Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » O 'zdrowej żywności', która okazała się szkodliwa…
2022-12-18, 13:45 Autor: Beata Granatowska, oprac. AL

O "zdrowej żywności", która okazała się szkodliwa oraz o przepisach na oszczędną Wigilię

Tomasz Fronckiewicz [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Fronckiewicz [fot. archiwum prywatne]
Ostatnio z kilku znanych sieci handlowych wycofano całe partie produktów tzw. zdrowej żywności. Okazało się, że zawierają szkodliwe substancje albo nie informują o alergenach. Jak mogło do tego dojść, skoro producenci zapewniają o swoich certyfikatach, a ceny ich towarów są zwykle dużo droższe? Z Tomaszem Fronckiewiczem zaproponujemy też Państwu tańszą wersję kolacji wigilijnej i kilka rozwiązań, jak nie zadłużyć się na Święta.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (16.12.2022)
Bieda sernik - cztery składniki
Składniki:
  • 1000 g sera z wiaderka (Piątnica)
  • 8 jajek
  • puszka mleka zagęszczonego słodzonego 530 g
  • budyń śmietankowy 64 g + łyżka proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy na sztywno. Ser, mleko, żółtka, budyń + proszek do pieczenia mieszamy przy pomocy miksera na wolnych obrotach. Dodajemy ubite białka i delikatnie łączymy szpatułkami. Foremkę (23×33) wykładamy papierem do pieczenia. Masę przekładamy do foremki. Wstawiamy do nagrzanego do 170 stopni piekarnika. Pieczemy 1,5 godziny. Studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Wyjmujemy sernik z foremki (ciepły) unosząc delikatnie za końce wystającego papieru. Kroimy. Sernik można oprószyć cukrem pudrem, albo polać sosem malinowym lub innym w zależności od inwencji.

Przepis na tani barszcz wigilijny
Składniki:
  • 2 litry bulionu warzywnego,
  • pół kilograma buraków,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1 łyżka octu (ew. soku z cytryny),
  • 3 kawałki suszonych grzybów, majeranek,
  • 5 większych ziaren czarnego pieprzu, sól i pieprz
Przygotowanie:
  • Trzeba przygotować wywar z warzyw czyli bulion. W międzyczasie, obieramy buraki ze skórki (warto użyć rękawic - bo buraki bardzo brudzą). Kroimy je w cienkie plastry. Czosnek obieramy, kroimy na mniejsze kawałki.
  • Gdy bulion będzie się gotował, wrzucamy buraki, dodajemy łyżkę octu. Dodajemy suszone grzyby i rozdrobniony czosnek. Wsypujemy ziarenka pieprzu. Następnie gotujemy pod niepełnym przykryciem, na małym ogniu, przez ok. godzinę, aż buraki zmiękną.
  • Gdy buraki będą miękkie, przecedzamy zupę przez sito do oddzielnego naczynia. doprawiamy majerankiem, solą i pieprzem. Jeśli barszcz jest za kwaśny, dodaj trochę cukru. Jeśli za słodki - odrobinę octu.
Świąteczne ciasto bez pieczenia
Składniki
  • 400 g słomki ptysiowej 500 g mascarpone 1 l śmietany kremówki
  • cukier puder do smaku
  • 1 dżem z czarnej porzeczki ( 300 ml )
Formę o wymiarach 24x24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Przygotowujemy 4 tekturki o długości boku tortownicy i obkładamy każdy kartonik papierem do pieczenia. Kartoniki układamy wewnątrz formy tworząc podwyższenie boków. Dla względów estetycznych słomkę ptysiową układamy w jednym kierunki. Śmietanę ubijamy z mascarpone i cukrem pudrem (do smaku). Na dnie formy układamy warstwę słomki, na słomce rozkładamy porcję śmietany i za pomocą rękawa cukierniczego w fantazyjny sposób rozkładamy połowę dżemu. Następnie rozkładamy słomkę (kolejną warstwę), śmietanę i znów słomkę, śmietanę i resztę dżemu. Na koniec resztę słomki rozdrabniamy i posypujemy nią wierzch ciasta (możemy lekko docisnąć). Ciasto wstawiamy do lodówki lub na balkon na kilka godzin.

Smacznego!

Zobacz także

2024-06-26, godz. 14:45 "To, że drzewa są wycinane, to są okoliczności patologiczne. To powinno być konsultowane" - architekt Grzegorz Go… Niemal każda opolska wieś ma drogę obsadzoną drzewami, gdzie zawsze panuje przyjemny chłodek. A jak sobie w upały radzą nasze, zarażone "betonozą", miasta?… » więcej 2024-06-25, godz. 14:50 "Mamy do czynienie z absolutnym psuciem obyczajów" - prof. Tomasz Grzyb o sprawiedliwości społecznej Zadłużone państwowe spółki i ich dziwne interesy, publiczne pieniądze wydawane albo wstrzymywane "po uważaniu", skompromitowani politycy, którzy będą… » więcej 2024-06-24, godz. 12:30 "Wtedy się wodę szanuje, kiedy jej studni brakuje - to powiedzenie staje się coraz bardziej aktualne" - Tomasz Fron… "Wszyscy jesteśmy z wody" - można tak stwierdzić, bo - obok powietrza - to niezbędna substancja do życia. Bez pokarmu wytrzymamy o wiele dłużej niż bez… » więcej 2024-06-21, godz. 10:42 Gdzie statki pływają po trawie, dlaczego jezioro wybucha i gdzie szukać Władcy Pierścieni? Odpowiedzi na zadane w tytule pytania są w książce "Mazury, Warmia i okolice" Jana Wilkanowskiego, kolejnej pozycji Wydawnictwa Literackiego z cyklu opowieści… » więcej 2024-06-20, godz. 16:15 Jak pomoc dziecku w cyberpułapce? Posłuchaj rozmowy ze współautorką poradnika Życie bez "komórek" i internetu? Nie tylko młodym wydaje się nie do pomyślenia! Posiadaczami smartfonów są już dwulatki, które posługują się nimi sprawniej… » więcej 2024-06-19, godz. 11:13 Pamiątki z wakacji - jak ustrzec się tandety albo... klątwy? W czasie urlopowych wyjazdów nie możemy oprzeć się zakupom tzw. lokalnych pamiątek, które, okazuje się, pochodzą z Chin. Na co zwrócić uwagę przy zakupie… » więcej 2024-06-18, godz. 10:52 "My tę wojnę zmuszeni jesteśmy wygrać" - były komandos ukraińskich Sił Specjalnych, obecnie wolontariusz wspierający… Był komandosem Sił Specjalnych Ukrainy, teraz - niezmordowanie wspiera swoich walczących rodaków jako wolontariusz. Roman Żuk opowiedział, jakie działania… » więcej 2024-06-14, godz. 09:53 "Scenariusz to podstawa filmu, choć praca scenarzysty jest bardzo niewdzięczna" - Dariusz Romanowski Chcemy być dumni z polskiej kinematografii i często mamy do tego powody! Nie mogą jednak umknąć naszej uwadze słabości, zwłaszcza jeśli pojawiają się… » więcej 2024-06-12, godz. 12:03 Na piknik literacki w Nysie zaprasza Anita Klakla Opolscy bibliofile mają w ostatnim czasie "używanie". Ledwie skończył się Festiwal Książki w stolicy regionu, a tu za pasem piknik literacki w Nysie. Piknik… » więcej 2024-06-11, godz. 07:53 "Żadna granica, mury, zasieki nie są w stanie ich powstrzymać" - dr Grzegorz Balawajder o migrantach Frekwencja niezła, ale wiedza dotycząca samej instytucji dość żenująca. Pytani o działania europarlamentu Polacy, potrafili wymienić: roaming, nakrętki… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »