Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » 'Niedzielna Loża Radiowa' (01.08.2021) - zobacz…
2021-08-01, 12:32 Autor: Joanna Matlak

"Niedzielna Loża Radiowa" (01.08.2021) - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA]

"Niedzielna Loża Radiowa" (01.08.2021) - zobacz i posłuchaj!
Na 31 sierpnia przełożona została kontynuacja rozprawy Trybunału Konstytucyjnego ws. wniosku premiera dotyczącego zasady wyższości prawa unijnego nad prawem krajowym. Dla przypomnienia: Trybunał Konstytucyjny zajmował się wnioskiem po raz pierwszy 13 lipca, później był kilkukrotnie przekładany, aż stanęło na tym, że do rozprawy dojdzie 31 sierpnia.
Wczoraj przed Trybunałem Konstytucyjnym w Warszawie manifestowali członkowie klubów Gazety Polskiej. Przyjechali, aby zamanifestować poparcie dla polskiej konstytucji i opowiedzieć się w obronie polskiej suwerenności. Demonstracja odbyła się pod hasłem "Po stronie Polski" i była odpowiedzią na niedawne wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, bo przypomnijmy, że w tle pozostaje również sprawa Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Tymczasem premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest zwolennikiem dokonania przeglądu przepisów ws. Izby, a prezydent Andrzej Duda nie wykluczył własnej inicjatywy ustawodawczej. Czy to krok wstecz? Co dalej w sporze o polskie sądownictwo?

– My nie jesteśmy tępymi uczestnikami sporu politycznego, tylko potrafimy usiąść do stołu, dostrzec mankamenty czy niedoskonałości – mówił Jan Chabraszewski z PiS, komentując zapowiedź przeglądu przepisów ws. Izby. – Potrafimy usiąść do rozmów, co trudno dostrzec u opozycji – dodał. – Nie zgadzam się też ze stwierdzeniem, że Polska nie potrafi współpracować, bo jest V4, jest projekt Międzymorza i jest cała grupa państwa z którymi Polska dobrze współpracuje – mówił Chabraszewski.

– Mam nadzieję, że premier się zreflektuje i ten wniosek do TK wycofa. Bo ten wyrok, który zapadnie to będzie otwarcie puszki Pandory, nie tylko w Polsce, ale w całej UE. Będą z tego ogromne implikacje i potężne znaczenie negatywne dla Polski w przyszłości. To wyłamanie się z solidarności europejskiej – mówił Robert Węgrzyn z Platformy Obywatelskiej (KO).

– Ten spór powinniśmy oddać prawnikom. My jesteśmy normalnymi obserwatorami tego sporu. Ale życzyłbym sobie jako obywatel, że kiedy premier wysyła wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, to wtedy mówi opinii publicznej, że nad tym tematem pracowały autorytety prawnicze i ponieważ mieli wątpliwości, to wysyłamy taki wniosek do Trybunału. Wchodząc do UE godziliśmy się na pewne rzeczy, podpisywaliśmy dokumenty i były jasne reguły gry – mówił Józef Swaczyna z Mniejszości Niemieckiej.

– W ramach naszego porządku prawnego nie możemy przyjąć żadnego prawa unijnego, które nie będzie niezgodne z naszą Konstytucją – komentował Piotr Pancześnik z Porozumienia. – UE coraz bardziej próbuje zawłaszczyć sobie pewne obszary, które są wyłączone z traktatów. Co do zasady solidarności, o której była mowa, to już to sprawdziliśmy w boju. To przykład prezydenta Macrona, który kwestionuje swobodny przepływ kapitału, usług i ludzi, a przecież właśnie to uderza w podstawy funkcjonowania Unii – mówił Piotr Pancześnik z Porozumienia.

– Czemu my się w ogóle dziwimy? – pytał Robert Tistek z Kukiz’15. – Unia próbuje wszelkimi sposobami wymusić na wszystkich swoich krajach podporzadkowanie się i robi to przez „twory” niewybieralne, czyli oddelegowanych polityków i urzędników z danych państw. W białej księdze UE jest zapis, że kierunkiem rozwoju UE będzie manifest z Ventotene. Tam jest napisane, że „europejska rewolucja musi być socjalistyczna”, czyli nie demokratyczna tylko socjalistyczna – mówił Tistek i przywołał też zapisy manifestu o likwidacji granic dzielących Europę na suwerenne państwa. – Więc czemu się dziwimy – pytał retorycznie.

– Nie sądziłem, że przyjdzie czas, w którym będziemy musieli się spierać z opozycją w obronie Konstytucji – mówił Wojciech Komarzyński z Prawa i Sprawiedliwości. – Niezależność sądów już widzieliśmy w wydaniu PO, np. sędzię Milewskiego na telefon czy narady z sędziami. Dzisiaj podnosi się głos kiedy rządzący wybrani przez demokratyczną większość realizują swoje kompetencje. Za czasów PO nie było sporów, bo przyjmowano bezkrytycznie wszystkie dyspozycje, które Angela Merkel wydawała polskiej stronie – dodał Komarzyński.

– Istotą problemu jest to, że straciliśmy umiejętność rozmawiania w UE – mówił Szymon Godyla z Nowoczesnej (KO). – Jesteśmy częścią UE, a o tym zapominamy. Jeśli ktoś mówi, że „Unia coś chce”, to pokazuje tylko, że Polska straciła siłę swoich argumentów. Jak w przedszkolu, gdzie jedno dziecko się pogniewa, inne nie chcą się dzielić zabawkami, więc to jedno dziecko mówi, że pozostałe są złe. Czy widzieli państwo Angelę Merkel, która powiedziała, że Unia jest zła, bo Trybunał niemiecki powiedział coś inaczej? Ja sobie nie przypominam – mówił Godyla.
Zaproszenie Joanny Matlak przyjęli:
  • Jan Chabraszewski (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Szymon Godyla (.Nowoczesna),
  • Wojciech Komarzyński (Prawo i Sprawiedliwość),
  • Piotr Pancześnik (Porozumienie),
  • Józef Swaczyna (Mniejszość Niemiecka),
  • Robert Tistek (Kukiz'15),
  • Robert Węgrzyn (Platforma Obywatelska).
Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" - debatę prowadzi Joanna Matlak (01.08.2021)

Zobacz także

2021-05-23, godz. 12:58 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 23 maja 2021 r. Trzy lata przerwy między wyborami miały być spokojne, niewiele będzie się działo - takie głosy było słychać po wyborach prezydenckich w 2020 roku, bo… » więcej 2021-05-16, godz. 12:30 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 16 maja 2021 r. Wsparcie dla rodzin, zwiększenie wydatków na zdrowie do 7% PKB, podwyższony pierwszy próg podatkowy i likwidacja umów śmieciowych - to niektóre założenia… » więcej 2021-05-09, godz. 14:06 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 9 maja 2021 roku! W Niedzielnej Loży Radiowej podsumowaliśmy dyskusję jaka przez cały tydzień odbywała się wokół Krajowego Planu Odbudowy, czyli dokumentu, który jest… » więcej 2021-05-03, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 3 maja 2021 Wyjątkowa, bo setna rocznica III Powstania Śląskiego może nieco przyćmiła inne ważne święto, ale nie możemy go pominąć, dziś obchodzimy bowiem Święto… » więcej 2021-05-02, godz. 10:05 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 2 maja 2021 Tuż przed uroczystościami upamiętniającymi III Powstanie Śląskie przygotowaliśmy nieco inną odsłonę Niedzielnej Loży Radiowej. Naszymi gości byli opolscy… » więcej 2021-05-01, godz. 12:05 Posłuchaj "Świątecznej Loży Radiowej" z 1 maja 2021 W Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy przeprowadziliśmy analizę regionalnego rynku pracy. Jak wygląda życie gospodarcze regionu w dobie COVID-19?… » więcej 2021-04-25, godz. 13:59 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 25 kwietnia 2021 Na początku wtorkowych obrad Sejmu poseł KO Paweł Kowal złożył wniosek o rozszerzenie porządku o rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie polityki rosyjskiej… » więcej 2021-04-18, godz. 12:57 Zobacz i posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 18 kwietnia 2021 W kolejnej "Niedzielnej Loży Radiowej" poruszyliśmy dwa wielowątkowe tematy. Pierwszy temat to wybór Rzecznika Praw Obywatelskich. Temat obszerny, mamy tu… » więcej 2021-04-11, godz. 13:59 Posłuchaj "Niedzielnej Loży Radiowej" z 11 kwietnia 2021 W Niedzielnej Loży Radiowej poruszyliśmy temat katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 11 lat temu. Tuż przed rocznicą, Jarosław Kaczyński w niedawnym… » więcej 2021-04-05, godz. 12:05 Anna Malatyńska o tym, jak przeżyć świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło W Świątecznej Loży Radiowej gościła także psycholog, psychoterapeuta Anna Malatyńska pracująca na co dzień w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. - Życzenia… » więcej
1415161718
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »