Radio Opole » Ze zdrowiem Ci do twarzy w Radiu Opole » Posłuchaj audycji » Medycyna laboratoryjna - kluczowa w rozpoznaniu wielu…
2023-06-06, 09:37 Autor: Marzena Śmierciak

Medycyna laboratoryjna - kluczowa w rozpoznaniu wielu chorób. Jak wygląda praca diagnostów laboratoryjnych?

Laboratorium wymazowe - archiwum [fot. A. Liszka]
Laboratorium wymazowe - archiwum [fot. A. Liszka]
Są najmniejszą grupą zawodową wśród medyków, ale reprezentują bardzo dynamicznie rozwijającą się gałąź medyczną. Bez ich pracy lekarzom w wielu przypadkach trudno byłoby postawić prawidłowe rozpoznanie kliniczne. Mowa o diagnostach laboratoryjnych.
Do czasów pandemii pozostawali w cieniu innych zawodów medycznych, pracowali w zaciszu pracowni laboratoryjnych. Dopiero ten trudny, "covidowy" czas zwrócił uwagę na znaczenie ich pracy.

Jak wygląda codzienność diagnostów laboratoryjnych? W jakich specjalizacjach pracują? Co i jak badają? O tym w naszej audycji opowiadały Joanna Kowalska, kierownik Zakładu Mikrobiologii USK w Opolu oraz Renata Mond-Paszek, zastępca kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w tym samym szpitalu. Panie reprezentują też województwo opolskie w Krajowej Izbie Diagnostów Laboratoryjnych.

Zobacz także

2023-05-04, godz. 17:19 Wpław Cieśniną św. Bonifacego. Opolanie planują w czerwcu przepłynąć kraulem z Korsyki na Sardynię Przed nimi 16 km wpław - między Korsyką a Sardynią. Do tego możliwe silne fale, słona woda, morskie prądy. Parzące meduzy też będą utrudniać zadanie… » więcej 2023-05-02, godz. 18:37 Białe czepki, sztywne stroje, magiel i kawiarenka. Jak przez sześć dekad zmieniła się pływalnia "Akwarium" w Opo… Liczy sobie tyle lat, ile festiwal polskiej piosenki. To tutaj od maja 1963 roku opolanie uczyli się pływać, trenowali i dbali o swoją formę. Pływalnia "Akwarium"… » więcej 2023-04-25, godz. 12:06 Tężnie solankowe cieszą się dużą popularnością. Jak z nich korzystać? Trwa moda na tężnie. Powstają one - jak grzyby po deszczu - w kolejnych miejscowościach. Mieszkańcy Opola od niedawna mogą wdychać solankę z "Malinki… » więcej 2023-04-18, godz. 22:18 Kichanie, zmiany skórne, astma, a nawet problemy z przewodem pokarmowym. Czyli czym skutkują alergie i co je wywołu… Alergie są uznawane za plagę 21. wieku. Mogą się objawiać na rożne sposoby - od kataru, poprzez zmiany skórne, aż po astmę bądź problemy z przewodem… » więcej 2023-04-18, godz. 20:44 Praca i sport to jej pasje. "Położna na medal" opowiada o zawodzie i aktywności sportowej po godzinach "Słowo, które kojarzę z pracą to zdecydowanie piękno narodzin. Dla mnie to najpiękniejszy zawód świata" - mówi opolska "Położna na medal", czyli Natalia… » więcej 2023-04-10, godz. 12:40 Jak zadbać o dobrostan psychiczny? Ekspert opowiada o psychoterapii Święta to szczególny czas - oprócz tego wymiaru duchowego, związanego z naszą wiarą, powinny cieszyć, powinny przynosić radość, uspokojenie, ukojenie… » więcej 2023-04-08, godz. 14:00 Święta wielkanocne na Śląsku Opolskim - co stało na stołach? Opowiada kustosz z Muzeum Wsi Opolskiej Najpierw wielkie sprzątanie, mające charakter i higieniczny, ale też obrzędowy, bo symbolizujące wypędzanie zimy, zła i chorób z domu. A potem gotowanie… » więcej 2023-04-03, godz. 21:56 Kiedy o życiu bądź zdrowiu decydują minuty. O pierwszej pomocy mówi doktor Jarosław Kostyła Nagłe zatrzymanie krążenia, wypadek drogowy, omdlenie, poparzenie, skaleczenie czy złamanie kończyny. Codzienność przynosi najróżniejsze scenariusze… » więcej 2023-03-31, godz. 11:46 Cukier szkodzi, a spożywamy go coraz więcej. Jakie są tego konsekwencje? Polak statystycznie spożywa około 40-50 kilogramów cukru rocznie, dziennie średnio 25 łyżeczek, o 15 za dużo. Część tego cukru jednak jemy czy pijemy… » więcej 2023-03-27, godz. 22:16 Choroba skóry, która dotyka wielu pacjentów. Lekarz dermatolog opowiada o leczeniu łuszczycy Nie jest zaraźliwa, ale należy do grupy chorób przewlekłych i dotyka wielu osób. Z racji tego, że wpływa m.in. na wygląd człowieka, sprawia, że pacjenci… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »