Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi

2024-06-14, 09:53

"Scenariusz to podstawa filmu, choć praca scenarzysty jest bardzo niewdzięczna" - Dariusz Romanowski

Dariusz Romanowski [fot. Jarosław Madzia]
Dariusz Romanowski [fot. Jarosław Madzia]
Chcemy być dumni z polskiej kinematografii i często mamy do tego powody! Nie mogą jednak umknąć naszej uwadze słabości, zwłaszcza jeśli pojawiają się notorycznie. Po kłopotach z dobrym udźwiękowieniem przyszła pora, by, z naszym ekspertem Dariuszem Romanowskim, omówić problem słabych, a czasem wręcz żenujących, dialogów.
2024-06-12, 12:03

Na piknik literacki w Nysie zaprasza Anita Klakla

Anita Klakla [fot. Beata Granatowska]
Anita Klakla [fot. Beata Granatowska]
Opolscy bibliofile mają w ostatnim czasie "używanie". Ledwie skończył się Festiwal Książki w stolicy regionu, a tu za pasem piknik literacki w Nysie. Piknik odbędzie się 15 czerwca 2024 w godz. od 11:00 do 16:00 na Placu Paderewskiego w Nysie. O atrakcjach imprezy pod nazwą "Zaczytani w bibliotece" opowiedziała Anita Klakla, dyrektor Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Nysie.
2024-06-11, 07:53

"Żadna granica, mury, zasieki nie są w stanie ich powstrzymać" - dr Grzegorz Balawajder o migrantach

Grzegorz Balawajder [Jędrzej Łuczak]
Grzegorz Balawajder [Jędrzej Łuczak]
Frekwencja niezła, ale wiedza dotycząca samej instytucji dość żenująca. Pytani o działania europarlamentu Polacy, potrafili wymienić: roaming, nakrętki przytwierdzone do butelek i niewiele więcej. Czy z taką świadomością obywateli państw członkowskich i rosnącym ruchem "odśrodkowym" będzie możliwe podjąć radykalne decyzje w rodzaju stworzenia unijnej armii? W audycji także o incydentach przy białoruskiej granicy. Rozmawialiśmy o tym z politologiem dr. Grzegorzem Balawajderem.
2024-06-11, 11:32

"Moda nudy nie znosi" - posłuchaj rozmowy z ekspertką modową Danutą Studencką-Derkacz

O modzie w audycji "Dobry wieczór" rozmawialiśmy z Danuta Studencka-Derkacz [fot. https://pixabay.com/pl]
O modzie w audycji "Dobry wieczór" rozmawialiśmy z Danuta Studencka-Derkacz [fot. https://pixabay.com/pl]
Danuta Studencka-Derkacz [fot. archiwum prywatne]
Danuta Studencka-Derkacz [fot. archiwum prywatne]
Nasze pra-pra-babcie katowały się gorsetami, tiurniurami i wielkimi kapeluszami, współczesne kobiety wybrały wygodę często kosztem estetyki. O tym, czego brakuje nam w ulicznej modzie rozmawialiśmy z Danutą Studencką-Derkacz, socjolożką i ekspertką modową, prywatnie miłośniczką butów, książek i podróży.

2024-06-07, 10:51

"Trzeba wiedzieć do jakiego czytelnika uderzyć z jaką książką" - Agata Suchocka

Agata Suchocka [fot. Beata Granatowska]
Agata Suchocka [fot. Beata Granatowska]
Książki to znów atrakcyjny towar! Tak wynika z pierwszych obserwacji przebiegu 8. Festiwalu Książki w Opolu, gdzie stoiska oblegane są przez czytelników. Jedną z uczestniczek jest opolska pisarka, która zdradziła, że po kilku godzinach nie miała już czego sprzedawać.

Czego szukają i o co pytają opolanie opowiedziała w naszym programie Agata Suchocka.
2024-06-07, 12:49

"Połączenie małej architektury z zielenią może wspaniale ubogacać przestrzeń miasta" - Roman Jabłoński

Roman Jabłoński [fot. Beata Granatowska]
Roman Jabłoński [fot. Beata Granatowska]
Miasto to nie tylko budynki i ulice. Ostatnio rozmawialiśmy o tzw. miejskich meblach, czyli ławkach, latarniach czy przystankach, których wygląd może poprawić estetykę albo oszpecić przestrzeń. Teraz z architektem, Romanem Jabłońskim rozmawialiśmy o miejskiej biżuterii - elementach, które, pełniąc praktyczną funkcję, mogą być także ozdobą.
2024-06-06, 12:40

"Podstawą wyjścia z kryzysów psychicznych jest otwarte przyznanie się, że mam z czymś problem" - Marta Sak

Marta Sak [fot. archiwum prywatne]
Marta Sak [fot. archiwum prywatne]
Moim celem było to, abym stała się czułym i jednocześnie merytorycznym wsparciem dla ludzi, których życie "źle się zaczęło" - tak we wstępie książki "Jak żyć dobrze, będąc DDA" - pisze Marta Sak. Autorka, psycholożka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, wytłumaczyła, na czym polega problem dorosłych dzieci alkoholików i dlaczego pomaganie im jest prawie równie trudne, jak ich uzależnionym od alkoholu rodzicom.
2024-06-05, 09:33

Dlaczego warto wziąć udział w wyborach, pytamy Jana Górskiego, współzałożyciela grupy wybierztak.pl

Jan Górski [fot. archiwum prywatne]
Jan Górski [fot. archiwum prywatne]
Wybory do Parlamentu Europejskiego są równie ważne, a zdaniem niektórych nawet ważniejsze, niż te lokalne. Jednak wciąż spora liczba Polaków, także polityków, je trochę lekceważy. O tym, dlaczego warto głosować i jaki wpływ to gremium ma na życie każdego z nas, rozmawialiśmy z Janem Górskim, współzałożycielem grupy wybierztak.pl, która promuje udział w wyborach pod hasłem „Twoje miejsce, Twój głos”.
2024-06-04, 15:15

"Zwiększona populacja wilka i rysia to największe sukcesy miłośników dzikich zwierząt w Polsce" - ekoedukator Tomasz Fronckiewicz

Tomasz Fronckiewicz [archiwum prywatne]
Tomasz Fronckiewicz [archiwum prywatne]
Choć apele, by ratować naszą planetę wielu uważa za słuszne, w praktyce wygląda to różnie. Jednym z powodów jest niewiara w to, że jednostkowe działania mogą coś zmienić. Dlatego potrzebne są pozytywne przykłady, np. ten z Holandii, gdzie rezygnacja z pestycydów i nawodnienie wpłynęło na zwiększenie populacji rzadkich ptaków. O podobnych efektach w Polsce rozmawialiśmy z edukatorem ekologicznym Tomaszem Fronckiewiczem.
2024-05-31, 15:36

"Było 13 uczestników" - Ana BarKing o tym, jak się zostaje finalistką Mistrzostw Europy w makijażu

Anna Kaczmarek (Ana BarKing), Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Europy w makijażu była gościem audycji "Dobry wieczór" [fot. archiwum prywatne]
Anna Kaczmarek (Ana BarKing), Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Europy w makijażu była gościem audycji "Dobry wieczór" [fot. archiwum prywatne]
"Naturalny look nie wychodzi z mody, popularność zyskuje soft glam". Dla wielu zdanie to brzmi niezrozumiale, ale każdy kto się maluje wie, o co chodzi. O tym, jakie cuda może zdziałać dobry makijaż i jakie są tegoroczne trendy opowiedziała w audycji Anna Kaczmarek (pseudonim artystyczny: Ana BarKing), Mistrzyni Polski i finalistka Mistrzostw Europy w makijażu.
1234567

Zobacz także

2024-02-26, godz. 11:40 Przedwiośnie - czas trudny, jak radzić sobie ze spadkiem energii? O co chodzi z tym ugorowaniem, przeciw któremu tak protestują rolnicy? I jak zregenerować organizm po zimie, bo chyba wielu z nas czuje znużenie i różne… » więcej 2024-02-23, godz. 14:00 "Im młodsze pokolenie, tym krótsze wypowiedzi, takie wręcz... monosylaby" - Mirosław Oczkoś O język ojczysty zawsze warto dbać, nie tylko z jakiejś konkretnej okazji. Dlatego, dzień po Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego, rozmawialiśmy z Mirosławem… » więcej 2024-02-22, godz. 09:46 "Fenomenalny umysł" - dr. hab. Kazimierz Ożóg o Zdzisławie Beksińskim "Jakie życie, taka śmierć " - te słowa piosenki Edyty Geppert pasują do Zdzisława Beksińskiego. Jego życiorys, zarówno artystyczny, jak i prywatny, przenikał… » więcej 2024-02-21, godz. 11:35 "Tę listę lektur naprawdę trzeba zmienić" - Magdalena Góra, nauczycielka języka polskiego Spis lektur ponownie pod lupą! Tym razem, jak zapewnia ministra edukacji, nie będzie rewolucji tylko lekka korekta, a konkretnie "odchudzenie" listy książek… » więcej 2024-02-20, godz. 12:00 „Wierzę, że obejmie się ubezpieczeniem społecznym artystów i uważam, że wybitne postaci powinny mieć ministerialne… Ministerstwo kultury wznawia prace nad ustawą o statusie artysty zawodowego - tak brzmi rządowa informacja. Ale kim właściwie jest zawodowy artysta i jak mu… » więcej 2024-02-19, godz. 11:30 "Gdy po raz pierwszy tę książkę przeczytałem, zachwyciłem się" - Dariusz Romanowski o "Kajś. Opowieść o Górnym… Gdzieś, to po śląsku "Kajś" i ten tytuł książki Zbigniewa Rokity jest znaczący. Autor pokazuje skomplikowane losy tego regionu, rozdartego przez wieki… » więcej 2024-02-15, godz. 13:07 Dlaczego Ameryka Łacińska stała się kontynentem nadziei dla tysięcy niemieckich nazistów? Posłuchaj rozmowy z autorem… Jak to się stało, że jeden z największych zbrodniarzy wojennych, Jozef Mengele dożył spokojnie późnej starości? Z Mirosławem Olszyckim Olsensisem, autorem… » więcej 2024-02-15, godz. 09:08 Czy uczucia były ważne dla mieszkańców wsi, pytamy etnolog z Muzeum Wsi Opolskiej Miłość i przyjaźń, opiewana we literaturze i sztuce, przez wieki zarezerwowana była dla "dobrze urodzonych", nawet mieszczanie rzadko stawali się bohaterami… » więcej 2024-02-14, godz. 14:57 "Chęci to za mało!" - tak uważają aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego Aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego apelują do rządu o konkretne i szybkie działania w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Jednym z postulatów jest jak… » więcej 2024-02-12, godz. 13:24 Czego boją się i czym fascynują w baśniach nasi wschodni sąsiedzi? Posłuchaj rozmowy z Iwoną Czaplą Choć jesteśmy narodem słowiańskim, bardziej znamy baśnie Duńczyka Andersena czy Niemców, braci Grimm niż ukraińskie czy rosyjskie. Tę lukę wypełnia… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »