Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Wiktor Spisla o pasji śpiewania, zbieraniu pieśni…
2021-09-08, 19:00 Autor: Agnieszka Zientarska

Wiktor Spisla o pasji śpiewania, zbieraniu pieśni, sposobie ich wykonywania i o wyśpiewywaniu świata

Wiktor Spisla, koncert "Pieśni z moich okolic" w Studiu M im. SBB [fot. Wanda Kownacka]
Wiktor Spisla, koncert "Pieśni z moich okolic" w Studiu M im. SBB [fot. Wanda Kownacka]
Z Wiktorem Spislą śpiewakiem ludowym z Chróścić porozmawiamy o jego pasji śpiewania, o zbieraniu pieśni, sposobie ich wykonywania i o wyśpiewywaniu świata. Z okazji jego 70. urodzin została wydana jubileuszowa płyta "Śpiywki z mojego ogródecka" z życzeniami od rodziny i znajomych.

Wiktor Spisla został laureatem X Festiwalu Śpiewaków i Kapel Ludowych organizowanych przez Radio Opole i w nagrodę nagrał swoją pierwszą płytę. Potem była kolejna "Pieśni ludowe z moich okolic", którą wydał Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Bierze udział w przeglądach, konkursach i festiwalach dla śpiewaków ludowych. Występował m. in. w Kazimierzu Dolnym, Katowicach, Koszęcinie, Cieszynie, Łubnianach i Izbicku, zdobywając wyróżnienia, nagrody i dyplomy. Pasjonuje go też teatr, amatorski i ludowy.

To pierwsza rozmowa z cyklu "Pieśnioopowieści". Kolejne 10 audycji prezentować będzie lokalnych twórców, pieśni oraz dyskusję wokół transmisji międzypokoleniowej pieśni wykonywanych na Opolszczyźnie.

Zobacz także

2021-03-10, godz. 19:01 Oskar Bąk o architekturze w przestrzeni publicznej i jej wpływie na ludzi Z Oskarem Bąkiem, historykiem, politologiem, absolwentem a teraz nauczycielem Zespołu Państwowych Placówek Kształcenia Plastycznego w Opolu rozmawialiśmy… » więcej 2021-03-09, godz. 19:00 Dr Kamila Biskupska o tym, jak wpływa na nas przestrzeń sklepów czy banków Rozmawialiśmy o projektowaniu społecznym. Sprawdziliśmy, jak wpływa na nas przestrzeń sklepów czy banków. Wyjaśniliśmy też, jak działa marketing zmysłów… » więcej 2021-03-08, godz. 19:02 Z Marcinem Dybowskim rozmawialiśmy o mitach wokół tematu Powstania Styczniowego Spotkanie z Marcinem Dybowskim, absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierunek historia. Działaczem antykomunistycznego podziemia niepodległościowego… » więcej 2021-03-05, godz. 19:05 Dziś rozmawiamy o jednym z najbardziej popularnych seriali telewizyjnych "Ranczo" Tym razem z Bolesławem Bezegiem rozmawiamy o jednym z najbardziej popularnych seriali telewizyjnych "Ranczo". Był też felieton i szczypta poezji. » więcej 2021-03-04, godz. 19:05 Przypominamy pierwszą encyklikę papieża Jana Pawła II "Redemptor Hominis" w 42. rocznicę jej ogłoszenia W audycji przypomnieliśmy pierwszą encyklikę papieża Jana Pawła II "Redemptor Hominis" dokładnie w 42. rocznicę jej ogłoszenia. Poza tym felieton i szczypta… » więcej 2021-03-03, godz. 19:05 Goście audycji o tym, jak można realizować swoje marzenia i chwytać chwile radości, a także o kosztach tych marz… Jak można realizować swoje marzenia? Jak chwytać chwile radości? Czym jest pasja życia? Dlaczego niektórzy decydują się na ekstremalne podróże, doświadczenia?… » więcej 2021-03-03, godz. 11:01 Patrycja Mackiel-Singh o swojej podróży do Indii Dzisiaj udaliśmy się do Indii - o swojej podróży zaraz po ukończeniu szkoły średniej opowiedziała Patrycja Mackiel-Singh. » więcej 2021-03-03, godz. 10:49 Mariusz Wojciechowski o organizowanych przez siebie, w warszawskim klubie "przestrzeń Prywatna", obchodach dnia Żołnierzy… Rozmowa z Mariuszem Wojciechowskim, który opowiedział o organizowanych przez siebie, w warszawskim klubie "przestrzeń Prywatna", obchodach dnia Żołnierzy… » więcej 2021-03-04, godz. 13:17 W audycji rozmowa z Tomaszem Antonim Żakiem W audycji rozmowa z Tomaszem Antonim Żakiem - reżyserem, scenarzystą, aktorem, poetą i publicystą, ale przede wszystkim twórcą "Teatru Nie Teraz". Poza… » więcej 2021-02-25, godz. 19:05 Rozmowa o działalności Związku Polaków na Ukrainie Oddziału w Odessie im. Adama Mickiewicza Tym razem rozmowa o działalności Związku Polaków na Ukrainie Oddziału w Odessie im. Adama Mickiewicza. Poza tym felieton i szczypta poezji. » więcej
1819202122
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »