Radio Opole » Rozmowy o kulturze (DAB+) » O kulturze - debata (DAB+) (rozmowy w latach 2019… » Jakie wyzwania stoją przed sztuką w XXI wieku?…
2021-04-14, 19:01 Autor: Agnieszka Zientarska

Jakie wyzwania stoją przed sztuką w XXI wieku? Co nazywamy artystyczną prowokacją? Audycja z GSW w Opolu!

Malv Miel, Natalia Krawczyk oraz Joanna Filipczyk [fot. Agnieszka Zientarska]
Malv Miel, Natalia Krawczyk oraz Joanna Filipczyk [fot. Agnieszka Zientarska]
Dzisiejsza debata odbyła się prosto z Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, gdzie aktualnie trwa wystawa prac Malv Miel pt. "Dziewczyna szatana", która stała się przyczynkiem do dyskusji: Jakie zadania stoją przed sztuką w XXI wieku? Jakie tematy dziś sztuka podejmuje, czemu to służy? Co nazywamy prowokacją? Dlaczego artyści, którzy uchodzili za skandalistów, a dzieła, które wywoływały skrajne emocje, dziś widnieją w podręcznikach szkolnych, emocji nie wywołują, a nawet zalicza się je do klasyki.
Mówiliśmy też o tym, jak wystawa została przyjęta oraz jakie wydarzenia jej towarzyszą. Do rozmowy zaproszenie przyjęły: dyrektorka GSW w Opolu, dr historii sztuki Joanna Filipczyk; kuratorka wystawy, dr historii sztuki - Natalia Krawczyk oraz artystka Malv Miel.

Zobacz także

2021-03-25, godz. 13:19 Dr Sylwia Gawłowska o tym, jakie wyzwania stoją dziś przed kulturą Z dr Sylwią Gawłowską dyrektorką Prudnickiego Ośrodka Kultury w środowej debacie o kulturze dyskutowaliśmy przed jakimi wyzwaniami stoi kultura dziś? Jakie… » więcej 2021-03-23, godz. 19:01 Magdalena Poprawka z grupy "Opolskie Dziouchy" o historii lepienia garnków z gliny Ceramika to jeden z tych żywiołów, w którym świetnie sobie radzi. Na naszej antenie przybliży historię lepienia garnków i opowie o pierwszych napotkanych… » więcej 2021-03-22, godz. 19:05 W audycji o nowym podatku, Radzie Języka Polskiego i sporcie W audycji poruszyliśmy trzy ważne tematy: czy opłata reprograficzna (czyli kolejny podatek, który chcą na nas nałożyć) uderzy w polskie firmy i konsumentów… » więcej 2021-03-19, godz. 19:05 Red. Sławomir Kieler o kulturze studenckiej w czasach zarazy Tym razem rozmawialiśmy ze Sławomirem Kielerem, redaktorem Radia Opole, autorem "Akademickiego Opola" - mówiliśmy o kulturze studenckiej w czasach zarazy. Poza… » więcej 2021-03-18, godz. 19:01 Debata o tym, jak ważne są sojusze i sojusznicy w funkcjonowaniu państwa Dziś w audycji wspólnie z Wiktorem Krzewickim rozmawialiśmy o sojusznikach i sojuszach oraz ich znaczeniu w funkcjonowaniu państwa. Poza tym felieton i szczypta… » więcej 2021-03-17, godz. 19:05 Krzysztof Karwacki o swoistej kulturze skaterów i pasji, która jest sposobem na życie Z Krzysztofem Karwackim, opolaninem, który od wielu lat zaangażowany jest w rozwój skateboardingu dyskutowaliśmy o swoistej kulturze skaterów, o pasji, która… » więcej 2021-03-16, godz. 19:01 Prof. UO dr hab. Teresa Smolińska o zwyczajach Wielkanocnych popularnych na Śląsku Opolskim W tym roku Wielkanoc wypada 4. kwietnia (datę tę wyznacza się zawsze po pierwszej wiosennej pełni księżyca). Przygotowując się do nachodzących świąt… » więcej 2021-03-15, godz. 19:05 Marcin Dybowski o skutkach i znaczeniu Powstania Styczniowego Drugie spotkanie z Marcinem Dybowskim - antykomunistą, działaczem opozycji od 1976 roku, niepodległościowcem, konserwatystą, redaktorem i wydawcą (ANTYK… » więcej 2021-03-12, godz. 19:05 W audycji o przekraczaniu granic w kulturze i modzie oraz o Festiwalu Powstań Śląskich Dzisiaj rozmawialiśmy o przekraczaniu granic w kulturze i modzie. Poza tym w związku z 100. rocznicą III Powstania Śląskiego Bolesław Bezeg opowiedział… » więcej 2021-03-11, godz. 20:00 Prof. Krzysztof Szwagrzyk o Łączce i Wyklętych W kolejnej audycji "O kulturze - debata" rozmowa z prof. Krzysztofem Szwagrzykiem o Łączce i Wyklętych (z 2015). Poza tym felieton i szczypta poezji. » więcej
1718192021
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »