Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Co w chlebie 'piszczy' i jak go zrobić? O tym rozmawiamy…
2022-12-06, 13:46 Autor: Beata Granatowska

Co w chlebie "piszczy" i jak go zrobić? O tym rozmawiamy z Tomaszem Fronckiewiczem

[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
[fot. https://pixabay.com/pl/photos/pieczywo-chleb-%c5%bcywno%c5%9b%c4%87-je%c5%9b%c4%87-%c5%9bwie%c5%bcy-3623490/]
Często nie wiemy, że to, co mamy na stole zaledwie w jednej trzeciej przypomina produkty, które jedliśmy w XX wieku, zarówno pod względem smaku, jak i składników odżywczych. Szczególnie dotyczy to artykułów zbożowych. O tym, co kryje nasz chleb powszedni i czy można go czymś zastąpić rozmawialiśmy z Tomaszem Fronckiewiczem.
Z Tomaszem Fronckiewiczem rozmawia Beata Granatowska (02.12.2022)
Poniżej przepis na zupę z czerstwego chleba oraz eggnog na ciepło

Pancotto, przepis włoski, (co dosłownie oznacza gotowany chleb). To jedno z najstarszych dań kuchni chłopskiej, które przetrwało do dziś w niemal niezmienionej formie.
Zupa z czerstwego chleba
1. Czerstwy chleb rozdrabniamy na kawałki. Rozgniatam w moździerzu. Możemy również za pomocą tłuczka do mięsa rozbić kawałki chleba, które wczesniej zawineliśmy w ściereczkę. Dla bardziej nowoczesnych polecam użyć blender.
2. Cebulę i czosnek siekamy, następne składniki takie jak marchewka i seler ścieramy na tarce o grubych oczkach. Możemy również użyć selera naciowego, który kroimy na małe kawałki.
3. W przygotowanym wcześniej garnku rozgrzewam oliwę, dodajemy pokrojone warzywa, Smażymy na małym ogniu około 5-8 minut. Dodajemy szczyptę soli. Nasze składniki nie powinny się zrumienić.
4. Wlewam wodę lub bardziej bogatą wersję -bulion, doprawiamy papryką chili, pieprzem, doprowadzam do zagotowania, potem zmniejszamy płomień i gotujemy ok. 10 minut, aż warzywa będą miękkie.
5. Pokruszony chleb dodajemy do całości i gotujemy około 10-15 minut, aż zupa zrobi się gęsta. Podczas gotowania mieszamy ją, aby chleb nie przylegał do dna garnka. Po w.w. czasie wyłączamy ogień.
6. Dodajemy starty na tarce ser (to połowa naszego sera), mieszamy i pozostawiamy pod przykryciem na około 5 minut. Zupa dodana na tależu posypywana jest na wierzchu pozostałym serem i świeżymi ziołami.
Składniki:
• ok. 300 g czerstwego chleba
• 2-3 ząbki czosnku
• 1 duża cebula
• 1 duża marchewka
• mały kawałek selera, około 70 g
• 2-3 łyżki oliwy
• 1 liść laurowy
• 1,5 litra wody lub bulionu warzywnego albo wołowego - wersja do wyboru
Przyprawy:
• pół łyżeczki mielonego chili, sól i pieprzu do smaku,
• świeże / suszone zioła (lubczyk, majeranek, natka pietruszki, szałwia ,
• 3-4 czubate łyżki sera (parmezan starty na tarce o drobnych oczkach).

Eggnog na ciepło - napój alkoholowy znany od XVII wieku dużą popularnością cieszył się w Stanach Zjednoczonych.
1. Do szklanego naczynia wlewamy żółtka w temperaturze pokojowej, dodajemy cukier i miksujemy na jasny i puszysty kogel - mogel. W tym czasie na niewielkim ogniu podgrzewamy mleko z laską wanilii (wyciągamy aromatyczne ziarenka wanilii). Gdy gotujące się mleko osiągnie temperaturę około 70 - 75 stopni zdejmujemy z kuchenki i powoli, po łyżeczce, dodajemy ciepłe mleko do masy jajecznej. Ważne jest, aby eggnog był nieustannie mieszany, aby się nie zważył.
2. Gdy wszystko połączymy wlewamy do garnka i gotujemy aż zgęstnieje. Wyciągamy laskę wanilii. Zabieramy z palnika, dolewamy rum, mieszamy i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia.
3. Do śmietanki 30 % dodajemy cukier puder i ubijamy na sztywno, aż uzyskamy bitą śmietanę. Połowę naszej śmietany dodajemy do eggnogu i ponownie miksujemy. Do szklanych pucharków wlewamy świąteczny alkohol, czyli eggnog. Tak przygotowany dekorujemy puszystą chmurką śmietany i świeżo startą gałką muszkatołową.
Składniki:
• żółtko 4 szt.
• rum 250 ml
• mleko 1 l
• śmietanka 300 ml
• wanilia 1 szt.
• cukier 150 g
• cukier puder 2 łyżki stołowe
• gałka muszkatołowa 0.5 szt.

Zobacz także

2024-01-23, godz. 11:58 Co ma krowa do wycinania lasów deszczowych? Bardzo wiele, bo potrzebne są dla nich pastwiska, a wołowina to cenny produkt eksportowy. Jednym z głównych winowajców ocieplenia klimatu jest hodowla zwierząt… » więcej 2024-01-22, godz. 12:29 "Jesteś tym, co jesz" "Jesteś tym, co jesz" - ten slogan często powtarzany przez dietetyków stał się tytułem znanego na świecie mini serialu. Jego tematem jest eksperyment przeprowadzony… » więcej 2024-01-18, godz. 14:30 "To są kadry z procesu projektowego" - prof. Mateusz Wróblewski o wystawie w Dobrotece To, co najciekawsze w sztuce meblarskiej będzie pokazane na wystawie PRESENT PERFECT w Dobrotece w Dobrodzieniu. Złożą się na nią projekty studentów Uniwersytetu… » więcej 2024-01-18, godz. 12:07 Po co nam kindersztuba? "Bo nam będzie łatwiej żyć, przyjemniej, milej" - mówi Izabela Jasińska Dobre wychowanie, savoir-vivre, kindersztuba - nazwy są znane, ale czy jeszcze liczy się ich treść? W czasach, gdy ważni urzędnicy państwowi pokazują nam… » więcej 2024-01-17, godz. 12:00 Dr Błażej Choroś: "Ułaskawienie nie wymazuje winy" W demokratycznym państwie powinny funkcjonować tzw. bezpieczniki, czyli władza powinna być podzielona tak, by nie doszło do dyktatu jednej partii czy jednego… » więcej 2024-01-16, godz. 11:55 Prof. Marek Lis: "Jak nie będzie takich instytucji, jak Radio Opole, telewizja regionalna, nie będziemy dowiadywali się… Wokół mediów publicznych trwa zamieszanie administracyjno-finansowe, ale z medioznawcą, prof. Markiem Lisem staraliśmy się skupić na przyszłości. Np… » więcej 2024-01-15, godz. 10:56 "Nie można czekać na cud, który oczyści powietrze, trzeba sprawy wziąć w swoje ręce" - Tomasz Fronkiewicz Siarka, węgiel, węglowodory i dioksyny - tym oddychają opolanie. Stolica regionu jest w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie!… » więcej 2024-01-12, godz. 12:12 Mija rocznica powstania Towarzystwa Kursów Naukowych - o znaczeniu tej instytucji rozmawiamy z historykiem Mariuszem … 11 stycznia 1978 roku kilkadziesiąt osób, naukowców i artystów powołało Towarzystwo Kursów Naukowych, następcę tzw. Uniwersytetu Latającego, który był… » więcej 2024-01-11, godz. 08:49 "To jest europejska sieć zrzeszająca 35 organizacji z 23 krajów" - Fundacja Powszechnego Czytania członkiem EURead Fundacja Powszechnego Czytania została członkiem EURead - sieci zrzeszającej kilkadziesiąt organizacji, które promują czytelnictwo. O tym, co daje takie… » więcej 2024-01-10, godz. 10:35 Prof. Tomasz Grzyb: "Jeśli skutki są poważne, ich przyczyna nie może być błaha - takie myślenie widać przy tworzeniu… "To, że masz paranoję, wcale nie oznacza, że nikt cię nie śledzi" - zdanie z książki Jonathana Maberry'ego "Pacjent zero" często pojawia się w filmach… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »