Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » O 'zdrowej żywności', która okazała się szkodliwa…
2022-12-18, 13:45 Autor: Beata Granatowska, oprac. AL

O "zdrowej żywności", która okazała się szkodliwa oraz o przepisach na oszczędną Wigilię

Tomasz Fronckiewicz [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Fronckiewicz [fot. archiwum prywatne]
Ostatnio z kilku znanych sieci handlowych wycofano całe partie produktów tzw. zdrowej żywności. Okazało się, że zawierają szkodliwe substancje albo nie informują o alergenach. Jak mogło do tego dojść, skoro producenci zapewniają o swoich certyfikatach, a ceny ich towarów są zwykle dużo droższe? Z Tomaszem Fronckiewiczem zaproponujemy też Państwu tańszą wersję kolacji wigilijnej i kilka rozwiązań, jak nie zadłużyć się na Święta.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (16.12.2022)
Bieda sernik - cztery składniki
Składniki:
  • 1000 g sera z wiaderka (Piątnica)
  • 8 jajek
  • puszka mleka zagęszczonego słodzonego 530 g
  • budyń śmietankowy 64 g + łyżka proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy na sztywno. Ser, mleko, żółtka, budyń + proszek do pieczenia mieszamy przy pomocy miksera na wolnych obrotach. Dodajemy ubite białka i delikatnie łączymy szpatułkami. Foremkę (23×33) wykładamy papierem do pieczenia. Masę przekładamy do foremki. Wstawiamy do nagrzanego do 170 stopni piekarnika. Pieczemy 1,5 godziny. Studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Wyjmujemy sernik z foremki (ciepły) unosząc delikatnie za końce wystającego papieru. Kroimy. Sernik można oprószyć cukrem pudrem, albo polać sosem malinowym lub innym w zależności od inwencji.

Przepis na tani barszcz wigilijny
Składniki:
  • 2 litry bulionu warzywnego,
  • pół kilograma buraków,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1 łyżka octu (ew. soku z cytryny),
  • 3 kawałki suszonych grzybów, majeranek,
  • 5 większych ziaren czarnego pieprzu, sól i pieprz
Przygotowanie:
  • Trzeba przygotować wywar z warzyw czyli bulion. W międzyczasie, obieramy buraki ze skórki (warto użyć rękawic - bo buraki bardzo brudzą). Kroimy je w cienkie plastry. Czosnek obieramy, kroimy na mniejsze kawałki.
  • Gdy bulion będzie się gotował, wrzucamy buraki, dodajemy łyżkę octu. Dodajemy suszone grzyby i rozdrobniony czosnek. Wsypujemy ziarenka pieprzu. Następnie gotujemy pod niepełnym przykryciem, na małym ogniu, przez ok. godzinę, aż buraki zmiękną.
  • Gdy buraki będą miękkie, przecedzamy zupę przez sito do oddzielnego naczynia. doprawiamy majerankiem, solą i pieprzem. Jeśli barszcz jest za kwaśny, dodaj trochę cukru. Jeśli za słodki - odrobinę octu.
Świąteczne ciasto bez pieczenia
Składniki
  • 400 g słomki ptysiowej 500 g mascarpone 1 l śmietany kremówki
  • cukier puder do smaku
  • 1 dżem z czarnej porzeczki ( 300 ml )
Formę o wymiarach 24x24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Przygotowujemy 4 tekturki o długości boku tortownicy i obkładamy każdy kartonik papierem do pieczenia. Kartoniki układamy wewnątrz formy tworząc podwyższenie boków. Dla względów estetycznych słomkę ptysiową układamy w jednym kierunki. Śmietanę ubijamy z mascarpone i cukrem pudrem (do smaku). Na dnie formy układamy warstwę słomki, na słomce rozkładamy porcję śmietany i za pomocą rękawa cukierniczego w fantazyjny sposób rozkładamy połowę dżemu. Następnie rozkładamy słomkę (kolejną warstwę), śmietanę i znów słomkę, śmietanę i resztę dżemu. Na koniec resztę słomki rozdrabniamy i posypujemy nią wierzch ciasta (możemy lekko docisnąć). Ciasto wstawiamy do lodówki lub na balkon na kilka godzin.

Smacznego!

Zobacz także

2023-04-19, godz. 09:50 Paweł Tkaczyk o kampanii „Łączą nas drzewa” Rządowa kampania „Łączą nas drzewa” brzmi pięknie, ale jak się to ma do wielu działań stanowiących przeciwieństwo tej idei np. nagminnego wycinania… » więcej 2023-04-18, godz. 13:13 Aleksandra Czarnecka i Bartosz Małłek o zielonej energii Atom i zielona energia to najlepsze rozwiązanie dla naszej planety - słyszymy z ust ekologów i wielu specjalistów, politycy mówią i robią coś odwrotnego… » więcej 2023-04-17, godz. 09:55 Dariusz Romanowski o kinowych remake-ach filmowych Chłopi, na zachodzie bez zmian, West Side Story a ostatnio Sami swoi - to niektóre z remake-ów filmowych, które możemy oglądać w kinie. Jaki jest sens kręcenia… » więcej 2023-04-14, godz. 11:36 Na czym polega fenomen teatru? Kina pustoszeją, młodzi nie słuchają radia, tymczasem teatry pękają w szwach, a na bilety w Warszawie czy Krakowie trzeba polować co najmniej miesiąc wcześniej!… » więcej 2023-04-13, godz. 15:41 Ks. Arnold Drechsler wspólnych działaniach opolskiej Caritas i prywatnych osób Kiedy wydaje się, że zapał Polaków do pomocy Ukrainie osłabł warto powiedzieć o różnych działaniach , które odbywają się bez rozgłosu. Z ks. Arnoldem… » więcej 2023-04-12, godz. 11:57 Donat Przybylski o ciekawych i zabawnych wydarzeniach z historii opolskiej rozgłośni Sto lat temu narodziła się w Polsce radiofonia. Stowarzyszenie Radiotechników Polskich przyjęło dokument, w którym zawarło swoje opinie na temat wytycznych… » więcej 2023-04-11, godz. 11:14 Czy na wielkanocnym stole może zabraknąć jajek? Czym można zastąpić na wielkanocnym stole jajko i czy w ogóle warto? Dla wegan to kolejny produkt odzwierzęcy, z którego powinno się rezygnować, dla innych… » więcej 2023-04-07, godz. 09:47 Pastor Wojciech Pracki o samotnych świętach bezdomnych nie tylko w Wielkanoc Wigilia dla samotnych i bezdomnych czy wielkanocne śniadanie to dla wielu ludzi jedna z niewielu okazji, by poczuć się częścią jakiejś wspólnoty. A jak… » więcej 2023-04-06, godz. 11:00 Grzegorz Ostromecki o sytuacji hydrologicznej w Polsce We Francji ogłoszono narodowe oszczędzanie wody, wszystkie instytucje powinny zmniejszyć jej zużycie o 10%. Co prawda ten kraj ostatnio nawiedziły potężne… » więcej 2023-04-05, godz. 12:26 Sławomir Koper o palmach i wielkanocnych rytuałach Palmy związane są z Wielkanocą, ale właściwie dlaczego? Skąd wziął się w Polsce zwyczaj robienia tych specyficznych wysokich stroików z różnych suszonych… » więcej
2829303132
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »