Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Wiktor Spisla o pasji śpiewania, zbieraniu pieśni…
2021-09-08, 19:00 Autor: Agnieszka Zientarska

Wiktor Spisla o pasji śpiewania, zbieraniu pieśni, sposobie ich wykonywania i o wyśpiewywaniu świata

Wiktor Spisla, koncert "Pieśni z moich okolic" w Studiu M im. SBB [fot. Wanda Kownacka]
Wiktor Spisla, koncert "Pieśni z moich okolic" w Studiu M im. SBB [fot. Wanda Kownacka]
Z Wiktorem Spislą śpiewakiem ludowym z Chróścić porozmawiamy o jego pasji śpiewania, o zbieraniu pieśni, sposobie ich wykonywania i o wyśpiewywaniu świata. Z okazji jego 70. urodzin została wydana jubileuszowa płyta "Śpiywki z mojego ogródecka" z życzeniami od rodziny i znajomych.

Wiktor Spisla został laureatem X Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych organizowanych przez Radio Opole i w nagrodę nagrał swoją pierwszą płytę. Potem była kolejna "Pieśni ludowe z moich okolic", którą wydał Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach dla śpiewaków ludowych. Występował m. in. w Kazimierzu Dolnym, Katowicach, Koszęcinie, Cieszynie, Łubnianach i Izbicku, zdobywając wyróżnienia, nagrody i dyplomy. Pasjonuje go też teatr, amatorski i ludowy.

To pierwsza rozmowa z cyklu "Pieśnioopowieści". Kolejne 10 audycji prezentować będzie lokalnych twórców, pieśni oraz dyskusję wokół transmisji międzypokoleniowej pieśni wykonywanych na Opolszczyźnie.

Zobacz także

2021-02-08, godz. 19:25 W debacie o kulturze Włodzimierz Kleszcz opowiada o kulturze postniewolniczej Spotkanie z legendarnym dziennikarzem muzycznym Polskiego Radia, Włodzimierzem Kleszczem. Rozmowa dotyczy zagadnień związanych z kulturą postniewolniczą. » więcej 2021-02-05, godz. 19:00 Magdalena Sagańska o Wiedniu cz. 2 W dzisiejszym programie druga część rozmowy z podróżnikiem i pilotem wycieczek Magdaleną Sagańską o Wiedniu. Poza tym szczypta poezji. » więcej 2021-03-04, godz. 13:19 Magdalena Sagańska o Wiedniu cz. 1 W audycji rozmowa z podróżnikiem i pilotem wycieczek Magdaleną Sagańską o Wiedniu. To pierwsza część rozmowy. Poza tym szczypta poezji. » więcej 2021-02-03, godz. 19:02 Maria Bitka o sztuce w pandemii Z Marią Bitką, opolską artystką, doktorantką ASP we Wrocławiu dyskutowaliśmy o sztuce w pandemii. O sytuacjach, kiedy sztuka zapośredniczona przez elektroniczne… » więcej 2021-02-03, godz. 09:03 Prof. ks. Marek Lis o tym, co łączy sztuki plastyczne i film Co łączy malarstwo, a nawet szerzej pojęte sztuki plastyczne i film? Nie chodzi tu bynajmniej wyłącznie o filmy biograficzne o wielkich artystach, czy dziełach… » więcej 2021-02-01, godz. 19:00 Sylwia Najah i Wojciech Konikiewicz o trudnej sytuacji związanej z pandemią, w której znaleźli się teraz artyści Próba podsumowania trudnej sytuacji związanej z pandemią, w której znaleźli się teraz artyści: Sylwia Najah - polska aktorka teatralna i filmowa, związana… » więcej 2021-01-29, godz. 19:00 O tym, jak to było 100 lat temu, czyli wspominamy III Powstanie Śląskie Dziś będzie o zbliżających się uroczystych obchodach 100. rocznicy III Powstania Śląskiego, ale także plebiscytu na Górnym Śląsku. Z Bolesławem Bezegiem… » więcej 2021-01-28, godz. 19:05 Archiwalna rozmowa z Grzegorzem Tomaszewskim, więźniem Auschwitz W audycji przypomnimy archiwalną rozmowę z Grzegorzem Tomaszewskim, więźniem Auschwitz. Poza tym szczypta poezji. » więcej 2021-01-27, godz. 19:41 Beata Mirecka-Jakubowska o wielokulturowym nauczaniu O wielokulturowym nauczaniu, ale też o tym, co to znaczy "wychowywać dla świata", jak kontekst kulturowy i społeczny wpływa na metody w edukacji? Dyskutować… » więcej 2021-01-26, godz. 19:51 Dyrektor GSW Joanna Filipczyk o artystach, sztuce i galerii Czy artysta musi być wesoły, a dzieła sztuki z kolei poważne? To, nieco prowokujące pytanie, ma w istocie głęboki sens i postaramy się nie tylko kwestię… » więcej
2021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »