Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » O 'zdrowej żywności', która okazała się szkodliwa…
2022-12-18, 13:45 Autor: Beata Granatowska, oprac. AL

O "zdrowej żywności", która okazała się szkodliwa oraz o przepisach na oszczędną Wigilię

Tomasz Fronckiewicz [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Fronckiewicz [fot. archiwum prywatne]
Ostatnio z kilku znanych sieci handlowych wycofano całe partie produktów tzw. zdrowej żywności. Okazało się, że zawierają szkodliwe substancje albo nie informują o alergenach. Jak mogło do tego dojść, skoro producenci zapewniają o swoich certyfikatach, a ceny ich towarów są zwykle dużo droższe? Z Tomaszem Fronckiewiczem zaproponujemy też Państwu tańszą wersję kolacji wigilijnej i kilka rozwiązań, jak nie zadłużyć się na Święta.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (16.12.2022)
Bieda sernik - cztery składniki
Składniki:
  • 1000 g sera z wiaderka (Piątnica)
  • 8 jajek
  • puszka mleka zagęszczonego słodzonego 530 g
  • budyń śmietankowy 64 g + łyżka proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy na sztywno. Ser, mleko, żółtka, budyń + proszek do pieczenia mieszamy przy pomocy miksera na wolnych obrotach. Dodajemy ubite białka i delikatnie łączymy szpatułkami. Foremkę (23×33) wykładamy papierem do pieczenia. Masę przekładamy do foremki. Wstawiamy do nagrzanego do 170 stopni piekarnika. Pieczemy 1,5 godziny. Studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Wyjmujemy sernik z foremki (ciepły) unosząc delikatnie za końce wystającego papieru. Kroimy. Sernik można oprószyć cukrem pudrem, albo polać sosem malinowym lub innym w zależności od inwencji.

Przepis na tani barszcz wigilijny
Składniki:
  • 2 litry bulionu warzywnego,
  • pół kilograma buraków,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1 łyżka octu (ew. soku z cytryny),
  • 3 kawałki suszonych grzybów, majeranek,
  • 5 większych ziaren czarnego pieprzu, sól i pieprz
Przygotowanie:
  • Trzeba przygotować wywar z warzyw czyli bulion. W międzyczasie, obieramy buraki ze skórki (warto użyć rękawic - bo buraki bardzo brudzą). Kroimy je w cienkie plastry. Czosnek obieramy, kroimy na mniejsze kawałki.
  • Gdy bulion będzie się gotował, wrzucamy buraki, dodajemy łyżkę octu. Dodajemy suszone grzyby i rozdrobniony czosnek. Wsypujemy ziarenka pieprzu. Następnie gotujemy pod niepełnym przykryciem, na małym ogniu, przez ok. godzinę, aż buraki zmiękną.
  • Gdy buraki będą miękkie, przecedzamy zupę przez sito do oddzielnego naczynia. doprawiamy majerankiem, solą i pieprzem. Jeśli barszcz jest za kwaśny, dodaj trochę cukru. Jeśli za słodki - odrobinę octu.
Świąteczne ciasto bez pieczenia
Składniki
  • 400 g słomki ptysiowej 500 g mascarpone 1 l śmietany kremówki
  • cukier puder do smaku
  • 1 dżem z czarnej porzeczki ( 300 ml )
Formę o wymiarach 24x24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Przygotowujemy 4 tekturki o długości boku tortownicy i obkładamy każdy kartonik papierem do pieczenia. Kartoniki układamy wewnątrz formy tworząc podwyższenie boków. Dla względów estetycznych słomkę ptysiową układamy w jednym kierunki. Śmietanę ubijamy z mascarpone i cukrem pudrem (do smaku). Na dnie formy układamy warstwę słomki, na słomce rozkładamy porcję śmietany i za pomocą rękawa cukierniczego w fantazyjny sposób rozkładamy połowę dżemu. Następnie rozkładamy słomkę (kolejną warstwę), śmietanę i znów słomkę, śmietanę i resztę dżemu. Na koniec resztę słomki rozdrabniamy i posypujemy nią wierzch ciasta (możemy lekko docisnąć). Ciasto wstawiamy do lodówki lub na balkon na kilka godzin.

Smacznego!

Zobacz także

2024-07-11, godz. 15:00 "Trudno jednoznacznie mierzyć muzykę skomplikowaniem" - Tomasz Wojtyłko Złożoność melodii najpopularniejszych przebojów muzycznych zmniejszyła się od 1950 roku, sugeruje nowe badanie. Naukowcy twierdzą, że zmiany mogą częściowo… » więcej 2024-07-10, godz. 09:45 "Jeszcze nie mówię ostatecznie, czy my się wyrobimy finansowo, ale wygląda na to, że tak. Dzięki wsparciu gmin" -… Planowany na lipiec VII Polonijny Festiwal Polskiej Piosenki "Opole 2024" nie odbędzie się. Dlaczego? Pytamy o to organizatorkę Halinę Nabrdalik, które jednak… » więcej 2024-07-08, godz. 13:30 "Klasyczne aparaty analogowe wracają do łask" - Sławomir Mielnik To prawdziwa rewolucja, by nie powiedzieć nawet anty-rewolucja w fotografii! Coraz większej wartości, w tym finansowej nabierają znowu klasyczne aparaty fotograficzne… » więcej 2024-07-04, godz. 13:46 "To my, polscy dziennikarze ponosimy koszty powstawania informacji, tymczasem śmietankę spijają koncerny" - Tomasz Kapica… Polskie gazety wzywają dziś (04.07) masowo polityków, by uchwalili przepisy, które zagwarantują ochronę praw polskich mediów w starciu z zagranicznymi gigantami… » więcej 2024-07-04, godz. 11:50 Ostatnie Pokolenie w radykalny sposób walczy o zachowanie planety Zablokowana najbardziej uczęszczana trasa albo pomazany farbą znany obraz - z tym najczęściej kojarzy się aktywność Ostatniego Pokolenia - organizacji… » więcej 2024-07-03, godz. 12:55 "Postanowiłem, że każdy mój kryminał będę budował na podstawie prawdziwych wydarzeń" - policjant o swojej kolejnej… Pochodzący z Paczkowa autor kryminałów Aleksander Sowa wydaje właśnie kolejną powieść. Z autorem rozmawialiśmy o tym, w jakim stopniu bohater jego cyklu… » więcej 2024-07-01, godz. 15:50 Był samoukiem, tworzył powieści - wnuczka wspomina Stanisława Kluczka Bitwy z Tatarami, pożary i jasyr, a na tym tle miłość. Bohater powieści "Zamek Gardłorzeziec" w poszukiwaniu ukochanej trafia do Stambułu i zostaje uwięziony… » więcej 2024-07-01, godz. 11:30 „Uwielbiam śmiać się z głupkowatych komedii pod warunkiem, że twórcy robią coś z rozmysłem” – Dariusz R… Głupota wydaje się bardzo "fotogeniczna" , o czym świadczą liczne produkcje, których bohaterami są, powiedzmy delikatnie, nie najmądrzejsi ludzie. Wystarczy… » więcej 2024-06-27, godz. 13:02 Jak pomoc dziecku w cyberpułapce? Posłuchaj II części rozmowy ze współautorką poradnika Jak pomóc dziecku w cyberpułapce, gdy przegapiliśmy moment jego uzależnienia? Jak korzystać z technologii, a nie być przez nią wykorzystywanym? O tym, w… » więcej 2024-06-26, godz. 14:45 "To, że drzewa są wycinane, to są okoliczności patologiczne. To powinno być konsultowane" - architekt Grzegorz Go… Niemal każda opolska wieś ma drogę obsadzoną drzewami, gdzie zawsze panuje przyjemny chłodek. A jak sobie w upały radzą nasze, zarażone "betonozą", miasta?… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »