indiach To nie jednostki doprowadziły do polskiej transformacji tylko rzesza młodych, przedsiębiorczych ludzi, którzy postanowili za wszelką cenę zrealizować swoje… » więcej 2023-03-21, godz. 14:58 Czy wróbel to gatunek dyskryminowany? "Ko­chaj­cie wró­bel­ka dziew­czę­ta, Ko­chaj­cie do ja­snej cho­le­ry!" - wzywał dramatycznie Konstanty Ildefons Gałczyński. Już kilkadziesiąt… » więcej
2930313233
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »