Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Czy nadejdzie taki czas, że język niemiecki będzie…
2019-11-22, 19:00 Autor: Beata Granatowska

Czy nadejdzie taki czas, że język niemiecki będzie się kojarzył Polakom bardziej z Mannem, Grassem czy Tangerine Dream niż okrzykami hitlerowskich żołnierzy? Posłuchaj "Debaty o kulturze" (22.11.2019)

Zuzanna Donath-Kasiura i Paulina Magosz gośćmi "Debaty o kulturze" Beaty Granatowskiej [fot. Marcin Skomudek]
Zuzanna Donath-Kasiura i Paulina Magosz gośćmi "Debaty o kulturze" Beaty Granatowskiej [fot. Marcin Skomudek]
Czy nadejdzie taki czas, że język niemiecki będzie się kojarzył Polakom bardziej z Mannem, Grassem czy Tangerine Dream niż okrzykami hitlerowskich żołnierzy? Działacze Mniejszości Niemieckiej starają się udowodnić, że tak, organizując różnorodne przedsięwzięcia kulturalne otwarte dla wszystkich mieszkańców Opolszczyzny. Ostatnio wielką popularnością cieszy się wystawa starych afiszów teatru w Nysie oraz koncerty w filharmonii. Zmienia się także repertuar festiwalu piosenki niemieckiej, tzw stare "szlagry" ustępują miejsca przebojom r&b czy heavy metalowi.
O tym z Zuzanną Donath-Kasiurą i Pauliną Magosz dyskutowaliśmy w "Debacie o kulturze".

Zobacz także

2021-07-30, godz. 11:28 O twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego i Władysława Ludwika Anczyca Tym razem w audycji, którą poprowadził Bolesław Bezeg będzie o twórczości Józefa Ignacego Kraszewskiego i Władysława Ludwika Anczyca .Przypomnieliśmy… » więcej 2021-07-28, godz. 20:00 Prof. Ryszard Koziołek i dr Bartosz Suwiński o tym, dlaczego warto czytać prozę i poezję klasyczną Dlaczego warto czytać prozę i poezję klasyczną? Jakie teksty wybierać, w jakie konteksty osadzać? Jak odczytywać? O tym podyskutujemy z prof. Ryszardem… » więcej 2021-07-28, godz. 12:18 Justyna Weight o twórczych mocach, które drzemią w dzieciach Dziś w programie rozmawialiśmy z Justyną Weight. Mówiliśmy o treningu kreatywności i przestrzeni dla rozwoju dziecka. » więcej 2021-07-26, godz. 19:10 Prof. Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz o tajemnicy istnienia i kulturze jako środowisku Kolejne spotkanie z prof. Włodzimierzem Julianem Korab-Karpowiczem. Tym razem rozmawiamy o tajemnicy istnienia, o kulturze jako środowisku, które my tworzymy… » więcej 2021-07-22, godz. 19:01 O zapomnianych i niezwykłych pisarzach Tym razem w audycji, którą poprowadził Bolesław Bezeg przypomnieliśmy zapomnianych, ale i niezwykłych pisarzy i społeczników. Było o Bolesławie Mrówczyńskim… » więcej 2021-07-21, godz. 19:00 Dziś rozmawiamy o letnich festiwalach literackich Letnie festiwale literackie odbywają się w tym roku także w reżimie sanitarnym, z ograniczoną liczba uczestników, ale mają także formę online. Mapa letnich… » więcej 2021-07-20, godz. 19:00 Monika Masaj o tym, czego dzięki podróżom dowiedziała się o sobie samej Monika Masaj to podróżniczka, która najbardziej ceni sobie samotne wyprawy. Na naszej antenie powróci wspomnieniami do swojej wizyty w Afganistanie i Pakistanie… » więcej 2021-07-19, godz. 19:00 Dziś w audycji spotkanie ze Zbigniewem Modrzejewskim W audycji spotkanie ze Zbigniewem Modrzejewskim, ekonomistą, filozofem i komentatorem. Było to rozważania socjologiczne o zachowaniach ludzkich w kontekście… » więcej 2021-07-16, godz. 19:00 Dziś rozmawiamy o twórczości pisarzy i dziennikarzy Tym razem wspólnie z Bolesławem Bezegiem rozmawialiśmy o pisarzach i dziennikarzach. Było o twórczości Janusza Zajdla i Lecha Krzysztofa Paszkowskiego. Przypomnieliśmy… » więcej 2021-07-15, godz. 19:00 O kulturze - debata o niezwykłych pisarzach i artystach Tym razem w audycji było o niezwykłych pisarzach i artystach. Porozmawialiśmy o Jacku Malczewskim, przypomnieliśmy twórczość Antoniego Czechowa i Aleksandra… » więcej
910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »