Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Co w chlebie 'piszczy' i jak go zrobić? O tym rozmawiamy…
2022-12-06, 13:46 Autor: Beata Granatowska

Co w chlebie "piszczy" i jak go zrobić? O tym rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem

[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
Często nie wiemy, że to, co mamy na stole zaledwie w jednej trzeciej przypomina produkty, które jedliśmy w XX wieku, zarówno pod względem smaku, jak i składników odżywczych. Szczególnie dotyczy to artykułów zbożowych. O tym, co kryje nasz chleb powszedni i czy można go czymś zastąpić rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (02.12.2022)
Poniżej przepis na zupę z czerstwego chleba oraz eggnog na ciepło

Pancotto, przepis włoski, (co dosłownie oznacza gotowany chleb). To jedno z najstarszych dań kuchni chłopskiej, które przetrwało do dziś w niemal niezmienionej formie.
Zupa z czerstwego chleba
1. Czerstwy chleb rozdrabniamy na kawałki. Rozgniatam w moździerzu. Możemy również za pomocą tłuczka do mięsa rozbić kawałki chleba, które wczesniej zawineliśmy w ściereczkę. Dla bardziej nowoczesnych polecam użyć blender.
2. Cebulę i czosnek siekamy, następne składniki takie jak marchewka i seler ścieramy na tarce o grubych oczkach. Możemy również użyć selera naciowego, który kroimy na małe kawałki.
3. W przygotowanym wcześniej garnku rozgrzewam oliwę, dodajemy pokrojone warzywa, Smażymy na małym ogniu około 5-8 minut. Dodajemy szczyptę soli. Nasze składniki nie powinny się zrumienić.
4. Wlewam wodę lub bardziej bogatą wersję -bulion, doprawiamy papryką chili, pieprzem, doprowadzam do zagotowania, potem zmniejszamy płomień i gotujemy ok. 10 minut, aż warzywa będą miękkie.
5. Pokruszony chleb dodajemy do całości i gotujemy około 10-15 minut, aż zupa zrobi się gęsta. Podczas gotowania mieszamy ją, aby chleb nie przylegał do dna garnka. Po w.w. czasie wyłączamy ogień.
6. Dodajemy starty na tarce ser (to połowa naszego sera), mieszamy i pozostawiamy pod przykryciem na około 5 minut. Zupa dodana na tależu posypywana jest na wierzchu pozostałym serem i świeżymi ziołami.
Składniki:
• ok. 300 g czerstwego chleba
• 2-3 ząbki czosnku
• 1 duża cebula
• 1 duża marchewka
• mały kawałek selera, około 70 g
• 2-3 łyżki oliwy
• 1 liść laurowy
• 1,5 litra wody lub bulionu warzywnego albo wołowego - wersja do wyboru
Przyprawy:
• pół łyżeczki mielonego chili, sól i pieprzu do smaku,
• świeże / suszone zioła (lubczyk, majeranek, natka pietruszki, szałwia ,
• 3-4 czubate łyżki sera (parmezan starty na tarce o drobnych oczkach).

Eggnog na ciepło - napój alkoholowy znany od XVII wieku dużą popularnością cieszył się w Stanach Zjednoczonych.
1. Do szklanego naczynia wlewamy żółtka w temperaturze pokojowej, dodajemy cukier i miksujemy na jasny i puszysty kogel - mogel. W tym czasie na niewielkim ogniu podgrzewamy mleko z laską wanilii (wyciągamy aromatyczne ziarenka wanilii). Gdy gotujące się mleko osiągnie temperaturę około 70 - 75 stopni zdejmujemy z kuchenki i powoli, po łyżeczce, dodajemy ciepłe mleko do masy jajecznej. Ważne jest, aby eggnog był nieustannie mieszany, aby się nie zważył.
2. Gdy wszystko połączymy wlewamy do garnka i gotujemy aż zgęstnieje. Wyciągamy laskę wanilii. Zabieramy z palnika, dolewamy rum, mieszamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
3. Do śmietanki 30 % dodajemy cukier puder i ubijamy na sztywno, aż uzyskamy bitą śmietanę. Połowę naszej śmietany dodajemy do eggnogu i ponownie miksujemy. Do szklanych pucharków wlewamy świąteczny alkohol, czyli eggnog. Tak przygotowany dekorujemy puszystą chmurką śmietany i świeżo startą gałką muszkatołową.
Składniki:
• żółtko 4 szt.
• rum 250 ml
• mleko 1 l
• śmietanka 300 ml
• wanilia 1 szt.
• cukier 150 g
• cukier puder 2 łyżki stołowe
• gałka muszkatołowa 0.5 szt.

Zobacz także

2024-06-26, godz. 14:45 "To, że drzewa są wycinane, to są okoliczności patologiczne. To powinno być konsultowane" - architekt Grzegorz Go… Niemal każda opolska wieś ma drogę obsadzoną drzewami, gdzie zawsze panuje przyjemny chłodek. A jak sobie w upały radzą nasze, zarażone "betonozą", miasta?… » więcej 2024-06-25, godz. 14:50 "Mamy do czynienie z absolutnym psuciem obyczajów" - prof. Tomasz Grzyb o sprawiedliwości społecznej Zadłużone państwowe spółki i ich dziwne interesy, publiczne pieniądze wydawane albo wstrzymywane "po uważaniu", skompromitowani politycy, którzy będą… » więcej 2024-06-24, godz. 12:30 "Wtedy się wodę szanuje, kiedy jej studni brakuje - to powiedzenie staje się coraz bardziej aktualne" - Tomasz Fron… "Wszyscy jesteśmy z wody" - można tak stwierdzić, bo - obok powietrza - to niezbędna substancja do życia. Bez pokarmu wytrzymamy o wiele dłużej niż bez… » więcej 2024-06-21, godz. 10:42 Gdzie statki pływają po trawie, dlaczego jezioro wybucha i gdzie szukać Władcy Pierścieni? Odpowiedzi na zadane w tytule pytania są w książce "Mazury, Warmia i okolice" Jana Wilkanowskiego, kolejnej pozycji Wydawnictwa Literackiego z cyklu opowieści… » więcej 2024-06-20, godz. 16:15 Jak pomoc dziecku w cyberpułapce? Posłuchaj rozmowy ze współautorką poradnika Życie bez "komórek" i internetu? Nie tylko młodym wydaje się nie do pomyślenia! Posiadaczami smartfonów są już dwulatki, które posługują się nimi sprawniej… » więcej 2024-06-19, godz. 11:13 Pamiątki z wakacji - jak ustrzec się tandety albo... klątwy? W czasie urlopowych wyjazdów nie możemy oprzeć się zakupom tzw. lokalnych pamiątek, które, okazuje się, pochodzą z Chin. Na co zwrócić uwagę przy zakupie… » więcej 2024-06-18, godz. 10:52 "My tę wojnę zmuszeni jesteśmy wygrać" - były komandos ukraińskich Sił Specjalnych, obecnie wolontariusz wspierający… Był komandosem Sił Specjalnych Ukrainy, teraz - niezmordowanie wspiera swoich walczących rodaków jako wolontariusz. Roman Żuk opowiedział, jakie działania… » więcej 2024-06-14, godz. 09:53 "Scenariusz to podstawa filmu, choć praca scenarzysty jest bardzo niewdzięczna" - Dariusz Romanowski Chcemy być dumni z polskiej kinematografii i często mamy do tego powody! Nie mogą jednak umknąć naszej uwadze słabości, zwłaszcza jeśli pojawiają się… » więcej 2024-06-12, godz. 12:03 Na piknik literacki w Nysie zaprasza Anita Klakla Opolscy bibliofile mają w ostatnim czasie "używanie". Ledwie skończył się Festiwal Książki w stolicy regionu, a tu za pasem piknik literacki w Nysie. Piknik… » więcej 2024-06-11, godz. 07:53 "Żadna granica, mury, zasieki nie są w stanie ich powstrzymać" - dr Grzegorz Balawajder o migrantach Frekwencja niezła, ale wiedza dotycząca samej instytucji dość żenująca. Pytani o działania europarlamentu Polacy, potrafili wymienić: roaming, nakrętki… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »