Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Co w chlebie 'piszczy' i jak go zrobić? O tym rozmawiamy…
2022-12-06, 13:46 Autor: Beata Granatowska

Co w chlebie "piszczy" i jak go zrobić? O tym rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem

[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
Często nie wiemy, że to, co mamy na stole zaledwie w jednej trzeciej przypomina produkty, które jedliśmy w XX wieku, zarówno pod względem smaku, jak i składników odżywczych. Szczególnie dotyczy to artykułów zbożowych. O tym, co kryje nasz chleb powszedni i czy można go czymś zastąpić rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (02.12.2022)
Poniżej przepis na zupę z czerstwego chleba oraz eggnog na ciepło

Pancotto, przepis włoski, (co dosłownie oznacza gotowany chleb). To jedno z najstarszych dań kuchni chłopskiej, które przetrwało do dziś w niemal niezmienionej formie.
Zupa z czerstwego chleba
1. Czerstwy chleb rozdrabniamy na kawałki. Rozgniatam w moździerzu. Możemy również za pomocą tłuczka do mięsa rozbić kawałki chleba, które wczesniej zawineliśmy w ściereczkę. Dla bardziej nowoczesnych polecam użyć blender.
2. Cebulę i czosnek siekamy, następne składniki takie jak marchewka i seler ścieramy na tarce o grubych oczkach. Możemy również użyć selera naciowego, który kroimy na małe kawałki.
3. W przygotowanym wcześniej garnku rozgrzewam oliwę, dodajemy pokrojone warzywa, Smażymy na małym ogniu około 5-8 minut. Dodajemy szczyptę soli. Nasze składniki nie powinny się zrumienić.
4. Wlewam wodę lub bardziej bogatą wersję -bulion, doprawiamy papryką chili, pieprzem, doprowadzam do zagotowania, potem zmniejszamy płomień i gotujemy ok. 10 minut, aż warzywa będą miękkie.
5. Pokruszony chleb dodajemy do całości i gotujemy około 10-15 minut, aż zupa zrobi się gęsta. Podczas gotowania mieszamy ją, aby chleb nie przylegał do dna garnka. Po w.w. czasie wyłączamy ogień.
6. Dodajemy starty na tarce ser (to połowa naszego sera), mieszamy i pozostawiamy pod przykryciem na około 5 minut. Zupa dodana na tależu posypywana jest na wierzchu pozostałym serem i świeżymi ziołami.
Składniki:
• ok. 300 g czerstwego chleba
• 2-3 ząbki czosnku
• 1 duża cebula
• 1 duża marchewka
• mały kawałek selera, około 70 g
• 2-3 łyżki oliwy
• 1 liść laurowy
• 1,5 litra wody lub bulionu warzywnego albo wołowego - wersja do wyboru
Przyprawy:
• pół łyżeczki mielonego chili, sól i pieprzu do smaku,
• świeże / suszone zioła (lubczyk, majeranek, natka pietruszki, szałwia ,
• 3-4 czubate łyżki sera (parmezan starty na tarce o drobnych oczkach).

Eggnog na ciepło - napój alkoholowy znany od XVII wieku dużą popularnością cieszył się w Stanach Zjednoczonych.
1. Do szklanego naczynia wlewamy żółtka w temperaturze pokojowej, dodajemy cukier i miksujemy na jasny i puszysty kogel - mogel. W tym czasie na niewielkim ogniu podgrzewamy mleko z laską wanilii (wyciągamy aromatyczne ziarenka wanilii). Gdy gotujące się mleko osiągnie temperaturę około 70 - 75 stopni zdejmujemy z kuchenki i powoli, po łyżeczce, dodajemy ciepłe mleko do masy jajecznej. Ważne jest, aby eggnog był nieustannie mieszany, aby się nie zważył.
2. Gdy wszystko połączymy wlewamy do garnka i gotujemy aż zgęstnieje. Wyciągamy laskę wanilii. Zabieramy z palnika, dolewamy rum, mieszamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
3. Do śmietanki 30 % dodajemy cukier puder i ubijamy na sztywno, aż uzyskamy bitą śmietanę. Połowę naszej śmietany dodajemy do eggnogu i ponownie miksujemy. Do szklanych pucharków wlewamy świąteczny alkohol, czyli eggnog. Tak przygotowany dekorujemy puszystą chmurką śmietany i świeżo startą gałką muszkatołową.
Składniki:
• żółtko 4 szt.
• rum 250 ml
• mleko 1 l
• śmietanka 300 ml
• wanilia 1 szt.
• cukier 150 g
• cukier puder 2 łyżki stołowe
• gałka muszkatołowa 0.5 szt.

Zobacz także

2022-10-06, godz. 20:46 Jarosław Tomanik i Stanisław Gaweł o night skatingu organizowanym w Opolu Nocna jazda rolkarzy odbędzie się 8 października w Opolu. Miłośnicy tego sportu przejadą 20 km ulicami miasta przy dźwiękach muzyki i w towarzystwie..… » więcej 2022-10-04, godz. 16:12 Łukasz Berlik o popularyzacji wiedzy o ptakach Jestem na pTAK - to hasło różnych ciekawych przedsięwzięć, których wspólnym mianownikiem jest popularyzacja wiedzy o ptakach. Przy okazji działań pomocowych… » więcej 2022-09-30, godz. 21:38 Dr Ewa Drozdowicz-Jastrzębska o tym, jak radzić sobie z lękami Lęk przed ciemnością należy do najbardziej pierwotnych, a sezon jesienno-zimowy skąpi nam światła. Pojawia się obniżenie nastroju w postaci chandry czy… » więcej 2022-09-28, godz. 21:47 Olaf Deriglasoff o nieszablonowym podejściu do tworzenia muzyki Czy można tworzyć w Polsce piosenki, które nie należą do tak promowanego nurtu disco polo albo seryjnie produkowanych przebojów z tzw. playlist Cyrk Deriglasoff… » więcej 2022-09-27, godz. 21:30 Sławomir Koper o gwiazdach teatru, kabaretu, kina i sportu w czasie międzywojnia Mieli sławę i przywileje w czasach, gdy większość żyła bardzo szaro i skromnie. Polacy ich kochali, bo swoim talentem ubarwiali nieciekawą rzeczywistość… » więcej 2022-09-27, godz. 15:08 Andrzej Stadnik chce uratować nyski od zapomnienia... Lokalna historia ważna jest dla mieszkańców, zwłaszcza, gdy przeszłość ich miasta wydaje się bogatsza niż teraźniejszość. Nysanin Andrzej Stadnik chciałby… » więcej 2022-09-25, godz. 17:59 Tomasz Frąckiewicz o tym, że każda roślina w naszym ogrodzie może być lekiem Nie tylko mięta i szałwia! Niemal każda roślina w naszym ogrodzie może być lekiem, jeśli potrafimy ją dobrze przygotować. Zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym… » więcej 2022-09-23, godz. 20:18 Jacek Walski o najciekawszych projektach związanych z energią ekologiczną Zielony Feniks to nagroda przyznawana za najciekawsze projekty związane z energią ekologiczną. Zwłaszcza dziś, kiedy Europa boryka się z problemami energetycznymi… » więcej 2022-09-21, godz. 13:35 O "Zapiskach wariatki" rozmawiamy z autorką książki Aleksandrą Młynarczyk-Gemzą Mimo wielu akcji uświadamiających, Polacy chorzy psychicznie wciąż są stygmatyzowani. Czubek, świr, porąbany - to niektóre z paskudnych epitetów rzucanych… » więcej 2022-09-13, godz. 20:44 O współczesnym polskim krajobrazie rozmawiamy z architektem Nysy Romanem Jabłońskim Podziwiając architekturę, skupiamy się zwykle na budynkach i mostach. Tymczasem detale takie jak fontanny, ławki, a nawet kosze na śmieci, jeśli są ciekawie… » więcej
4041424344
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »