Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Co w chlebie 'piszczy' i jak go zrobić? O tym rozmawiamy…
2022-12-06, 13:46 Autor: Beata Granatowska

Co w chlebie "piszczy" i jak go zrobić? O tym rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem

[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
Często nie wiemy, że to, co mamy na stole zaledwie w jednej trzeciej przypomina produkty, które jedliśmy w XX wieku, zarówno pod względem smaku, jak i składników odżywczych. Szczególnie dotyczy to artykułów zbożowych. O tym, co kryje nasz chleb powszedni i czy można go czymś zastąpić rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (02.12.2022)
Poniżej przepis na zupę z czerstwego chleba oraz eggnog na ciepło

Pancotto, przepis włoski, (co dosłownie oznacza gotowany chleb). To jedno z najstarszych dań kuchni chłopskiej, które przetrwało do dziś w niemal niezmienionej formie.
Zupa z czerstwego chleba
1. Czerstwy chleb rozdrabniamy na kawałki. Rozgniatam w moździerzu. Możemy również za pomocą tłuczka do mięsa rozbić kawałki chleba, które wczesniej zawineliśmy w ściereczkę. Dla bardziej nowoczesnych polecam użyć blender.
2. Cebulę i czosnek siekamy, następne składniki takie jak marchewka i seler ścieramy na tarce o grubych oczkach. Możemy również użyć selera naciowego, który kroimy na małe kawałki.
3. W przygotowanym wcześniej garnku rozgrzewam oliwę, dodajemy pokrojone warzywa, Smażymy na małym ogniu około 5-8 minut. Dodajemy szczyptę soli. Nasze składniki nie powinny się zrumienić.
4. Wlewam wodę lub bardziej bogatą wersję -bulion, doprawiamy papryką chili, pieprzem, doprowadzam do zagotowania, potem zmniejszamy płomień i gotujemy ok. 10 minut, aż warzywa będą miękkie.
5. Pokruszony chleb dodajemy do całości i gotujemy około 10-15 minut, aż zupa zrobi się gęsta. Podczas gotowania mieszamy ją, aby chleb nie przylegał do dna garnka. Po w.w. czasie wyłączamy ogień.
6. Dodajemy starty na tarce ser (to połowa naszego sera), mieszamy i pozostawiamy pod przykryciem na około 5 minut. Zupa dodana na tależu posypywana jest na wierzchu pozostałym serem i świeżymi ziołami.
Składniki:
• ok. 300 g czerstwego chleba
• 2-3 ząbki czosnku
• 1 duża cebula
• 1 duża marchewka
• mały kawałek selera, około 70 g
• 2-3 łyżki oliwy
• 1 liść laurowy
• 1,5 litra wody lub bulionu warzywnego albo wołowego - wersja do wyboru
Przyprawy:
• pół łyżeczki mielonego chili, sól i pieprzu do smaku,
• świeże / suszone zioła (lubczyk, majeranek, natka pietruszki, szałwia ,
• 3-4 czubate łyżki sera (parmezan starty na tarce o drobnych oczkach).

Eggnog na ciepło - napój alkoholowy znany od XVII wieku dużą popularnością cieszył się w Stanach Zjednoczonych.
1. Do szklanego naczynia wlewamy żółtka w temperaturze pokojowej, dodajemy cukier i miksujemy na jasny i puszysty kogel - mogel. W tym czasie na niewielkim ogniu podgrzewamy mleko z laską wanilii (wyciągamy aromatyczne ziarenka wanilii). Gdy gotujące się mleko osiągnie temperaturę około 70 - 75 stopni zdejmujemy z kuchenki i powoli, po łyżeczce, dodajemy ciepłe mleko do masy jajecznej. Ważne jest, aby eggnog był nieustannie mieszany, aby się nie zważył.
2. Gdy wszystko połączymy wlewamy do garnka i gotujemy aż zgęstnieje. Wyciągamy laskę wanilii. Zabieramy z palnika, dolewamy rum, mieszamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
3. Do śmietanki 30 % dodajemy cukier puder i ubijamy na sztywno, aż uzyskamy bitą śmietanę. Połowę naszej śmietany dodajemy do eggnogu i ponownie miksujemy. Do szklanych pucharków wlewamy świąteczny alkohol, czyli eggnog. Tak przygotowany dekorujemy puszystą chmurką śmietany i świeżo startą gałką muszkatołową.
Składniki:
• żółtko 4 szt.
• rum 250 ml
• mleko 1 l
• śmietanka 300 ml
• wanilia 1 szt.
• cukier 150 g
• cukier puder 2 łyżki stołowe
• gałka muszkatołowa 0.5 szt.

Zobacz także

2022-11-14, godz. 21:13 Magdalena Żelazowska o swoim rejestrze uroków, ciekawostek i osobliwości Ameryki "Americana. To, co najlepsze w USA" - to osobisty przewodnik Magdaleny Żelazowskiej, w której, jak twierdzi, prowadzi prywatny rejestr uroków, ciekawostek i… » więcej 2022-11-14, godz. 11:34 Rozmowa z autorem książek o Wołyniu, w tym najnowszej pt. "Wołyń zapomniany" Znane jest powiedzenie Józefa Piłsudskiego, że Polska jest jak obwarzanek, bo to, co najcenniejsze mieści się na brzegach, czyli Kresach. A co się działo… » więcej 2022-11-09, godz. 20:56 Prof. Piotr Pałys o wystawie przypominającej bohaterów plebiscytów 1921 roku W centrum Opola i Olsztyna stanęły wystawy poświęcone bohaterom plebiscytów 1921 roku. Po I wojnie światowej, ludność Warmii, Mazur i Powiśla oraz Górnego… » więcej 2022-11-09, godz. 15:24 Aleksandra Stanisławska o problemie zużywania wody Do wytworzenia bochenka pszennego chleba potrzeba około 1600 litrów wody, jeszcze więcej wymaga produkcja zwykłej koszulki. Każdy, przynajmniej z grubsza… » więcej 2022-11-08, godz. 15:32 Józef Częścik o tym, czym dziś dla nas jest filozofia Czy filozofia może się przydać na co dzień? Kiedyś byłą królową nauk , porządkowała świat i wyjaśniała jego mechanizmy. A czym jest dziś, kiedy… » więcej 2022-11-06, godz. 17:50 O tym, co planują w najbliższym czasie opolscy ułani, opowiedzieli Andrzej Wróblewski i Cezary Popko Święto Niepodległości będzie okazją do przypomnienia, jak ważną rolę pełniła w II RP kawaleria. W Opolu odbędzie się parada członków Stowarzyszenia… » więcej 2022-11-03, godz. 13:27 O innowacyjnych bateriach rozmawiamy z prof. Krzysztofem Ficem Magazynowanie energii i przechodzenie zasilania z jednego paliwa na drugie to obecnie szczególnie "gorące" tematy. Od wielu lat naukowcy pracują także nad… » więcej 2022-11-02, godz. 13:48 Znany karykaturzysta i opolski poeta gośćmi audycji Beaty Granatowskiej Ryszard Druch to znany opolski karykaturzysta, który choć od dawna mieszka w USA, żywo interesuje się sprawami polskimi i opolskimi, komentując je na swój… » więcej 2022-10-29, godz. 13:36 Plakat i efekty specjalne - o ważnych elementach kinematografii rozmawiamy z Dariuszem Romanowskim Czy film mógłby istnieć bez efektów specjalnych skoro towarzyszą mu od zarania kina? A bez plakatów?. Czas, gdy były dziełami sztuki co prawda minął… » więcej 2022-10-28, godz. 14:24 O metodach na konserwowanie żywności rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem Mimo szalejącej drożyzny, wciąż kupujemy za dużo, a potem różne produkty się marnują. Pora więc przypomnieć sobie metody naszych przodków na konserwowanie… » więcej
3839404142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »