Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » O 'zdrowej żywności', która okazała się szkodliwa…
2022-12-18, 13:45 Autor: Beata Granatowska, oprac. AL

O "zdrowej żywności", która okazała się szkodliwa oraz o przepisach na oszczędną Wigilię

Tomasz Fronckiewicz [fot. archiwum prywatne]
Tomasz Fronckiewicz [fot. archiwum prywatne]
Ostatnio z kilku znanych sieci handlowych wycofano całe partie produktów tzw. zdrowej żywności. Okazało się, że zawierają szkodliwe substancje albo nie informują o alergenach. Jak mogło do tego dojść, skoro producenci zapewniają o swoich certyfikatach, a ceny ich towarów są zwykle dużo droższe? Z Tomaszem Fronckiewiczem zaproponujemy też Państwu tańszą wersję kolacji wigilijnej i kilka rozwiązań, jak nie zadłużyć się na Święta.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (16.12.2022)
Bieda sernik - cztery składniki
Składniki:
  • 1000 g sera z wiaderka (Piątnica)
  • 8 jajek
  • puszka mleka zagęszczonego słodzonego 530 g
  • budyń śmietankowy 64 g + łyżka proszku do pieczenia
Przygotowanie:
Żółtka oddzielamy od białek. Białka ubijamy na sztywno. Ser, mleko, żółtka, budyń + proszek do pieczenia mieszamy przy pomocy miksera na wolnych obrotach. Dodajemy ubite białka i delikatnie łączymy szpatułkami. Foremkę (23×33) wykładamy papierem do pieczenia. Masę przekładamy do foremki. Wstawiamy do nagrzanego do 170 stopni piekarnika. Pieczemy 1,5 godziny. Studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Wyjmujemy sernik z foremki (ciepły) unosząc delikatnie za końce wystającego papieru. Kroimy. Sernik można oprószyć cukrem pudrem, albo polać sosem malinowym lub innym w zależności od inwencji.

Przepis na tani barszcz wigilijny
Składniki:
  • 2 litry bulionu warzywnego,
  • pół kilograma buraków,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 1 łyżka octu (ew. soku z cytryny),
  • 3 kawałki suszonych grzybów, majeranek,
  • 5 większych ziaren czarnego pieprzu, sól i pieprz
Przygotowanie:
  • Trzeba przygotować wywar z warzyw czyli bulion. W międzyczasie, obieramy buraki ze skórki (warto użyć rękawic - bo buraki bardzo brudzą). Kroimy je w cienkie plastry. Czosnek obieramy, kroimy na mniejsze kawałki.
  • Gdy bulion będzie się gotował, wrzucamy buraki, dodajemy łyżkę octu. Dodajemy suszone grzyby i rozdrobniony czosnek. Wsypujemy ziarenka pieprzu. Następnie gotujemy pod niepełnym przykryciem, na małym ogniu, przez ok. godzinę, aż buraki zmiękną.
  • Gdy buraki będą miękkie, przecedzamy zupę przez sito do oddzielnego naczynia. doprawiamy majerankiem, solą i pieprzem. Jeśli barszcz jest za kwaśny, dodaj trochę cukru. Jeśli za słodki - odrobinę octu.
Świąteczne ciasto bez pieczenia
Składniki
  • 400 g słomki ptysiowej 500 g mascarpone 1 l śmietany kremówki
  • cukier puder do smaku
  • 1 dżem z czarnej porzeczki ( 300 ml )
Formę o wymiarach 24x24 cm wykładamy papierem do pieczenia. Przygotowujemy 4 tekturki o długości boku tortownicy i obkładamy każdy kartonik papierem do pieczenia. Kartoniki układamy wewnątrz formy tworząc podwyższenie boków. Dla względów estetycznych słomkę ptysiową układamy w jednym kierunki. Śmietanę ubijamy z mascarpone i cukrem pudrem (do smaku). Na dnie formy układamy warstwę słomki, na słomce rozkładamy porcję śmietany i za pomocą rękawa cukierniczego w fantazyjny sposób rozkładamy połowę dżemu. Następnie rozkładamy słomkę (kolejną warstwę), śmietanę i znów słomkę, śmietanę i resztę dżemu. Na koniec resztę słomki rozdrabniamy i posypujemy nią wierzch ciasta (możemy lekko docisnąć). Ciasto wstawiamy do lodówki lub na balkon na kilka godzin.

Smacznego!

Zobacz także

2023-10-23, godz. 09:27 Ubrania inspirowane Marią Skłodowską-Curie szyje uzdolniona gorzowianka - Natalia Ślizowska, która opowiedziała nam… O Marii Skłodowskiej-Curie można powiedzieć wiele dobrego, ale raczej nie kojarzy się jej z modą. Tymczasem gorzowianka postanowiła stworzyć ubrania inspirowane… » więcej 2023-10-20, godz. 12:33 Znikną ananasy i pieprz? Ile w tym prawdy, zapytaliśmy prof. Arkadiusza Nowaka Podobno Donald Trump powiedział, że nie widzi problemu ocieplenia klimatu, bo jemu nie jest za ciepło. Może więc ten argument przemówiłby do jego i innych… » więcej 2023-10-19, godz. 10:41 O "Awanturniczkach" i prostytucji uprawianej do II wojny światowej opowiedziała nam Alicja Urbanik-Kopeć Po "Chłopkach" Joanny Kuciel-Frydryszak, pojawiła się kolejna książka o różnych i najczęściej trudnych aspektach życia kobiet z ludu. Tym razem to zbiorowa… » więcej 2023-10-19, godz. 10:40 Prosto z Kanady o wrażeniach powyborczych opowiada Katarzyna Rdzanek Polonia, podobnie jak rodacy w kraju, bardzo się zmobilizowała, w Kanadzie, w niektórych miejscach frekwencja była bardzo wysoka! O wrażeniach powyborczych… » więcej 2023-10-17, godz. 11:39 O wpływie głośnego czytania na rozwój dzieci Czytanie jako lekarstwo? Dlaczego nie, skoro lektura wpływa pozytywnie w tak wielu kwestiach. 18 listopada odbędzie się, po raz pierwszy w Polsce, konferencja… » więcej 2023-10-16, godz. 08:53 Adrian Dwornicki z Otmuchowa z pierwszą nagrodą w konkursie wokalnym w San Remo Adrian Dwornicki jest znany ze swojej działalności kulturalnej w Otmuchowie, ale ma też inną pasję - muzykę. I właśnie w tej dziedzinie odniósł ostatnio… » więcej 2023-10-13, godz. 14:27 Czy smak zmienia się z wiekiem? Odpowiada Tomasz Fronckiewicz Czy smak zmienia się z wiekiem? Czy można go skopiować? Dlaczego ten sam owoc lub warzywo inaczej smakuje w różnych częściach świata? O tym rozmawialiśmy… » więcej 2023-10-12, godz. 15:08 Hanna Shen o książce "Chińska sieć zła" Rosję, od czasu wojny na Ukrainie, określa się jako "imperium zła", ale podobne określenie pojawia się często w odniesieniu do Chin. Ten potężny kraj… » więcej 2023-10-11, godz. 11:25 Jak mogłaby wyglądać polska szkoła, gdyby... O tym rozmawiamy z dr Grzegorzem Balawajderem Nie ma już Dnia Nauczyciela, który zastąpił Dzień Edukacji Narodowej. I może źle się stało, bo to od nauczyciela, czyli od człowieka, a nie abstrakcyjnego… » więcej 2023-10-11, godz. 13:20 Marcin Pilis o swojej najnowszej powieści "Granice wojny" Marcin Pilis podejmuje w swojej prozie trudne tematy, " Cisza w Pogrance", w której opisuje pogrom wołyńskiej wsi w 1943 roku zdobyła nagrodę im. Józefa… » więcej
1617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »