Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Co w chlebie 'piszczy' i jak go zrobić? O tym rozmawiamy…
2022-12-06, 13:46 Autor: Beata Granatowska

Co w chlebie "piszczy" i jak go zrobić? O tym rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem

[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
Często nie wiemy, że to, co mamy na stole zaledwie w jednej trzeciej przypomina produkty, które jedliśmy w XX wieku, zarówno pod względem smaku, jak i składników odżywczych. Szczególnie dotyczy to artykułów zbożowych. O tym, co kryje nasz chleb powszedni i czy można go czymś zastąpić rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (02.12.2022)
Poniżej przepis na zupę z czerstwego chleba oraz eggnog na ciepło

Pancotto, przepis włoski, (co dosłownie oznacza gotowany chleb). To jedno z najstarszych dań kuchni chłopskiej, które przetrwało do dziś w niemal niezmienionej formie.
Zupa z czerstwego chleba
1. Czerstwy chleb rozdrabniamy na kawałki. Rozgniatam w moździerzu. Możemy również za pomocą tłuczka do mięsa rozbić kawałki chleba, które wczesniej zawineliśmy w ściereczkę. Dla bardziej nowoczesnych polecam użyć blender.
2. Cebulę i czosnek siekamy, następne składniki takie jak marchewka i seler ścieramy na tarce o grubych oczkach. Możemy również użyć selera naciowego, który kroimy na małe kawałki.
3. W przygotowanym wcześniej garnku rozgrzewam oliwę, dodajemy pokrojone warzywa, Smażymy na małym ogniu około 5-8 minut. Dodajemy szczyptę soli. Nasze składniki nie powinny się zrumienić.
4. Wlewam wodę lub bardziej bogatą wersję -bulion, doprawiamy papryką chili, pieprzem, doprowadzam do zagotowania, potem zmniejszamy płomień i gotujemy ok. 10 minut, aż warzywa będą miękkie.
5. Pokruszony chleb dodajemy do całości i gotujemy około 10-15 minut, aż zupa zrobi się gęsta. Podczas gotowania mieszamy ją, aby chleb nie przylegał do dna garnka. Po w.w. czasie wyłączamy ogień.
6. Dodajemy starty na tarce ser (to połowa naszego sera), mieszamy i pozostawiamy pod przykryciem na około 5 minut. Zupa dodana na tależu posypywana jest na wierzchu pozostałym serem i świeżymi ziołami.
Składniki:
• ok. 300 g czerstwego chleba
• 2-3 ząbki czosnku
• 1 duża cebula
• 1 duża marchewka
• mały kawałek selera, około 70 g
• 2-3 łyżki oliwy
• 1 liść laurowy
• 1,5 litra wody lub bulionu warzywnego albo wołowego - wersja do wyboru
Przyprawy:
• pół łyżeczki mielonego chili, sól i pieprzu do smaku,
• świeże / suszone zioła (lubczyk, majeranek, natka pietruszki, szałwia ,
• 3-4 czubate łyżki sera (parmezan starty na tarce o drobnych oczkach).

Eggnog na ciepło - napój alkoholowy znany od XVII wieku dużą popularnością cieszył się w Stanach Zjednoczonych.
1. Do szklanego naczynia wlewamy żółtka w temperaturze pokojowej, dodajemy cukier i miksujemy na jasny i puszysty kogel - mogel. W tym czasie na niewielkim ogniu podgrzewamy mleko z laską wanilii (wyciągamy aromatyczne ziarenka wanilii). Gdy gotujące się mleko osiągnie temperaturę około 70 - 75 stopni zdejmujemy z kuchenki i powoli, po łyżeczce, dodajemy ciepłe mleko do masy jajecznej. Ważne jest, aby eggnog był nieustannie mieszany, aby się nie zważył.
2. Gdy wszystko połączymy wlewamy do garnka i gotujemy aż zgęstnieje. Wyciągamy laskę wanilii. Zabieramy z palnika, dolewamy rum, mieszamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
3. Do śmietanki 30 % dodajemy cukier puder i ubijamy na sztywno, aż uzyskamy bitą śmietanę. Połowę naszej śmietany dodajemy do eggnogu i ponownie miksujemy. Do szklanych pucharków wlewamy świąteczny alkohol, czyli eggnog. Tak przygotowany dekorujemy puszystą chmurką śmietany i świeżo startą gałką muszkatołową.
Składniki:
• żółtko 4 szt.
• rum 250 ml
• mleko 1 l
• śmietanka 300 ml
• wanilia 1 szt.
• cukier 150 g
• cukier puder 2 łyżki stołowe
• gałka muszkatołowa 0.5 szt.

Zobacz także

2023-01-09, godz. 14:18 O kontrowersjach związanych z Jaromirem Nohavicą rozmawiamy z Joanną Czaplińską My, Polacy mamy kłopot z Jaromirem Nohavicą. Jeszcze kilka lat temu, czeski bard był ulubieńcem publiczności, częstym gościem dawnej radiowej Trójki i… » więcej 2023-01-09, godz. 13:15 O książce "Święta po polsku" i świątecznych mitach rozmawiamy ze Sławomirem Koprem Po świętach Bożego Narodzenia wraz ze Sławomirem Koprem przypomnieliśmy momenty w historii Polski, w których ten czas nie kojarzył się dobrze. Rozwialiśmy… » więcej 2023-01-03, godz. 09:49 O tym, jak polscy architekci pomagali Ukrainie w ubiegłym roku Ubiegły rok stał pod znakiem wojny na Ukrainie i różnych działań na rzecz jej obywateli. Stosunkowo mało mówiło się o wsparciu jakiego udzielili polscy… » więcej 2022-12-30, godz. 09:26 O pułapkach poświątecznych wyprzedaży rozmawiamy z dr Magdaleną Zubiel z WSB w Toruniu Jedną z dziedzin, w której manipulacja opanowana została do perfekcji jest handel. Specjaliści potrafią zastawić mnóstwo pułapek na klientów, wykorzystując… » więcej 2022-12-29, godz. 12:44 O mitach i prawdziwej naturze szczurów Nie lubimy szczurów, bo budzą w nas strach i odrazę. A przecież są bardzo inteligentne i podobne do ludzi, co potwierdzają liczne eksperymenty medyczne i… » więcej 2022-12-23, godz. 15:55 O filmach ze świątecznym akcentem rozmawiamy z Dariuszem Romanowskim Kiedyś świątecznym hitem była "Gospoda świąteczna" ze słynną piosenką Binga Crosby'ego "White christmas", potem przed długie lata obowiązkową pozycją… » więcej 2022-12-22, godz. 14:07 O świętach na pograniczu polsko-czeskim i praskim jarmarku rozmawiamy z Pawłem Szymkowiczem Jak wyglądają święta na pograniczu polsko-czeskim i co można tam robić o tej porze roku? A może warto skoczyć na chwilę na jarmark w Pradze? O tym m.in… » więcej 2022-12-21, godz. 14:59 Barbara Giedrojć o cudeńkach epistolografii i o tym, jak się zająć rodzinną genealogią Kto dziś pisze kartki z życzeniami świątecznymi? Zapewne niewielu, a przecież kiedyś to był ważny element tradycji i zarazem ważne świadectwo historii… » więcej 2022-12-20, godz. 09:30 O tajemnicach i ciekawostkach dotyczących rodziny Bronte rozmawiamy z Erykiem Ostrowskim Eryk Ostrowski jest zafascynowany, utalentowaną literacko, rodziną Bronte. Niedawno ukazała się trzecia książka, tym razem poświęcona Emily, której przypisuje… » więcej 2022-12-18, godz. 13:45 O "zdrowej żywności", która okazała się szkodliwa oraz o przepisach na oszczędną Wigilię Ostatnio z kilku znanych sieci handlowych wycofano całe partie produktów tzw. zdrowej żywności. Okazało się, że zawierają szkodliwe substancje albo nie… » więcej
3536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »