Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia'…
2024-01-15, 10:18 Autor: Daniel Klimczak

"Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia" - Joanna Raźniewska w Radiu Opole

"Edukacja często bywa u nas chłopcem do bicia" - Joanna Raźniewska w Radiu Opole
- Przede wszystkim zależy mi na przesunięciu punktu ciężkości, czym kuratorium może się zajmować. Chcę, żeby to było wsparcie, a nie tylko kontrola - tak o swoich priorytetach mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole pełniąca obowiązki opolskiego kuratora oświaty, a dotychczas dyrektor III LO w Opolu, Joanna Raźniewska.
Naszą rozmówczynię zapytaliśmy też, czy szkoła może w lepszym stopniu przygotowywać młodzież do dorosłego życia. Jak usłyszeliśmy, powodzenie tego zadania zależy w dużej mierze od właściwej współpracy pedagogów z rodzicami. W ocenie naszego gościa, ważna jest też zmiana podejścia do funkcjonowania szkoły, jak i oceniania.

Panią kurator zapytaliśmy też o proponowane zmiany w wyliczaniu średniej ocen. Według niektórych propozycji, oprócz religii, nie wliczać do niej powinny się takie przedmioty jak wychowanie fizyczne, muzyka, plastyka czy technika.

- Myślę, że w szkołach podstawowych jest szansa na to, by ocenianie dotyczyło przede wszystkim tego, jak dziecko funkcjonuje w szkole i co się z nim dzieje w obserwacji nauczyciela, a nie tego, czy potrafi z rodzicami zbić karmnik po południu - powiedziała.

Jak zauważała nasza rozmówczyni, wyniki uzyskiwane w takich przedmiotach w dużym stopniu zależą od indywidualnych predyspozycji, dlatego tu bardziej może sprawdzić się na przykład ocena opisowa, a nie system cyfrowy. Jak jednak zastrzegła, nie da się całkowicie uciec od oceniania, bo między innymi z tym właśnie wiąże się edukacja i takie są oczekiwania rodziców i uczniów.

W rozmowie poruszyliśmy także wątek brakujących nauczycieli. Pod koniec wakacji mówiło się, że w opolskich szkołach pozostanie około 200 wakatów. Joanna Raźniewska przyznawała, że dyrektorzy placówek poradzili sobie z tym problemem, jednak jego rozwiązanie od dłuższego czasu przypomina jedynie doraźne działania.

- Dyrektorzy poradzili sobie dzięki ich zaangażowaniu. To się bardzo nie zmieniło na plus, natomiast w dużej mierze, pomiędzy szkołami jest pomoc nauczycieli z innych szkół. Zmiana wartości wymiaru etatu, które nauczyciel może podjąć poza pensum, to są te warunki, dzięki którym większość lekcji w szkołach w miarę się odbywa - usłyszeliśmy.

Jak jednak przyznawała pani kurator, łatwiej jest rozwiązywać takie problemy w większych miastach, gdzie nauczycieli jest więcej. Małe miejscowości niejednokrotnie mają z tym spore problemy, przez co zdarza się, że lekcje trzeba odwoływać z powodu braku nauczycieli.

W opinii naszego gościa, w rozwiązaniu tych problemów mogą pomóc jedynie systemowe zmiany.

- Jeśli nie będzie zmian w podejściu do zawodu nauczyciela, jeśli nie będzie obiecanej podwyżki, jeśli nie będzie wzmocnienia pozycji tego zawodu, jeśli nie będzie zmian w kształceniu nauczycieli, to to się nie uda - usłyszeliśmy.

Jak jednak dodała pani kurator, w zachęcaniu do wybierania tego zawodu albo pozostawania w nim, trzeba jednak stawiać nie tylko na podwyżki wynagrodzeń, ale i zwiększanie prestiżu zawodu.

- Status społeczny nauczycieli przez ostatnie dekady upadł; również przez to, jak przedstawiało się ich w mediach [...] Zawsze trzeba mieć chłopca do bicia i wydaje mi się, że edukacja w naszym społeczeństwie jest często wybieranym celem - dodała.

Z naszym gościem poruszyliśmy także kwestie rankingów szkół i zapytaliśmy, w jakim stopniu należy się nimi kierować przy wyborze dalszej ścieżki edukacji. Zapytaliśmy także o rozpoczynające się ferie zimowe i wybierane przez młodzież sposoby na ich spędzanie.

Zobacz także

2024-08-23, godz. 08:53 "Kultura pracy w sejmie lekko rozczarowuje" - Paweł Masełko w Radiu Opole Po stu dniach pracy w Sejmie Radio Opole pyta opolskiego posła Pawła Masełko, na ile skutecznie udaje się sygnalizować w izbie najważniejsze problemy samorządów… » więcej 2024-08-22, godz. 09:37 "Sytuacja na Dzierżnie nie przełożyła się na nasze wody" - Piotr Tarapata w Radiu Opole Ponad 100 ton martwych ryb wyłowiono dotychczas z jeziora Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego na Śląsku. To efekt zakwitu złotej algi. Czy podobna katastrofa… » więcej 2024-08-21, godz. 09:10 "Jeszcze wiele może się zdarzyć" - Włodzimierz Skalik o kandydaturze Sławomira Mentzena w wyborach prezydenckich Konfederacja, jako pierwsza duża siła polityczna, wskazała wczoraj swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Będzie nim Sławomir Mentzen… » więcej 2024-08-20, godz. 09:25 "Diabeł tkwi w szczegółach" - Radosław Roszkowski o propozycjach nowych zasad finansowania gmin i powiatów - Wydaje się, że to dużo, ale po rzetelnej analizie okazuje się, że kwota może być niewystarczająca - tak wskazywał w Porannej Rozmowie Radia Opole starosta… » więcej 2024-08-19, godz. 09:43 "Ta ofensywa bardzo podniosła morale" - dr Bartosz Maziarz w Radiu Opole (19.08.2024) Ukraińskie wojsko walczy już nie tylko w granicach swojego kraju, ale także zdobywa kolejne tereny w Rosji. Jakie znaczenie ma trwająca ofensywa i czy Ukraińcy… » więcej 2024-08-16, godz. 09:09 "Same procedury nie zagwarantują rozwiązania problemu przemocy" - Anna Wołoszczuk o "Lex Kamilek" Do 15 sierpnia instytucje, które pracują z dziećmi, musiały wdrożyć rozwiązania zawarte w nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zwane "lex Kamilek"… » więcej 2024-08-14, godz. 09:01 "Możemy zapewnić mieszkańców województwa o bezpieczeństwie zdrowotnym" - Zuzanna Donath-Kasiura w Radiu Opole Chirurgia w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu nadal nie działa w trybie ostrym. Jak jednak zapewniła w Porannej Rozmowie Radia Opole wicemarszałek regionu Zuzanna… » więcej 2024-08-13, godz. 08:57 "Gdybym coś takiego wykrył u nas, byłbym bezwzględny" - prof. Marcin Lorenc o "spółdzielniach" naukowców wzajemnie… Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole we wtorek był rektor Politechniki Opolskiej prof. Marcin Lorenc, którego pytaliśmy, czy naukowcy z kierowanej przez niego… » więcej 2024-08-12, godz. 09:12 "Jest bardzo istotne, żeby Opolszczyzna nie została z tyłu, by nie była wykluczona transportowo" - Antoni Konopka w… Rząd ogłosił niedawno, że z niektórych dużych miast będzie można dotrzeć koleją do stolicy w czasie krótszym niż 100 minut. Rozwiązanie to ma zastąpić… » więcej 2024-08-09, godz. 09:55 Dziś nie ma pieniędzy na filię biura paszportowego - Piotr Pośpiech w Radiu Opole Czy na Opolszczyźnie powstaną kolejne punkty, w których będzie można złożyć wniosek o wyrobienie paszportu? Jakie są szanse na powstrzymanie planów zakładających… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »