Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Co w chlebie 'piszczy' i jak go zrobić? O tym rozmawiamy…
2022-12-06, 13:46 Autor: Beata Granatowska

Co w chlebie "piszczy" i jak go zrobić? O tym rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem

[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
Często nie wiemy, że to, co mamy na stole zaledwie w jednej trzeciej przypomina produkty, które jedliśmy w XX wieku, zarówno pod względem smaku, jak i składników odżywczych. Szczególnie dotyczy to artykułów zbożowych. O tym, co kryje nasz chleb powszedni i czy można go czymś zastąpić rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (02.12.2022)
Poniżej przepis na zupę z czerstwego chleba oraz eggnog na ciepło

Pancotto, przepis włoski, (co dosłownie oznacza gotowany chleb). To jedno z najstarszych dań kuchni chłopskiej, które przetrwało do dziś w niemal niezmienionej formie.
Zupa z czerstwego chleba
1. Czerstwy chleb rozdrabniamy na kawałki. Rozgniatam w moździerzu. Możemy również za pomocą tłuczka do mięsa rozbić kawałki chleba, które wczesniej zawineliśmy w ściereczkę. Dla bardziej nowoczesnych polecam użyć blender.
2. Cebulę i czosnek siekamy, następne składniki takie jak marchewka i seler ścieramy na tarce o grubych oczkach. Możemy również użyć selera naciowego, który kroimy na małe kawałki.
3. W przygotowanym wcześniej garnku rozgrzewam oliwę, dodajemy pokrojone warzywa, Smażymy na małym ogniu około 5-8 minut. Dodajemy szczyptę soli. Nasze składniki nie powinny się zrumienić.
4. Wlewam wodę lub bardziej bogatą wersję -bulion, doprawiamy papryką chili, pieprzem, doprowadzam do zagotowania, potem zmniejszamy płomień i gotujemy ok. 10 minut, aż warzywa będą miękkie.
5. Pokruszony chleb dodajemy do całości i gotujemy około 10-15 minut, aż zupa zrobi się gęsta. Podczas gotowania mieszamy ją, aby chleb nie przylegał do dna garnka. Po w.w. czasie wyłączamy ogień.
6. Dodajemy starty na tarce ser (to połowa naszego sera), mieszamy i pozostawiamy pod przykryciem na około 5 minut. Zupa dodana na tależu posypywana jest na wierzchu pozostałym serem i świeżymi ziołami.
Składniki:
• ok. 300 g czerstwego chleba
• 2-3 ząbki czosnku
• 1 duża cebula
• 1 duża marchewka
• mały kawałek selera, około 70 g
• 2-3 łyżki oliwy
• 1 liść laurowy
• 1,5 litra wody lub bulionu warzywnego albo wołowego - wersja do wyboru
Przyprawy:
• pół łyżeczki mielonego chili, sól i pieprzu do smaku,
• świeże / suszone zioła (lubczyk, majeranek, natka pietruszki, szałwia ,
• 3-4 czubate łyżki sera (parmezan starty na tarce o drobnych oczkach).

Eggnog na ciepło - napój alkoholowy znany od XVII wieku dużą popularnością cieszył się w Stanach Zjednoczonych.
1. Do szklanego naczynia wlewamy żółtka w temperaturze pokojowej, dodajemy cukier i miksujemy na jasny i puszysty kogel - mogel. W tym czasie na niewielkim ogniu podgrzewamy mleko z laską wanilii (wyciągamy aromatyczne ziarenka wanilii). Gdy gotujące się mleko osiągnie temperaturę około 70 - 75 stopni zdejmujemy z kuchenki i powoli, po łyżeczce, dodajemy ciepłe mleko do masy jajecznej. Ważne jest, aby eggnog był nieustannie mieszany, aby się nie zważył.
2. Gdy wszystko połączymy wlewamy do garnka i gotujemy aż zgęstnieje. Wyciągamy laskę wanilii. Zabieramy z palnika, dolewamy rum, mieszamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
3. Do śmietanki 30 % dodajemy cukier puder i ubijamy na sztywno, aż uzyskamy bitą śmietanę. Połowę naszej śmietany dodajemy do eggnogu i ponownie miksujemy. Do szklanych pucharków wlewamy świąteczny alkohol, czyli eggnog. Tak przygotowany dekorujemy puszystą chmurką śmietany i świeżo startą gałką muszkatołową.
Składniki:
• żółtko 4 szt.
• rum 250 ml
• mleko 1 l
• śmietanka 300 ml
• wanilia 1 szt.
• cukier 150 g
• cukier puder 2 łyżki stołowe
• gałka muszkatołowa 0.5 szt.

Zobacz także

2022-09-12, godz. 20:42 Politolog dr Błażej Choroś o Wielkiej Brytanii po śmierci Elżbiety II Królowa Elżbieta II uosabiała istotę Wielkiej Brytanii. Jej odejście to koniec pewnej epoki, ale czy także koniec monarchii? Na ile Brytyjczycy są przywiązani… » więcej 2022-09-12, godz. 11:16 Aleksander Sowa o swojej najnowszej powieści pt. "Wielki pies" Aleksander Sowa jest opolskim policjantem, ale niemal równolegle – autorem powieści kryminalnych. Najnowsza pt. "Wielki pies" właśnie ukazała się na rynku… » więcej 2022-09-09, godz. 16:05 Z Bogną Lewkowicz o Galerii Tate w Londynie Galeria Tate to jedno z najważniejszych muzeów na świecie. Można tam zobaczyć najwybitniejsze dzieła sztuki, zjeść wykwintne potrawy i popatrzeć z góry… » więcej 2022-09-08, godz. 11:19 Z Joanną Filipczyk o historii i współczesności Pasieki Pasieka to najpiękniejsze miejsce w Opolu. Nigdzie indziej nie ma tylu zabytkowych budynków i tylu starych drzew i krzewów. Kiedy powstawała, miała być parkiem… » więcej 2022-09-07, godz. 19:04 Dr Magdalena Przysiężna-Pizarska o kolejnych odkryciach podczas remontu katedry opolskiej Coraz więcej ciekawych rzeczy odkrywają archeolodzy przy okazji remontu w opolskiej katedrze. Na początku było kilka kamiennych płyt, później było ich… » więcej 2022-09-06, godz. 14:36 O tym, że migracja to nie problem, to rozwiązanie. Z Kacprem Nosarzewskim o książce "Kolejna wielka migracja" Wszystko, co żyje przemieszcza się - twierdzi autorka książki "Kolejna wielka migracja" - Sonia Shah, która staje w obronie wszystkich tych, którzy szukają… » więcej 2022-08-31, godz. 14:46 Z Tadeuszem Olszańskim o jego książce "Było, minęło, zostało w pamięci", poświęconej m.in. Opolu Zanim został dziennikarzem sportowym i tłumaczem literatury węgierskiej, kilka lat spędził w powojennym Opolu. I ten etap uwiecznił w swojej książce "Było… » więcej 2022-08-31, godz. 19:55 Anna Karoń o boomie na podróże, mimo pandemii, wojny i inflacji Pandemia, wojna na Ukrainie i szalejąca inflacja nie zatrzymała Polaków w domach. Biura podróży są wręcz oblegane i zasypywane pytaniami o last i first… » więcej 2022-08-31, godz. 14:15 O słynnych mostach rozmawiamy z Andrzejem Hamadą Most to niezbędny element komunikacji, może być także pięknym obiektem architektonicznym, albo ciekawostką historyczną! Jak ten w Avignon, znany z piosenki… » więcej 2022-08-25, godz. 21:14 Z Izabelą Jasińską o tym, czy opolski haft cieszy się takim uznaniem na jaki zasługuje Haft z Dobrzenia Wielkiego może stać się dobrem narodowym, jeśli znajdzie się na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. A przecież nie… » więcej
4142434445
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »