Radio Opole » Dobry wieczór, tu Opole » Posłuchaj rozmów z naszymi gośćmi » Co wiemy na temat najpopularniejszego obrazu da Vinciego…
2023-11-07, 09:46 Autor: Beata Granatowska

Co wiemy na temat najpopularniejszego obrazu da Vinciego "Ostatnia wieczerza"? Wiele tajników odkryła nam Marta Motyl

Marta Motyl "Sztuka świętowania" [fot. archiwum prywatne]
Marta Motyl "Sztuka świętowania" [fot. archiwum prywatne]
Marta Motyl "Sztuka świętowania" [fot. archiwum prywatne]
Marta Motyl "Sztuka świętowania" [fot. archiwum prywatne]
Homo ludens - to koncepcja filozoficzna, która zakłada, że motorem działania człowieka jest zabawa. Z Martą Motyl, autorką "Sztuki świętowania", porozmawialiśmy o słynnych dziełach malarskich, które przedstawiają różne formy celebrowania ważnych wydarzeń. Rozwialiśmy wszelkie wątpliości odnośnie artystycznych forteli na jakie zdecydował się Leonardo, Tycjan czy Bruegel na obrazach będących najbardziej wymownymi przedstawieniami scen świętowania – od „Ostatniej Wieczerzy” do „Maskarady”.

Zobacz także

2024-01-23, godz. 11:58 Co ma krowa do wycinania lasów deszczowych? Bardzo wiele, bo potrzebne są dla nich pastwiska, a wołowina to cenny produkt eksportowy. Jednym z głównych winowajców ocieplenia klimatu jest hodowla zwierząt… » więcej 2024-01-22, godz. 12:29 "Jesteś tym, co jesz" "Jesteś tym, co jesz" - ten slogan często powtarzany przez dietetyków stał się tytułem znanego na świecie mini serialu. Jego tematem jest eksperyment przeprowadzony… » więcej 2024-01-18, godz. 14:30 "To są kadry z procesu projektowego" - prof. Mateusz Wróblewski o wystawie w Dobrotece To, co najciekawsze w sztuce meblarskiej będzie pokazane na wystawie PRESENT PERFECT w Dobrotece w Dobrodzieniu. Złożą się na nią projekty studentów Uniwersytetu… » więcej 2024-01-18, godz. 12:07 Po co nam kindersztuba? "Bo nam będzie łatwiej żyć, przyjemniej, milej" - mówi Izabela Jasińska Dobre wychowanie, savoir-vivre, kindersztuba - nazwy są znane, ale czy jeszcze liczy się ich treść? W czasach, gdy ważni urzędnicy państwowi pokazują nam… » więcej 2024-01-17, godz. 12:00 Dr Błażej Choroś: "Ułaskawienie nie wymazuje winy" W demokratycznym państwie powinny funkcjonować tzw. bezpieczniki, czyli władza powinna być podzielona tak, by nie doszło do dyktatu jednej partii czy jednego… » więcej 2024-01-16, godz. 11:55 Prof. Marek Lis: "Jak nie będzie takich instytucji, jak Radio Opole, telewizja regionalna, nie będziemy dowiadywali się… Wokół mediów publicznych trwa zamieszanie administracyjno-finansowe, ale z medioznawcą, prof. Markiem Lisem staraliśmy się skupić na przyszłości. Np… » więcej 2024-01-15, godz. 10:56 "Nie można czekać na cud, który oczyści powietrze, trzeba sprawy wziąć w swoje ręce" - Tomasz Fronkiewicz Siarka, węgiel, węglowodory i dioksyny - tym oddychają opolanie. Stolica regionu jest w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie!… » więcej 2024-01-12, godz. 12:12 Mija rocznica powstania Towarzystwa Kursów Naukowych - o znaczeniu tej instytucji rozmawiamy z historykiem Mariuszem … 11 stycznia 1978 roku kilkadziesiąt osób, naukowców i artystów powołało Towarzystwo Kursów Naukowych, następcę tzw. Uniwersytetu Latającego, który był… » więcej 2024-01-11, godz. 08:49 "To jest europejska sieć zrzeszająca 35 organizacji z 23 krajów" - Fundacja Powszechnego Czytania członkiem EURead Fundacja Powszechnego Czytania została członkiem EURead - sieci zrzeszającej kilkadziesiąt organizacji, które promują czytelnictwo. O tym, co daje takie… » więcej 2024-01-10, godz. 10:35 Prof. Tomasz Grzyb: "Jeśli skutki są poważne, ich przyczyna nie może być błaha - takie myślenie widać przy tworzeniu… "To, że masz paranoję, wcale nie oznacza, że nikt cię nie śledzi" - zdanie z książki Jonathana Maberry'ego "Pacjent zero" często pojawia się w filmach… » więcej
1213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »