Radio Opole » Studio M » Koncerty i sesje w Studiu M im. SBB » Od pół wieku 'szukają, burzą i budują'. Grupa…
2020-11-15, 00:14 Autor: Wiktoria Palarczyk

Od pół wieku "szukają, burzą i budują". Grupa SBB świętuje 50-lecie w Radiu Opole w Studiu M ich imienia [KONCERT, FILM, ZDJĘCIA]

Koncert „50-lecie SBB. Wolność z nami!”, Studio M im. SBB, 14.11.2000
To wieczór pełen wspomnień, emocji i muzycznych podróży. Za nami panel dyskusyjny pod hasłem „Szukaj, burz i buduj”, poświęcony historii zespołu SBB. Poprowadził go dziennikarz Radia Opole – Jacek Rudnik.

- Myślę, że hasło "Szukaj, burz, buduj" doskonale wpisuje się w to, co robią. Ten panel jest okazją, żeby za to wszystko podziękować. Powiedzieć im wyraźnie, żeby nie przestawali, żeby to się nie kończyło. Sam początek, rok 1974, to pierwsza ich płyta koncertowa, miałem wtedy 7 lat. Jak słucham ich twórczości dziś, w 2020 roku, z sentymentu, ale również i po to, żeby na pewnych nagraniach coś jeszcze odnaleźć, coś czego nie słyszałem przez wszystkie te lata - mówi Jacek Rudnik.
- To bardzo szczególny gatunek muzyczny. Wskazywały na to także okładki wydawanych przez nich płyt – zauważa dr Mateusz Torzecki, kulturoznawca i kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. - To zasługa Kazimierza Hałajkiewicza. To niezwykły twórca, był malarzem. Jego prace są bardzo intrygujące i zawsze skupiały się na ludzkich postaciach. Natomiast te okładki, które przygotował dla SBB, są bardzo abstrakcyjne, szczególnie jeśli chodzi o pierwsze trzy projekty. Niektórzy nazywają ją trylogią skorpiona, bo na każdej okładce jest on gdzieś ukryty. Z jednej strony abstrakcja, a z drugiej strony te rysunki bardzo pasują do muzyki, którą SBB wtedy grało.

W panelu dyskusyjnym wzięli udział także m.in. Michał Wilczyński, dziennikarz muzyczny i biograf SBB, a także prezes i redaktor naczelny Radia Opole - Piotr Moc, który mówi o tym, że posiada sporą kolekcję ich płyt. Pierwsza pochodzi z 1974 roku – mówi Piotr Moc.

- Miałem wtedy 10 lat, dostałem ją od kuzynki. Rodzice mieli wówczas adapter bambino, tercet egzotyczny Ireny Santor, Jerzego Połomskiego, Śląsk, Mazowsze, a tu nagle wjeżdża taka muzyka, która od samego początku intryguje, potem ciekawi, a na końcu zachwyca. Tak mi już zostało. Czas pokazał, że zespół istnieje do dzisiaj, a my mamy możliwość podziękowania mu za tyle lat wspaniałej muzyki. Udało nam się namówić zespół na to, żeby naszemu Studiu M nadać imię SBB. To nie było łatwe - dodaje Piotr Moc.

- Oni się tą muzyką nie nudzą. Nigdy nie pilnowali się, żeby coś grać tak, jak było na płycie. Przez te wszystkie lata do dnia dzisiejszego te koncerty za każdym razem są zupełnie inne. Zawsze mówiłem, że SBB nie ma fanów, a wyznawców. To są niesamowicie oddani ludzie. Jeżdżą wszędzie tam, gdzie są koncerty. Na świecie SBB jest bardzo cenione w kręgach fanów rocka progresywnego. Uważają, ten zespół za jedną z najważniejszych grup z tej części Europy - zaznacza Michał Wilczyński.

Tuż po debacie rozpoczął się jubileuszowy koncert SBB w Studiu M.

Grupa wystąpiła w składzie: Józef Skrzek, Apostolis Anthimos, Max Mucha na gitarze basowej i Paweł Dobrowolski, zastępujący Jerzego Piotrowskiego, przebywającego w USA, który nie mógł przyjechać do Polski. Warto zaznaczyć, że autorem scenografii multimedialnej koncertu była firma Nokta Studio.

Za nami również premiera reportażu pod hasłem „SBB. Trzy żywioły”, którego autorami są Tomasz Wojtyłko i Witold Sułek, a pomysłodawcą Piotr Moc. Dzisiejszy(14.11) koncert oraz debata były transmitowane na stronie internetowej oraz w mediach społecznościach Radia Opole.

Przypomnijmy, że z okazji 50-lecia zespołu SBB Radio Opole wyemitowało w tym roku cykl audycji "SBB! Gramy pięćdziesiąt na pięćdziesiąt", gdzie prezentowaliśmy utwory kultowej grupy. Wszystkie odcinki są dostępne na naszej stronie internetowej.

Dodajmy, że patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny Muzeum Polskiej Piosenki oraz magazyn Jazz Forum.
dr Mateusz Torzecki
Jacek Rudnik
Piotr Moc
Michał Wilczyński
Józef Skrzek
Panel biograficzny pt. „Szukaj, burz i buduj – historia grupy SBB”
Zdjęcia z koncertu „50-lecie SBB. Wolność z nami!”, Studio M im. SBB (14.11.2020)
Panel biograficzny pt. „Szukaj, burz i buduj – historia grupy SBB”, w którym udział wzieli: Michał Wilczyński - dziennikarz muzyczny, biograf SBB, wydawca GAD Records i Kultowych Nagrań, a także kulturoznawca, dziennikarz radiowy, kierownik Działu Wystaw i Edukacji Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – dr Mateusz Torzecki oraz prezes i redaktor naczelny Radia Opole - Piotr Moc. Spotkanie prowadził Jacek Rudnik.

Zobacz także

2020-06-25, godz. 22:47 Zespół Bohema zagrał w Studiu M dla widowni w internecie [ZDJĘCIA, FILM] W drugim koncercie w czasach pandemii w legendarnym Studiu M imienia SBB wystąpił zespół Bohema. Pochodząca z naszego regionu grupa zaprezentowała materiał… » więcej 2020-06-24, godz. 10:31 Grupa Bohema 25 czerwca wystąpi w Studiu M im. SBB - zapraszamy na transmisję! Jak to możliwe, że jeszcze tu nie zagrali? Już niebawem to się zmieni! Grupa Bohema 25 czerwca wystąpi w Studiu M im. SBB. Koncert rozpocznie się o godz… » więcej 2020-06-18, godz. 22:06 Pierwsza transmisja online koncertu w Studiu M im. SBB. Zespół Cukier w Radiu Opole! Zespół Cukier wystąpił w Studiu M imienia SBB Radia Opole. Koncert odbył się bez publiczności, dlatego też nie było aplauzu i bisów. Grupa zagrała w… » więcej 2020-06-24, godz. 11:40 Ten Cukier nie szkodzi, a dodaje energii - zapraszamy, by skosztować! 18 czerwca duet wystąpi w Studiu M im. SBB - zobacz… Prezentują oryginalne podejście do rapu. Przełamują formę typowego brzmienia hip-hopowego, łącząc elektronikę, rock, jazz i techno. Zespół Cukier, bo… » więcej 2020-02-27, godz. 21:36 Elektroniczne, a jednocześnie delikatne i klasyczne brzmienia w Studiu M im. SBB [FILM, ZDJĘCIA] Chilloutowa mieszanka alternatywy i pop z domieszką elektroniki i klasycznych brzmień w Studiu M im. SBB Radia Opole. Gwiazdą czwartkowego koncertu tym razem… » więcej 2020-01-17, godz. 10:09 Wirtuozka skrzypiec oczarowała publiczność zgromadzoną w Studiu M im. SBB Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Kamila Malik, bo o niej mowa, gra na skrzypcach od 7. roku życia. Jako jedna z nielicznych łączy wirtuozerię klasycznych brzmień z muzyką rozrywkową. Gra… » więcej 2019-12-13, godz. 07:01 Dekadę na scenie uczcili koncertem. Pop Marlej wystąpił w Studiu M im. SBB Radia Opole [FILM, ZDJĘCIA] Zespól Pop Marley powstał w 2009 roku w Opolu. To grupa muzyków, pochodzących z formacji, z różnych miast. Wcześniej związani byli z takimi zespołami… » więcej 2019-12-06, godz. 08:02 Wrocławski zespół EKHTO zaczarował elektroniką Studio M im. SBB [FILM, ZDJĘCIA] Grupa wystąpiła w legendarnym Studiu M imienia SBB w Radiu Opole. Zespół, który czerpie inspiracje z muzyki lat 80. ubiegłego wieku zaprezentował oryginalne… » więcej 2019-11-24, godz. 20:39 „Od Młynarskiego do Falkiewicza, czyli swing po polsku” . Anna Panas z koncertem w Radiu Opole [FILM, ZDJĘCIA] Anna Panas to jedna z najciekawszych polskich wokalistek swingowych. Podczas koncertu w Studiu M im. SBB Radia Opole, wykonała standardy jazzowe do tekstów Wojciecha… » więcej 2019-11-14, godz. 21:35 Kraina Łagodności zagościła w Radiu Opole. Zespół Ponad Chmurami zagrał w Studiu M im. SBB [FILM, ZDJĘCIA] Bohaterem czwartkowego koncertu w naszej rozgłośni był zespół Ponad Chmurami, który tworzą Katarzyna i Nikodem Jacukowie. Mają na swoim koncie już kilka… » więcej
1011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »