Radio Opole » Rewiry kultury Radia Opole » Archiwalne audycje z lat 2016-2021 » Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści…
2018-02-28, 20:33 Autor: Justyna Dziedzic

Witold Gombrowicz i Czesław Miłosz w opowieści Łukasza Tischnera

Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz [fot.Wikipedia]
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem i Wojciechem Bonowiczem
Posłuchaj rozmowy Justyny Dziedzic z Łukaszem Tischnerem o Witoldzie Gombrowiczu
O dwóch wybitnych postaciach polskiej literatury opowiada historyk literatury, publicysta, tłumacz - Łukasz Tischner.

O Czesława Miłosza Justyna Dziedzic pytała również krytyka literackiego Wojciecha Bronowicza - Jest taka piękna książka o Miłoszu, którą napisał przed laty Jan Błoński i ma w stu procentach trafiony tytuł „Miłosz jak świat”. Ta jego zdolność do absorpcji wszystkiego, do zajęcia każdego miejsca. Także do zainteresowania się każdą myślą, która jest tego warta. To jest coś nieprawdopodobnego. My się tu spotykamy wokół konkretnego tematu. Zastanawia nas Miłosz jako myśliciel, twórca religijny, który w naszym świecie gubiącym religijny kontekst, lub też go zniekształcającym ma pewną propozycję. - dodaje Wojciech Bronowicz.

Witold Gombrowicz to postać, którą opisał w swojej książce Łukasz Tischner. Jam mówi autor- Gombrowicz jak się zobaczy do indeksu jego dziennika na przykład, to na różne sposoby wypowiada się o Bogu, o boskości. Dość często używa tych słów. Paradoks, na który chciałem zwrócić uwagę polega na tym, że on deklarował się jako ateista. Na ogół mówił, o tym że jako szesnastolatek rozstał się z Bogiem i Bóg do niczego nie był mu potrzebny. Podczas kiedy się wczytać w jego dzienniki, „Ślub”, „Kosmos”, to ten Bóg jawi się jako idea pewnego porządku, ale też siły, która ma na niego wpływ. Siły, która czasem fascynuje, a częściej przeraża. Może dać mu wolność, ale też wydać go na żer nie wiadomo czego. Tego typu lęk i obawa jest niezwykle uporczywa i to chciałem w mojej książce pokazać. – dodaje autor.

Zobacz także

2017-10-24, godz. 22:00 Debata o kulturze: Religia w przestrzeni publicznej - dawniej i dziś Są różne głosy na temat religii w przestrzeni publicznej. Pojawiają się żądania prawa do świeckości przestrzeni publicznej – poprzez niezawłaszczanie… » więcej 2017-10-20, godz. 20:00 Legenda Fugazi, książka o Republice i Beats of Freedom - o wszystkim opowiada autor Leszek Gnoiński Wybitny znawca polskiej sceny rockowej, autor książek oraz filmów o tej tematyce. Leszek Gnoiński opowiada w rozmowie z Justyną Dziedzic o wielu historycznych… » więcej 2017-10-17, godz. 20:00 Tomasz Knittel - o zjawiskowym filmowaniu muzyki Tomasz Knittel w swoim dorobku ma filmy opowiadające o rożnych gatunkach muzycznych. Autor nakręcił obrazy o kilku ciekawych historiach muzycznych. Od tradycji… » więcej 2017-10-13, godz. 00:00 Marian Dziędziel w szczerej rozmowie o życiu - również tym artystycznym Marian Dziędziel gra w teatrze i telewizji ale również stworzył wiele wybitnych filmowych kreacji. Dał się zapamiętać m.in. z ról: Tadeusza Makowskiego… » więcej 2017-10-23, godz. 11:00 "Flow" Tymona Markowskiego to artystyczny obraz rzeki Tymon Markowski jako fotograf przez wiele lat związany z prasą. Został uczestnikiem Programu Mentorskiego Sputnik Photos. Dołączył do kolektywu fotografów… » więcej 2017-10-03, godz. 19:00 Szkło użytkowe z polskich domów podziwiane jest w galeriach na całym świecie! Ich szkło gościło w domach milionów Polaków. Wynalazcy, eksperymentatorzy i twórcy przemysłowi. Dzięki nim tania namiastka kryształu w domach Polaków… » więcej 2017-09-30, godz. 10:00 Mecenas Roman Jarosiński o problemach właścicieli obiektów zabytkowych Mecenas Roman Jarosiński w rozmowie z Justyną Dziedzic opowiedział o ochronie dziedzictwa kulturowego. Wspomniał z jakimi problemami przychodzą po porady… » więcej 2017-09-29, godz. 10:00 Materialne i niematerialne dziedzictwo kulturowe - jak je rozróżnić Profesor Mariusz Sawicki z Uniwersytetu Opolskiego w rozmowie z Justyna Dziedzic opowiedział na czym polegają różnice między materialnym, a niematerialnym… » więcej 2017-09-28, godz. 22:00 Debata o Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu pt. "54 lata tradycji, co zrobić z tym muzycznym dziedzictwem" KFPP w Opolu jest marką miasta. Mieszkańcom zależy na tym, by przyciągał zainteresowanie m.in. widowni, ale co ważne stanowił wartość dla samego miasta… » więcej 2017-09-22, godz. 00:00 Debata o dziedzictwie kulturowym i 8 wiekach Opola "8 wieków Opola, co zrobić z tym dziedzictwem" pod takim tytułem odbyła się debata na opolskim rynku z udziałem specjalistów. W rozmowie wzięli udział… » więcej
2324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »