Radio Opole » Niedzielna Loża Radiowa » Aktualności » Niedzielna Loża Radiowa z 30 sierpnia 2020 [FILM…
2020-08-30, 12:39 Autor: Witold Żurawicki

Niedzielna Loża Radiowa z 30 sierpnia 2020 [FILM, GALERIA]

Niedzielna Loża Radiowa z 30 sierpnia 2020 (30.08.2020)
To wyjątkowa rocznica. 40 lat temu podpisano Porozumienia Sierpniowe – cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Czas pokazał, że procesu demokratyzacji kraju - mimo drastycznych prób jego przerwania - nie dało się już zatrzymać. O ich ocenę pytaliśmy przedstawicieli ugrupowań parlamentarnych.

Drugim tematem była recepta na kryzys gospodarczy, jaki nam zagraża. Czy w tej sprawie możliwe jest ponadpartyjne porozumienie wszystkich sił politycznych?

Naszymi gośćmi byli:
Jerzy Czerwiński, Prawo i Sprawiedliwość
Marek Kawa, Prawo i Sprawiedliwość
Robert Węgrzyn, Platforma Obywatelska
Szymon Godyla, Nowoczesna
Ryszard Galla, Mniejszość Niemiecka
Kewin Adamczyk, Solidarna Polska
- To dorobek wielkiej integracji społecznej - powiedział o Porozumieniach Sierpniowych Marek Kawa.

Podkreślił, że wcześniejsze protesty społeczne były miejscowe, a w roku 1980 doszło do ogólnopolskiej rewolty. Było oczywiste, że ruch społeczny liczący 10 milionów Polaków wzbudzi wielkie obawy u komunistów, którzy grali na przeczekanie. Ale Polakom sprzyjała też sytuacja międzynarodowa: w Waszyngtonie mieliśmy bardzo silne lobby (prof. Zbigniew Brzeziński) a na Tronie Piotrowym był przecież Jan Paweł II, który w Polaków wlewał nadzieję i odwagę.

- Na pewno Porozumienia Sierpniowe to początek bezkrwawych przemian, rewolucji antykomunistycznej - zastrzegł Ryszard Galla.

Oprócz tego, że mieliśmy silną opozycję, to na dodatek ruszyła wielka machina społeczna, której zatrzymać się już nie dało. Nawiązał do niedanego przemówienia kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która również wyraziła wdzięczność Polakom, mającym wielki udział w zburzeniu muru berlińskiego. Proces demontażu bloku wschodniego zaczął się właśnie w Sierpniu 80. Zgodził się z przedmówcą, że nastąpiła pewna degradacja symbolu Solidarności.

- Trzeba się cofnąć do roku 1945, kiedy zostaliśmy zdradzeni przez aliantów i oddani w sowiecką strefę wpływu - przypomniał Robert Węgrzyn.

Dodał, że w naszej historii powojennej mieliśmy wiele zrywów niepodległościowych. Sierpień 80 był ich ukoronowaniem. Nasz gość stwierdził, że szkoda, iż dzisiaj kwestionuje się zasługi takich ludzi jak Lech Wałęsa - to on bowiem na świecie jest symbolem Solidarności. Szkoda, że mamy dzisiejszy spór o sposób uczczenia tej rocznicy. Władza nie potrafi się porozumieć z samorządowcami.

- Jestem urodzony już po Sierpniu - przyznał Szymon Godyla. - I informacje o nim moje pokolenie czerpie z przekazów.

Podkreślił, że ciągle brakuje materiałów szkolnych, w których możną poznać kontekst tamtego protestu. Informacje przekazywane młodzieży są bardzo skromne, wręcz zdawkowe. Tak jakbyśmy nie mieli się czym pochwalić, być dumni. Zaapelował, by zmienić podręczniki i narrację prowadzić w taki sposób, by pokazać jedność narodu w tamtym czasie, a nie wyszukiwać różnice. Bo Sierpień’ 80 udał się właśnie dzięki zgodzie narodowej, porozumieniu społecznemu.

- Czasy Pierwszej Solidarności i tej feerii półtorarocznej wolności to czasy mojej młodości, pamiętam ten okres - przyznał Jerzy Czerwiński.

Ruch społeczny Solidarność był początkiem końca ładu politycznego w Europie wynikłego z układu jałtańskiego. Już nic nie mogło być takie jak dawniej. To była pierwsza niezależna organizacja w bloku Wschodnim. Polacy wielokrotnie wcześniej okazywali, że za wolność mogą zapłacić każdą cenę. Naszą zasługą jest zapoczątkowanie procesu wybicia się wielu innych narodów na niepodległość. To także nauka dla Białorusinów, którzy wszczęli społeczne protesty.

- Problem jest taki, że w szkołach o Solidarności mówi się mało – przyznał Kewin Adamczyk.

Niestety, nie wszyscy jego rówieśnicy mają możliwość pogłębienia tej wiedzy od rodziny, która aktywnie działała w Solidarności. Przypomniał, że zapleczem intelektualnym ruchu Solidarność był Komitet Obrony Robotników. Natomiast przełom możliwy był dzięki Janowi Pawłowi II, który apelował do rodaków o walkę o wolność i wlewał w nich otuchę. Zdaniem naszego gościa nie wszystkie postulaty Sierpnia zostały zrealizowane, jak np. powszechna bezpłatna ochrona zdrowia.
Gośćmi Witolda Żurawickiego byli: Jerzy Czerwiński (PiS), Szymon Godyla (.Nowoczesna), Kewin Adamczyk (Solidarna Polska), Ryszard Galla (Mniejszość Niemiecka), Marek Kawa (PiS) i Robert Węgrzyn (PO).

Zobacz także

2019-12-15, godz. 16:00 Młodzieżowa Loża Radiowa z 15 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Uczestnicy Młodzieżowej Loży Radiowej ocenili, że nadchodząca kampania w wyborach prezydenckich będzie ciekawa z wielu względów. Wskazali m.in., że… » więcej 2019-12-15, godz. 14:13 Niedzielna Loża Radiowa z 15 grudnia 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Małgorzata Kidawa-Błońska została oficjalną kandydatką Platformy Obywatelskiej w wyborach prezydenckich. Pokonała Jacka Jaśkowiaka w prawyborach. Tym samym… » więcej 2019-12-08, godz. 15:05 Młodzieżowa Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku! - posłuchaj i zobacz [FILM, ZDJĘCIA] Ruchy migracyjne są nieuniknione, natomiast od państwa zależy, jakich migrantów przyjmuje. Powinno więc kierować się przede wszystkim potrzebami rynku pracy… » więcej 2019-12-08, godz. 14:31 Niedzielna Loża Radiowa z 8 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Jak i kiedy powinna powstać strategia imigracyjna Polski? Kogo i na jak długo powinniśmy przyjmować, a kogo nie? Czy jest szansa na porozumienie w tej sprawie… » więcej 2019-12-01, godz. 13:59 Młodzieżowa Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Wzrost opłat za śmieci rozpoczął się w 2017 r. i trwa. W latach 2018-2019 ponad 60 proc. gmin zdecydowało się na podwyżkę. Największy wzrost czeka nas… » więcej 2019-12-01, godz. 13:16 Niedzielna Loża Radiowa z 1 grudnia 2019 roku - posłuchaj i zobacz! [FILM, ZDJĘCIA] Radni w Białymstoku zainicjowali zmianę nazwy ulicy im. majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" na ulicę Podlaską, a w Żyrardowie postanowiono przemianować… » więcej 2019-11-24, godz. 15:19 Młodzieżowa Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Reprezentantów partyjnych młodzieżówek poprosiliśmy o ocenę exposé premiera Mateusza Morawieckiego (19.11). Jak wygląda rządowy plan na najbliższe… » więcej 2019-11-24, godz. 13:50 Niedzielna Loża Radiowa z 24 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM, ZDJĘCIA] Początek kadencji nowego parlamentu to czas powołania nowego rządu. We wtorek (19.11) premier Mateusz Morawiecki wygłosił exposé i uzyskał wymagane… » więcej 2019-11-17, godz. 13:26 Młodzieżowa Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj! [FILM] O pierwszym posiedzeniu Sejmu i Senatu nowej kadencji dyskutowali także uczestnicy reaktywowanej - i to na głównej antenie Radia Opole! - Młodzieżowej Loży… » więcej 2019-11-17, godz. 13:26 Niedzielna Loża Radiowa z 17 listopada 2019 roku - zobacz i posłuchaj [FILM] Pierwsze obrady nowego parlamentu były głównym tematem Niedzielnej Loży Radiowej 17 listopada 2019 roku. Goście programu spierali się o wystąpienia prezydenta… » więcej
2324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »