Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia'…
2024-01-15, 10:18 Autor: Daniel Klimczak

"Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia" - Joanna Raźniewska w Radiu Opole

"Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia" - Joanna Raźniewska w Radiu Opole
- Przede wszystkim zależy mi na przesunięciu punktu ciężkości, czym kuratorium może się zajmować. Chcę, żeby to było wsparcie, a nie tylko kontrola - tak o swoich priorytetach mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole pełniąca obowiązki opolskiego kuratora oświaty, a dotychczas dyrektor III LO w Opolu, Joanna Raźniewska.
Naszą rozmówczynię zapytaliśmy też, czy szkoła może w lepszym stopniu przygotowywać młodzież do dorosłego życia. Jak usłyszeliśmy, powodzenie tego zadania zależy w dużej mierze od właściwej współpracy pedagogów z rodzicami. W ocenie naszego gościa, ważna jest też zmiana podejścia do funkcjonowania szkoły, jak i oceniania.

Panią kurator zapytaliśmy też o proponowane zmiany w wyliczaniu średniej ocen. Według niektórych propozycji, oprócz religii, nie wliczać do niej powinny się takie przedmioty jak wychowanie fizyczne, muzyka, plastyka czy technika.

- Myślę, że w szkołach podstawowych jest szansa na to, by ocenianie dotyczyło przede wszystkim tego, jak dziecko funkcjonuje w szkole i co się z nim dzieje w obserwacji nauczyciela, a nie tego, czy potrafi z rodzicami zbić karmnik po południu - powiedziała.

Jak zauważała nasza rozmówczyni, wyniki uzyskiwane w takich przedmiotach w dużym stopniu zależą od indywidualnych predyspozycji, dlatego tu bardziej może sprawdzić się na przykład ocena opisowa, a nie system cyfrowy. Jak jednak zastrzegła, nie da się całkowicie uciec od oceniania, bo między innymi z tym właśnie wiąże się edukacja i takie są oczekiwania rodziców i uczniów.

W rozmowie poruszyliśmy także wątek brakujących nauczycieli. Pod koniec wakacji mówiło się, że w opolskich szkołach pozostanie około 200 wakatów. Joanna Raźniewska przyznawała, że dyrektorzy placówek poradzili sobie z tym problemem, jednak jego rozwiązanie od dłuższego czasu przypomina jedynie doraźne działania.

- Dyrektorzy poradzili sobie dzięki ich zaangażowaniu. To się bardzo nie zmieniło na plus, natomiast w dużej mierze, pomiędzy szkołami jest pomoc nauczycieli z innych szkół. Zmiana wartości wymiaru etatu, które nauczyciel może podjąć poza pensum, to są te warunki, dzięki którym większość lekcji w szkołach w miarę się odbywa - usłyszeliśmy.

Jak jednak przyznawała pani kurator, łatwiej jest rozwiązywać takie problemy w większych miastach, gdzie nauczycieli jest więcej. Małe miejscowości niejednokrotnie mają z tym spore problemy, przez co zdarza się, że lekcje trzeba odwoływać z powodu braku nauczycieli.

W opinii naszego gościa, w rozwiązaniu tych problemów mogą pomóc jedynie systemowe zmiany.

- Jeśli nie będzie zmian w podejściu do zawodu nauczyciela, jeśli nie będzie obiecanej podwyżki, jeśli nie będzie wzmocnienia pozycji tego zawodu, jeśli nie będzie zmian w kształceniu nauczycieli, to to się nie uda - usłyszeliśmy.

Jak jednak dodała pani kurator, w zachęcaniu do wybierania tego zawodu albo pozostawania w nim, trzeba jednak stawiać nie tylko na podwyżki wynagrodzeń, ale i zwiększanie prestiżu zawodu.

- Status społeczny nauczycieli przez ostatnie dekady upadł; również przez to, jak przedstawiało się ich w mediach [...] Zawsze trzeba mieć chłopca do bicia i wydaje mi się, że edukacja w naszym społeczeństwie jest często wybieranym celem - dodała.

Z naszym gościem poruszyliśmy także kwestie rankingów szkół i zapytaliśmy, w jakim stopniu należy się nimi kierować przy wyborze dalszej ścieżki edukacji. Zapytaliśmy także o rozpoczynające się ferie zimowe i wybierane przez młodzież sposoby na ich spędzanie.

Zobacz także

2024-05-14, godz. 08:30 Paweł Masełko: tydzień temu jeszcze byłem starostą -Wrażeń bardzo dużo. Wrażenia na całe życie! Wiele nowych wyzwań, ale mówię sobie: dam radę! - tak swoje pierwsze dni w parlamencie opisał nowy poseł… » więcej 2024-05-13, godz. 09:46 "Akty szpiegostwa odbywają się cały czas [...] Tu służby popełniły błąd" - dr Bartosz Maziarz o ucieczce byłego… Na początku ubiegłego tygodnia kraj obiegła wiadomość o sędzim Tomaszu Sz., który wyjechał na Białoruś, by ubiegać się tam o azyl polityczny. Prokuratura… » więcej 2024-05-10, godz. 08:45 Zbigniew Kubalańca: wybory do PE z punktu widzenia bezpieczeństwa Polski, najważniejsze od 20 lat - Dotąd dbaliśmy głównie o to, by było najwięcej pieniędzy dla Polski, teraz poza pieniędzmi, a będziemy mieli prawie miliard dla województwa opolskiego… » więcej 2024-05-09, godz. 08:59 "Marszałek pobłogosławił tę koalicję" - Daniel Palimąka w Radiu Opole Ochrona zdrowia, edukacja, obrona cywilna i polityka społeczna, w tym dialog z mieszkańcami powiatu - to główne filary strategii, którą chce obrać nowy… » więcej 2024-05-07, godz. 08:34 Rafał Bartek: w porozumieniu koalicyjnym nie chodzi o to, żeby pisać elaboraty - Cieszę się, że udało nam się te punkty tak skonstruować, dosyć czytelnie, bo na tym nam zależało, żeby sprecyzować te priorytety, które sobie stawiamy… » więcej 2024-05-06, godz. 09:18 "Myślę, że moje szanse są całkiem spore" - Piotr Fitowski o eurowyborach oraz przyszłości Polski 2050 na Opolsz… Polska 2050 wciąż nie ma lidera na Opolszczyźnie. Piotr Fitowski, który jest wskazywany jako potencjalny nowy szef partii w województwie nie zaprzecza, że… » więcej 2024-05-02, godz. 09:00 Mariusz Kołosowski, nowy rektor PANS w Nysie, o swoich planach na rozwój nyskiej uczelni Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie od września będzie mieć nowego rektora. Będzie nim Mariusz Kołosowski, który ubiegał się o to stanowisko jako… » więcej 2024-04-30, godz. 08:56 Marcin Oszańca: sprawa zarządu województwa nie jest przesądzona -Czy będziemy w zarządzie czy nie będziemy w zarządzie, to pokaże sesja, podczas której bęzie wybierany skład zarządu. Jeżeli taka decyzja będzie, że… » więcej 2024-04-29, godz. 08:48 Poseł Kamil Bortniczuk: nie będziemy straszyli w sposób nieuzasadniony! -Będziemy informowali bardzo uczciwie o tym, jakie zagrożenia w działalności Unii Europejskiej widzimy. Unia Europejska nie jest dziś taką organizacją do… » więcej 2024-04-26, godz. 08:45 Paweł Sobczyk: żeby "zresetować" Trybunał Konstytucyjny trzeba zmienić konstytucję - Problem z Trybunałem Konstytucyjnym nie zaczął się wcale w 2015 roku. Wybór sędziów TK od samego początku, czyli od lat 80-tych ubiegłego wieku, był… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »